Archive - Date







Hurrungen
- Date:
- 13.05.2019
- Characteristic:
- Randonnée/Telemark
- Distance:
- 8.2km
Marius skulle spille fotballkamp på Åndalsnes denne kvelden. Siden yr varsla noen timer med sol på ettermiddagen, og det så ut til å bli siste dagen med minusgrader i fjellet i denne omgang, benytta jeg sjansen til å stikke i forveien og dra det siste tørre ut av nysnøen som hadde kommet i det siste.
Det var +7, delvis skya og ganske våt snø da jeg starta fra setra. Fulgte vegen oppover, der det nå tærte hardt på skiføret. Det var bra spor mot Hurrungvatnet, og snøen blei etterhvert tørrere og tørrere oppover. Sporet endte opp på ryggen nærmest Venjetindane, med det markerte toppunktet Vestre Hurrungen. En hel gjeng hadde kjørt den åpenbare linja fra breen ned mot vatnet. Fant meg derfor ei alternativ linje. Forøvrig supert føre hele veien ned igjen. Etterhvert våt og >>>
Blåhornet & Grøtet.
- Date:
- 12.05.2019
- Characteristic:
- Randonnée/Telemark
- Distance:
- 12.8km
Snøbyger i Molde på morgenkvisten. Vi bestemte oss for å dra sørover for å møte den varsla lettelsen i været. Turen gikk til Eidsdal og vi kjørte opp til Kilsti, der sola allerede var på plass.
Det var fortsatt noen timer til været skulle letne i høyden så vi tenkte at Blåhornet vil være en fin omvei før vi trakk oppover. Men blei det til fots eller på ski??
Ved Kilstivatnet retning Blåhornet. Snøstriper gav stort sett skiføre til topps.
Det så ikke så lovende ut fra parkeringa retning toppen. Vi bar med oss skia og møtte etter få meter skiføre opp mot sørsida av Kilstivatnet. Herifra starta vi å følge snøstriper mot Blåhornet. Av med skia litt her og der nederst i lia, men plutselig var vi oppe på sørøstryggen hvor det var godt snødekke basert på snøfallet i >>>
Sesongens siste skitur i Moldemarka??
- Date:
- 10.05.2019
- Characteristic:
- Randonnée/Telemark
- Distance:
- 4.0km
Morgentrim før jobb. Kjørte opp til turparkeringa ved Damefallet. Utnytta restene av snøfallet for noen dager siden til det som med overveiende sannsynlighet blir sesongens siste skitur i marka. I øyeblikket er det bedre forhold for skiturer enn M7T i marka, men det endrer seg vel etterhvert.
Lille Vengetinden
- Date:
- 08.05.2019
- Characteristic:
- Randonnée/Telemark
- Distance:
- 9.5km
Etter sommerlige temperaturer og stor snøsmelting i siste halvdel av april kom bonusvinteren i starten av mai. Meteren med nysnø i fjellet den siste uka, kjølig bygevær men relativt små mengder nedbør de siste dagene. Blånebba til frokost. på mandag vitna om fine forhold i fjellet. Da en kjølig men fin dag sammenfalt med fridag for Brynhild og meg måtte det bli en ny tur til Vengedalen denne onsdagen.
På skare med et ørlite lag nysnø la vi i vei fra setra. Snøen blei gradvis lausere oppover lia mot innsteget til Vestgjelet. Denne gang valgte vi å gå opp ved fossen i bånn av gjelet (stegjern/isøks). Stor rasvifte fra tidligere i vinter gjorde at høydeforskjellen ikke var altfor stor. Det var litt smågrufsete her, med djup nysnø på is, sva og stein, men med litt tålmodighet kom vi opp.
Oppe i >>>
Blånebba til frokost.
- Date:
- 06.05.2019
- Characteristic:
- Randonnée/Telemark
- Distance:
- 6.3km
Utnytting av værvindu på morgenkvisten, etter solid snøfall siste dagene. Noe dårlig såle i skogen, ellers kjempeforhold. Tilskyende mot toppen, men ok lys og mer en ok føre ned igjen.
Start fra parkeringa 06.27
Rikelig med nysnø i skogen.
Fint oppe på flata.
Ser bra ut ja...
Skyer legger seg nedpå.
På Blånebba 1320. Nye snøbyger på veg innover....
Vær varsom! Over stokk og stein på stedvis dårlig såle ned vårgrønn bjørkeskog.
Trim i Marka
- Date:
- 04.05.2019
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 5.6km
Snø-, sludd- og haglbyger. Blei en runde i skogen
Fra Brattlihaugen.
På Varden. Skiføre her gitt...
Storlivegen.
Jensgurilia
- Date:
- 03.05.2019
- Characteristic:
- Randonnée/Telemark
- Distance:
- 0.8km
Etter ei uke med sommervær etter påske var "vinteren" tilbake. Været letna etter jobb, og jeg tok meg en tur for å se om det var noe bynært skiføre i høgda.
Vardeveien var stengt med bom, dermed kjørte jeg opp til turparkeringa i Jensgurilia. I det nordvendte terrenget på høydepunktet med samme navn var skiføret utmerket.
Glimrende skiføre, til mai å være, på veg mot Jensgurilia.
Litt sparsommelig med snø på toppryggen.