Brunane (10.02.2024)


Start point Frøyset (54m)
Characteristic Hillwalk
Duration 1h 07min
Distance 3.2km
Vertical meters 220m
GPS
Ascents Brunane (211m) 10.02.2024
Visits of other PBEs Fløya (168m) 10.02.2024

Etter turen på Bufjellet kjørte vi til Frøyset hvor vi parkerte like ved kirken. Vi fikk tips fra en lokal om stien opp til Brunane. Isete på vei oppover her. Nesten som vi skulle hatt brodder. Opp noen trapper med vel så isete trinn.

Utsikt over Frøyset fra gapahuken på Fløya
Utsikt over Frøyset fra gapahuken på Fløya

Kom omsider opp til Fløya, som er et flott utsiktspunkt med god oversikt over Frøyset. Her står en gapahuk med turbok vi skrev oss inn i. Møtte også en hyggelig lokal kar her. Han fortalte litt om hvordan det var å vokse opp her ute. Et stort hvitt hus var barneskolen han hadde gått på. Her var det 6 elever. Vi fikk også litt info fra ham om noen av de gjenstående toppene på programmet vårt denne dagen.

Toppunktet på Brunane
Toppunktet på Brunane

Vi ønsket ham god tur ned igjen og fortsatte selvsagt opp til toppen av Brunane, som ligger litt lenger øst. Flott sti hele veien opp. Et skilt her oppe og toppunktet på en liten knaus. Ikke noe særlig til utsikt. Fulgte samme rute ned igjen og tok en lunsjpause i bilen før vi kjørte videre.

Harald får turtips av den lokale mannen
Harald får turtips av den lokale mannen
Frøyset er et koselig sted.
Frøyset er et koselig sted.

Kart

User comments

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.