Archive - Date







Søndagstur på Averøya
- Date:
- 02.03.2014
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 3:19h
Søndagsfamilietur til Averøya denne søndagen i mars. Vi fulgte den gode stien oppover fra Follandskaret opp til Gulltanna. Lettskya, sol og riktig så lunt oppe i fjellsida. Mer vind da vi kom opp på toppryggen. Flott utsikt utover mot havet og mot fjella i innlandet.
Vi fortsatte videre langs ryggen mot Fagerfjellet. De to gruveinngangene i vestsida der var godt synlige. Det blei tatt ut kobber av gruvene fra 1806 til 1916. Den mest aktive perioden var i perioden 1840-44.
Det skya litt over, og vinden økte på litt, i alle fall kjentes det slik ut. Etter et snarbesøk på toppen av Fagerfjellet, stakk vi bortom gruvene på returen. Den nederste inngangen var fylt av is, men med lite helning gikk det greit å ta seg inn i den bortimot horisontale gangen. I den øverste hula må en gå en >>>
Montaña del Viso
- Date:
- 20.02.2014
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 3:10h
- Distance:
- 7.0km
Kjørte fra Puerto Rico langs GC-1 til Mogandalen, derifra videre på GC-200 forbi Veneguera til Dellogada del Aldea. Fulgte derifra flott sti langs fjellhylle til ryggen mellom Inagua-massivet og Montaña del Viso. Deretter langs den flate og lettgåtte ryggen ut til sistnevnte topp. Fin utsikt mot fjella i sørvest, vestover mot San Nicolas, Aldea og lenger bak Tenerife med Teide. Østover mot områdene rundt øyas høyestliggende by Artenara, Roque Bentayga, Pico de las Nieves og Roque Nublo. Skiftende skydekke, en del lave tåkeskyer. Klarvær i sentrale deler av øya. Mer skya på returen. Lite vind og varmt på vestsida av ryggen, litt trekk av varierende styrke langs toppryggen. Shortsvær. 3t10 t/r inkl. matpause på toppen. Kjørte etterpå til Anfidelmar for kort dukkert.
Med på >>>
Roque Bentayga
- Date:
- 19.02.2014
- Characteristic:
- Climbing
- Duration:
- 6:15h
Bakgrunn
Vi besøkte Gran Canaria på familieferie i august 2012. Da klatra vi blant annet til topps på øyas høyeste punkt, Morrón de la agujereada (1956 m.o.h.), og besøkte også platået med den karakteristiske tindenåla Roque Nublo. Vi kunne ikke unngå å legge merke til den noe lavere og meget fotogene fjelltoppen Roque Bentayga (1415 m.o.h.) i vest, som også er et av de mest kjente landemerkene på øya. Den blei straks satt på "to do"-lista til en seinere anledning.
Forberedelser
Da det lå an til storfamilieferie på Gran Canaria i vinterferien, begynte jeg å søke etter informasjon om toppen. Kunne vel ikke nødvendigvis være så enkel å komme opp på denne, eller?
Det er masse informasjon om Roque Bentayga på nettet, men da først og fremst om den geologiske og kulturelle historien, besøkssenteret >>>
Montaña de Tauro fra nord.
- Date:
- 18.02.2014
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 3:15h
Dagens tur gikk til Montaña de Tauro, fjellmassivet som ruver mellom Arguineguindalen og Mogandalen. Vi kjørte østover til Arguineguin, der vi svingte opp dalen retning Soria. I landsbyen Barranquillo Andrés tar det av en tverrvei over til GC605. Denne veien viste seg å være både bratt og smal, men med asfalt, om en noe ujamn. Litt stein og jord hadde tatt veien ut i veibanen her og der etter siste dagers nedbør. Vel oppe stigningene parkerte vi på ei lomme øst for vannmagasinet Embalso Salto del Perro.
Vi gikk veien et lite stykke tilbake, og fant en god sti som tok opp til høyre. Oppe på første ryggen åpna utsikten seg vestover mot Mogan, og fjella utover mot vestkysten. Videre gikk stien under en liten og artig topp, North of Montaña de Tauro , og deretter i fine slyng opp gjennom skogen mot toppområdet. >>>