Archive - Date

Archive - Activity

Collected lists

Flott langrennstur til Røvsåhøgda og Bjørketjennvarden

Date:
14.03.2021
Characteristic:
Cross-country skiing
Distance:
10.7km

Jeg så av skisporet.no at det var nykjørt langrennsløype som gikk ganske nært rødnåla Røvsåhøgda. Perfekt for meg som liker maskinpreppa langrennsløyper. Jeg parkerte på en parkeringsplass hvor det anslagsvis er plass til 20-30 biler. Fine skispor rett fra parkeringsplassen som ses av bildene nedenfor. Avstikkeren opp til Røvsåhøgda der jeg gikk var ca 200 meter og gikk i slakt og ganske åpen furuskog. Ikke all verden utsikt på toppen likevel, men det var det på Bjørketjennvarden som var vendepunkt for maskinpreppa løype. Utsikten på bildene er både til Norefjell og Andersnatten. Fin tur som anbefales som skitur.

Map    

Heikampen

Date:
13.03.2021
Characteristic:
Cross-country skiing
Distance:
21.4km

Jeg har fulgt med på om skuterløypa over Heikampen ville bli kjørt opp i vinter og etter det ganske store snøfallet torsdag 11.mars ble den kjørt opp dagen etter, så dermed var lørdagsturen ganske opplagt. Fikk med meg Vegard på turen som var ganske ivrig i forkant med muligheter for 25-30 km tur og ny pers dersom vi la løypa innom Kikut. Velvel. Startet i Sørkedalen med V45 under skiene, men ganske snart i bakkene ville Vegard ha bedre feste, så han fikk VR60. Skuterløype opp mot Heikampen var utfordrende nok for meg, men Vegard var egentlig lite begeistret. Det var noen veldig bratte kneiker hvor traséen var litt for smal til fiskebensgange. Vi fikk med oss utsiktspunktet ved Heikampen hvor vi kunne se helt til Oslofjorden, noen av bildene er derfra. Deretter bar det de siste 200 >>>

Map    

Skimten på felleski

Date:
09.03.2021
Characteristic:
Cross-country skiing
Distance:
12.2km
Map    

Fin klistertur fra Kanada

Date:
04.03.2021
Characteristic:
Cross-country skiing
Distance:
21.8km
Map    

Skimten med bakglatte felleski

Date:
03.03.2021
Characteristic:
Cross-country skiing
Distance:
10.8km
Map    

Fra Nittedal til Glotjernskollen og Gørjehytta

Date:
27.02.2021
Characteristic:
Cross-country skiing
Distance:
20.3km

Brukte felleskiene i løypene fra parkeringsplassen i Nittedal. Brukte nybilen, så syntes jeg måtte ha et fint bilde av den. Veldig skarpt føre til å begynne med. Turen opp til Glotjernskollen gikk utenfor løypene med skiene på og var i grunnen ok. Jeg ville ned til Gørjehytta og valgte en såpass bratt nedkjøring at skiene måtte av et lite stykke. Årets første fall på ski kom på Glotjernskollen. Andre og tredje fall også. På returen fra Gørjehytta var det heldigvis mer slushforhold så bakkene ned mot Nittedal igjen gikk uten problemer. Toppen av Glotjernskollen: Utsiktspunktet nedenfor Glotjernskollen: Så bratt var det ned fra Glotjernskollen at jeg måtte ta skiene i hånda og sank i snøen ned til hofta: Parkeringsplassen ved Nittedal:

Map    

Kamstrupen og Skimten på ski

Date:
23.02.2021
Characteristic:
Cross-country skiing
Distance:
15.6km
Map    

Skimten i lett snøvær

Date:
18.02.2021
Characteristic:
Cross-country skiing
Distance:
14.0km
Map    

Veslefjell

Date:
14.02.2021
Characteristic:
Cross-country skiing
Distance:
1.9km

Gikk rett fra bilen og oppover ryggen i løssnø med langrennski utstyrt med fjellskistaver for anledningen. Det var hardere lag under løssnøen så jeg sank ikke så langt nedi, men stedvis var det litt basking for å vinne høyde. Fint lite topplatå. Turen ned igjen var faktisk morsom på langrennski. Og jeg klarte meg i dag også uten fall. Skal lure på hvor mange peakbookere som går på denne toppen med langrennski. Og voila. Jeg har funnet ut at man kan ta bilder rett i Peakbookappen.

Map    

Høgfjell

Date:
14.02.2021
Characteristic:
Cross-country skiing
Distance:
5.4km
Map