Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (23)
- Bike trip - mixed (6)
- Bike trip - off-road (9)
- Bike trip - road (8)
-
Climbing (26)
- Alpine climbing (19)
- Bouldering (2)
- Ice climbing (3)
- Sport climbing (1)
-
Drive (3)
- Car drive (3)
-
Other trip (4)
- Expedition (1)
- Kayaking (3)
-
Other winter trip (3)
- Snowshoe trip (3)
-
Ski trip (317)
- Backcountry skiing (114)
- Cross-country skiing (68)
- Randonnée/Telemark (133)
-
Trip by foot (1363)
- Alpine trip (19)
- Hike (130)
- Hillwalk (334)
- Jogging (865)
- Walk (12)
-
Workout (5)
- Treadmill (5)
Peakbook-Friends
Collected lists
- Bergen ≥ 50m pf. og ≥ 100 m.o.h.
- Osterøy ≥ 100m pf.
- Samnanger ≥ 100m pf.
- Midthordland PF>= 100m
- Hordaland kommunetopper tom. 2019
- Alver ≥ 100m pf.
- Kvam ≥ 100m pf.
- Lindås ≥ 100m pf.
- Masfjorden ≥ 100m pf.
- Bjørnafjorden ≥ 100m pf.
- Vaksdal ≥ 100m pf.
- Hordaland ≥ 500m pf.
- Opptur Bergen
- Vang ≥ 100m pf.
- Vestland kommunetopper
Klubben og Sørkletten på Osterøy
- Date:
- 25.11.2018
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 6.2km
Nok en strålende høstdag på Vestlandet. Etter en seig morgen med en god frokost og avslapping foran TVen, var det på tide å få kroppen i bevegelse. Jeg leide en bil via Nabobil og kjørte ut til Osterøy. Planen for dagen var to skogstopper her ute. Klubben og Sørkletten. Ikke den mest krevende turen, men den passet for en sen start i en ellers mørk måned.
Jeg kjørte forbi Fotlandsvåg og Kleppe og videre ned en anleggsvei til en slags parkeringsplass ved Kleppsvatnet. Her lå det for øyeblikket flere høyballer som var pakket inn i plast. Foran disse stod en traktor. Jeg plasserte meg slik at jeg ikke stod i veien, men tvilte samtidig på at noen skulle jobbe på en søndag.
Fulgte nå anleggsveien til vegs ende før jeg fant et tråkk som gikk oppover i min retning. Jeg startet med >>>
Over skyene på Fusafjellet og Bogafjellet
- Date:
- 18.11.2018
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 13.0km
Det var overskyet i lavlandet, men jeg hadde full tro på at solen skinte i fjellet i dag også. Fikk med meg Raymond på en tur i Fusa. Han har som mål om å komme i bedre form, og ønsket gjerne å bruke benytte seg av fjellet som treningsarena. Det valget støtter jeg fullt ut. Hva er vel ikke bedre enn å få flotte opplevelser med på kjøpet når man trener?
Planen for dagen var Fusafjellet og Bogafjellet. Vi startet med førstnevnte og kjørte til parkeringsplassen ved Håland, som ligger like ovenfor Fusa. Herfra fulgte vi anleggsveien som går oppover i sørlig retning. Høye grantrær på begge sider skapte en flott stemning i starten.
Vi ønsket å ta en rundtur, og bestemte oss for å følge anleggsveien til Ørnabrotet for deretter å følge stien herfra og opp til toppen. Dette >>>
Drømmedag i fjellene mellom Hamlagrø og Evanger
- Date:
- 17.11.2018
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 19.3km
Nydelig høstdag på Vestlandet. Dette var en typisk drømmedag som bare måtte utnyttes til sitt fulle. Jeg var giret på en skikkelig tur over toppene mellom Evanger og Hamlagrø. Den opprinnelige planen min var Hamlagrøhornet, Mykkeltveitveten, Kvitafjellet og Kjerringfjellet med start fra Hamlagrø. En lang runde.
Like før jeg skulle til å hente bilen jeg skulle leie, fikk jeg melding fra Torjus. Han lurte på om jeg var giret på en sykkeltur i byfjellene. Jeg spurte da om han heller var giret på å bli med meg på denne runden. Det ville han. Jeg plukket ham opp i byen og vi kjørte deretter avgårde til Hamlagrø.
