Archive - Date
Archive - Activity
-
Other winter trip (6)
- Snowshoe trip (6)
-
Trip by foot (7)
- Hike (4)
Archive - Geography
Collected lists
- Fylkestopper of Norway
- DNT-hytter i Vestfold, Østfold, Akershus og Oslo
- Kommunetopper Østlandet
- Øytopper Rogaland
- Oppland kommunetopper tom. 2019
- Rogaland kommunetopper
- Øytopper Vest-Agder
- Buskerud kommunetopper tom. 2019
- Oslo ≥ 100m pf.
- Alle topper i Oslo
- Bundesländergipfel
- Amerikanske Delstatstopper
- Norske byer
- Telemark kommunetopper tom. 2019
- Kommunetopper tom. 2016
- Kommunetopper (fylkestopper) år 2000
- DNT-hytter i Norge
- Akershus ≥ 100m pf.
- Møre og Romsdal kommunetopper
- Oslomarka ≥ 700 moh.
Hjelmen
- Date:
- 17.10.2018
Hadde overnattet i bilen på rasteplassen som ligger ved Ellingsgården. Sto opp tidlig, og dro allerede i 06.00 tiden videre vestover. Kjørte forbi Liabøen, og nesten ned til Settemsdal. Nesten i bunnen i den siste bakken ned til Settemsdal, går det en grusvei skarpt av til venstre. Fulgte denne over en bru og opp noen bratte bakker. Straks etter bakken går det av en litt dårligere vei til høyre. Kjørte inn her, og etter en 10-20 m var det en liten lomme. "Dette er Hjelmen p lomme" Muligens plass til 2 biler. Her går det merket sti oppover. jeg burde ha blitt stående her, men små dum som jeg var, så prøvde jeg å finne parkeringen på "Mjølkplasshauan".
Det burde jeg ikke ha gjort. For straks etter ble veien dårligere og dårligere. Slo nedi flere ganger, så >>>
Ruten
- Date:
- 16.10.2018
Pakket sammen og dro tidlig fra Innset. Var innom Coop Extra på Berkåk og kjøpte ca. 1 kilo med Eidsmopølse, som mine foreldre er så glad i. Videre over Hoston vanna. Dette er hjemtraktene til min far, og inn på E39 vestover. Parkerte på Borstad, som er en stor parkeringsplass på venstre side.
Fulgte grusvei over elva, og tok til venstre rett etterpå. Her sto det skilt om at det var merket sommerrute helt opp til Ruten. Og det var det. Skikkelig også. Evolusjonen har kommet langt her i Trøndelag. For her hadde selv trærne fått refleksbånd på seg. Når trærne tok slutt, overtok stikker med refleks på, vardejobben oppover. Forferdelig myrete / sleipt / glatt oppover. Holdt nesten på å miste motet et par ganger.
Etter den andre hengebrua ble stien noe bedre. Passerte en hytte >>>
Omnfjellvarden
- Date:
- 15.10.2018
Kjørte tidlig fra Innset. Forbi Orkanger og videre på E39 vestover. Tok av på vei 714 nordover, og ved Våvatnet til venstre, og parkerte på meget stor grusplass, på venstre side, etter ca. 2 km.
Fulgte stien oppover, mot først Skoglifjellet, og så til Steinbrothytta. Var nokså småglatt oppover. Veldig myrete i stien, og det var fortsatt et tynt islag på kloppene oppover. Steinbrothytta var forøvrig en veldig fin hytte, og litt forbi den på stien, så var det et langt parti med flott skifer-fjell. Fulgte stien videre oppover til Omnfjellet. De siste 400 m var det et tynt lag med snø. Fra denne varden og til hovedvarden, var det litt snø halve turen bortover. Hovedtoppen var helt snøfri. Tok noen bilder og spiste litt niste på den veldig fine sitteplassen av stein heller som var >>>
Elgshøgda
- Date:
- 13.10.2018
Kjørte fra Innset og tok av til venstre ved Berkåk og videre til Svorkmo. Så til Monsetgrenda. Her tar man til høyre inn til Solsjøbygda. Her er det stor fin parkering. Klarte nesten å kjøre meg tom for diesel på denne turen også. Måleren viste mange mil igjen nede ved Svorkmo, men oppe på Solsjøen, så viste den ensten null.
Traff en lokalkjent mann rett etter start, som kunne fortelle meg raskeste veien til nærmeste bensinstasjon. Og det var Best stasjonen på Vormstad. Rakk heldigvis ned hit etter turen, uten å kjøre helt tom.
