Skrehelle rundtur (08.07.2019)
Start point | Parkering (231m) |
---|---|
Endpoint | Parkering (227m) |
Characteristic | Hillwalk |
Duration | 4h 35min |
Distance | 8.5km |
Vertical meters | 426m |
GPS |
![]() ![]() |
Ascents | Vestre Skrehelle (536m) | 08.07.2019 12:09 |
---|---|---|
Skrehelle (553m) | 08.07.2019 13:25 | |
Lille Skrehelle (484m) | 08.07.2019 13:57 | |
Visits of other PBEs | Skrehelle parkering (222m) | 08.07.2019 12:10 |
Ramsberget (418m) | 08.07.2019 12:47 | |
Elggløtt Skrehelle (522m) | 08.07.2019 13:36 | |
Vestre Skrehelle utsiktspunkt (494m) | 08.07.2019 15:13 |
Skrehelletoppene og Ramsberget
Dette er vel en tur jeg har gledet meg til i ca 3 år, men aldri har vi funnet tid til å gå den lissom. Idag var det fridag etter jobbehelg, og hva er vel bedre enn å kunne bruke fridager på toppturer???
Brå start på turen opp til Ramsberget, og litt lite toppturer og mye annet tull i det siste, så har vel hatt lettere bakker ;) Men opp kom vi da. Superdeilig terreng å gå i, og belønninga ble nydelig utsikt på toppen her.
Etter en kjapp bildestopp her, gikk vi bare videre i retning selve Skrehelle. Bratt ned igjen fra Ramsberget ei lita beite også, men fortsatt deilig terreng å gå i. Litt myrete her og der. Og knall og fall som kommer til å medføre en svært blå rompeball og albue. Svært glatt på steiner og røtter! Men opp kom vi jo da :)
Her måtte vi stå og lure litt på hva som nå var lurt, for vi ville ha med alle Skrehelletoppene, og de lå ikke alle på rekke og rad viste det seg! Bestemte oss da for å gå ned til Lille Skrehelle først, og gå opp igjen til krysset på Skrehelle og så fortsette videre til Vestre Skrehelle. Som sagt så gjort. På veien ned fant vi et koselig krypinn ved navn Elggløtt.
Etter litt foto på Elggløtt gikk ferden videre nedover, vel vitende om at alle disse meterne nedover måtte gås oppover igjen etterpå. Lille Skrehelle åpenbarte seg ganske snart med nok en flott utsikt!
Etter en kafferast og beundring av utsikten, var det bare å vende nesa oppover igjen. Var egentlig ikke noe tungt i det hele tatt den der avstikkeren, og vi var raskt oppe ved Skrehelle igjen. Ferden kunne da fortsette videre mot dagens siste toppunkt - Vestre Skrehelle. Vil tro det kan være ganske så glatt på svabergene vi møtte her, men idag var det stort sett tørt og fint. Når vi kom fram, så møtte vi en vegg av regn rett over dalen og fryktet at den var på vei rett mot oss! Heldigvis styrte den unna oss mer eller mindre, kun noen få regndråper kom vår vei. Her ble det tid til test av ny og større hengekøye, mat og koselig rast <3
Forholdsvis bratt nedstigning her og der fra Vestre Skrehelle, men rimelig uproblematisk og ikke flere blå rompeballer ;) Utrolig fint terreng og tur, så denne svarte til forventningene jeg har hatt! Utrolig fin tur i koselig selskap, mye latter og skravlings underveis. Livet er i sannhet best ute <3
User comments
Flott på Skrehelle
Written by vegardfj 10.07.2019 21:23Skrehelle-området er etter min mening det flotteste bynære turmålet i Grenlandsområdet. Mange utsiktspunkter, og varierte stimuligheter. Bra å få med seg alle toppunktene i stinettet på samme tur!
Sv: Flott på Skrehelle
Written by Englepus 13.07.2019 13:41Hadde aldri vært der før, men en flott tur i deilig terreng! Målet var å få med seg alle på en gang :) Absolutt en tur jeg kan gå om igjen!