Det var ikke en sky på himmelen og temperaturen lå rundt 0 grader. Vi parkerte på parkeringen nedenfor Holeberg og fulgte anleggsveien som går herfra og nordover. Vi >>>
Den lite fremkomstvennlige skogstoppen
- Date:
- 11.11.2018
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 2.7km
Etter turen på Totlandsfjellet kjørte jeg sørover til Sævell. Planen var en bestigning av Såta - en skogstopp like vest for Altasetredalen. Ved tavlen med betalingsinformasjonen for bomavgift ved bruk av anleggsveien til Kjøpmannavadet parkering, hadde jeg ikke kontanter. Jeg traff på grunneier, som bodde i huset ved siden av. Jeg fortalte at jeg kunne vippse ham, men da svarte han at jeg bare kunne kjøre inn. Vedlig hyggelig kar.
Veien inn til Kjøpmannvadet var lenger enn først antatt, men jeg ankom omsider den vide parkeringsplassen her inne. Jeg tok meg ikke bryet med å finne ut som det gikk en sti opp til Såta. Jeg visste at det mest sannsynlig ikke gjorde det, så jeg brøytet meg vei gjennom buskene fra start. Bratt terreng i starten med tett vegetasjon, falne og råtne trær >>>
Totlandsfjellet i smådramatisk vær
- Date:
- 11.11.2018
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 4.0km
Bestemte meg for å ta en ny tur i Samnanger. Denne gangen var det Totlandsfjellet som stod for tur. Jeg kjørte til parkeringsplassen ved Svensdalstjørna. Jeg visste på forhånd at det ikke var særlig mye til stier å velge i her, men jeg fant et tråkk som jeg fulgte oppover i starten.
Dette forduftet da jeg bare var kommet noen hundre meter opp, og jeg fortsatte derfor i mitt eget tråkk. Banet meg vei gjennom busker og kratt. Det regnet i dag også, og det tok ikke så lang tid før jeg var gjennomvåt.
Etter litt opp og ned i kupert terreng, kom jeg plutselig inn på en bred kjerreveg. Det var som en åpenbaring, bokstavelig talt også. Denne fulgte jeg helt opp til en liten installasjon ved trigpunktet på 498 moh.
På vei opp hit passerte jeg en småbarnsfamilie der moren og faren forsøkte >>>
Solåsen - Liten skogstopp i Samnanger
- Date:
- 10.11.2018
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 1.7km
Etter turen til Hagåsen kjørte jeg til Austbø. Parkerte ved et gammelt busskur og fulgte en anleggsvei gjennom et område som hadde passet bedre i en skrekkfilm. Utenfor et forfallent hus lå rester av gamle kjøretøy og annet boss. Her var det ikke blitt gjort så mye på noen år.
Etter å ha passert eiendommen fulgte jeg et hjortetråkk videre oppover nordsiden på Solåsen. Disse går som kjent i alle retninger, så jeg endte til slutt opp med å bane min egen vei gjennom kratt og skog. Ikke et veldig krevende terreng. Toppunktet ligger gjemt midt inni tett skog, og jeg måtte ta frem GPS på mobilen for å finne det.
Skumringen hadde startet idet jeg ankom toppunktet, som er en liten gresskledd forhøyning i terrenget. Dette var en typisk skogstopp uten utsikt. Knipset et bilde før >>>
I storm på Rispingen og Hikletten
- Date:
- 04.11.2018
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 16.8km
Bestemte meg denne dagen for å ta turen ut til Osterøy for å bestige Rispingen og Hikletten. To topper som ligger like ovenfor Træet gård. Det var overskyet og behagelig temperatur da jeg ankom parkeringen ved Blomdalsleitet. Forrige gang jeg var her, var jeg på Høgafjellet. Gode minner.
Jeg fulgte nå anleggsveien oppover noen meter og tok av på stien til venstre. Denne var merket, men som vanlig på Osterøy, er dessverre ikke stier til mindre kjente topper særlig mye å skryte av her ute. Stort sett består de av svake tråkk og går som regel over dyvåt myr. Selv med sporadisk merking kan man enkelt miste dem av syne, både over og under tregrensen.
Det gikk likevel fint å følge merkingen oppover her. Det var ikke mulig å gå tørrskodd over myrområdene og jeg ble raskt gjennomvåt. >>>