Fulgte sti hele veien opp til toppen. Tror det må være den mest myrlendte turen jeg noensinne har gått. Det var blautmyr nesten fra start og nesten helt opp. Kunne ikke noen være seg sitt ansvar bevisst, å anlegge klopper over disse myrene?? Snur >>>
Gutulivola
- Date:
- 12.10.2018
Overnattet i bilen på en grusvei litt sydøst for Trysil. Hadde sovet nokså dårlig i bilen i natt, og var derfor ikke spesielt uthvilt når jeg dro kl. 06.00 på morgenen. Kjørte forbi Trysil og fant meg etter hvert en rasteplass hvor jeg varmet meg opp den sedvanlige hermetikkboksen med brun lapskaus. Jeg har registrert at enkelte griner på nesa når jeg nevner at jeg spiser hermetikk på tur. Men jeg synes det er usedvanlig godt, og så er det utrolig lettvindt. Stormkjøkkenet er alltid ferdig satt sammen baki bilen. Det er bare å skru på gassboksen og fyre opp. Maten er ferdig på 2-3 min, og da er det bare å kose seg :-) Jeg bytter mellom brun lapskaus, erter kjøtt og flesk, og trøndersodd. Alt fra Trondhjems serien. Men favoritten er brun lapskaus.
Kjørte så til Drevsjø, og >>>
Slottet
- Date:
- 11.10.2018
Kjørte hjemmefra Lørenskog kl. 11 og fulgte veibeskrivelsen til Otto og Inger Lise. Parkerte på den store "p plassen" kl. 14.30. Gikk over hengebrua der hvor det står et skilt som det står Alterringen på. Fulgte god sti som var blåmerket. Første "utfordring" kom etter ca 4-500 m. Her var det en elv med masse sleipe steiner overgrodd med mose, som måtte krysses. Et par sleipe tømmerstokker måtte også forseres, før man kom til 2 tynne stokker som noen hadde lagt over elva. Den ene gikk man på, den andre kunne man støtte hendene på. Fulgte stien videre, og håpet vel en stund at den skulle gå helt opp. Til slutt gjorde jeg som Otto og Inger Lise og Skrådde 90 grader høyre opp steinura.
Brukte litt tid oppover. Synes det var litt tungt med blanding av lyng >>>
Djuptjernkampen
- Date:
- 14.09.2018
Kom fra min søster som bor på Ringebu dagen før, og overnattet i bilen på Kittilbu utfartsmuseum som ligger rett innenfor grensa til Langsua nasjonalpark. Kjørte til parkeringsplass ved veien som går inn til Tronhus Hesteavlslag. Her var det også informasjonsskilt, utedo og en stor flott benk.
Gikk veien inn til Tronhus, og stien herfra opp til Djuptjernkampen. Var nokså heldig med været i dag også. Veldig fint var det frem til halvveis mot toppen. Herfra og opp og halvveis tilbake igjen ble det nokså mørke skyer. Bittelitt yr kom det på toppen, og også en kraftig sur vind. Halvveis tilbake igjen ble det bedre vær. Godt merket hele veien opp, og på toppen er det en steinvarde. Man kan også se helt til Spåtind herfra.
De eneste jeg traff på denne turen var et ektepar og deres >>>
Eldåhøgda
- Date:
- 12.09.2018
Kjørte fra min søster på Ringebu, og tok Friisvegen over Ringebufjellet. Tok av til Imsdalsvegen, og kjørte denne smale vei, langt, og lenger enn langt, ned til et kryss, hvor man tok til høyre og fulgte veien til Gåla seter. En million småveier her, og slet litt med å finne det beste stedet å parkere.
Fant til slutt et greit sted og trasket innover. Først på bred "sti" deretter å grusvei en bit, og denne gikk over til sti igjen, der hvor grusveien sluttet i en liten elv. Stien var nokså gjørmete og bløt et stykke, men det ga seg litt når man kom ut av skogen. Stien fortsatte forbi nordsiden av Måsåfjellet og helt frem til der hvor det ligger 2 små vann og en hytte. Litt vestover forbi hytta, tok jeg av direkte mot toppen. En haug med større og mindre varder her. >>>
Glitteregga
- Date:
- 09.09.2018
Hadde overnattet på en trivelig , men enkel campingplass, i nærheten av Lote. Lucy og jeg sov i bilen i natt også, men fikk i hvert fall ladet opp alt av elektronikk på vaskerommet, fått meg en dusj og vertskapet hadde fryst ned noen vannflasker for meg. Hadde også verdens beste utsikt utover fjorden.
Kjørte til Randabygda, og på veien hit oppdaget jeg at det var altfor lite suppe på bilen. Håpet sterkt at det var en liten pumpe på Randabygda, men den gang ei. Spurte en tilfeldig, og veldig trivelig bonde om han hadde noe diesel å avse. Det hadde han dessverre ikke, for han var helt tom selv. Men han fikk stoppet naboen som akkurat da var på vei med traktoren for å gjøre traktorting. Av han fikk jeg kjøpt ca. 10 liter, og det er jeg veldig takknemlig for. For ellers hadde det >>>