Archive - Date

Collected lists

Trettekollen - kommunetopp i Nedre Eiker

Date:
08.09.2020
Characteristic:
Hike
Duration:
1:30h
Distance:
11.8km

Den siste av tre kommunetopper i Finnemarka gjensto, og planen var derfor å bestige Trettekollen , som er den høyeste toppen i Nedre Eiker. Kjørte til Egge i Lier, og inn på Eikseterveien, og til p-plassen som ligger nedenfor stua Solvang ved Garsjøen. NB! bomavgift kr 20.- (kun kontant). Det var ikke mulig å komme lenger med bil p.g.a. låst bom, så jeg tok sykkelen fatt inn til et svakt vei-/stidele, etter det som er beskrevet som "Svarthamnsetra" på kartet, ca 2,4 km fra p-plassen. Fulgte grei sti opp til der høyspenten krysser stien, og videre derfra på halvdårlig sti opp til Trettekollen. Ikke den store utsikten, men noe utsikt både øst- og vestover, uten at jeg gjenkjente noen topper. Retur samme vei. Det var 15 grader, opphold, og relativt tørt i terrenget.

Map    

Myrehogget - kommunetopp i Øvre Eiker

Date:
06.09.2020
Characteristic:
Hike
Duration:
3:15h
Distance:
8.4km

Vi kjørte til Burud i Øvre Eiker, og deretter inn på Myreveien, til Midtstua parkering, ca. 8,4 km fra Burud (NB! Bomvei, kr. 50.-, betaling med Vipps). Fra p-plassen var det bra og merket sti til Myrehogget , med noen våte partier. Sjeldent god utsikt fra denne toppen på Holtefjell, med utsikt mot bl.a. Randsfjorden, Finnemarka, Blefjell, Jonsknuten, Eikeren og Drammenselva. Returen gikk over Sørvest for Myrehogget og Urdsdokka , med en litt kronglete retur om Vesle Hoggtjern. Det var 16-17 grader, opphold og lettskyet.

Map    

Jonsknuten - kommunetopp i Kongsberg

Date:
05.09.2020
Characteristic:
Hike
Duration:
1:00h
Distance:
2.8km

Etter en rundtur på Blefjell tidligere på dagen, passet det bra å avslutte med en tur til Jonsknuten , som er kommunetoppen i Kongsberg. Vi parkerte på p-plassen ved Knutehytta, og fulgte Knuteveien til bunnen av taubanen. Deretter på dårlig sti til toppen, med en liten avstikker til Nordøst for Jonsknuten . Fantastisk utsikt i alle retninger fra toppen, bl.a. til Blefjell og Gaustatoppen. Retur på stien ned til Jonstjern og tilbake til p-plassen.

Map    

Gaupekollen utsiktspunkt i Maridalen

Date:
31.08.2020
Characteristic:
Hike
Duration:
1:45h
Distance:
5.9km

Kveldstur fra Mobekken p-plass til Gaupekollen utsiktspunkt. Ca. 12 grader og opphold.

Map    

Hovlandsfjellet - Modum

Date:
30.08.2020
Characteristic:
Hike
Duration:
2:30h
Distance:
7.9km

Vi kjørte til Geithus i Modum kommune, og deretter ca. 7 km på Elgtjernsveien (bomveg kr. 50) til Sponevollen p-plass . Derfra først på vei, og deretter inn på blåmerket sti, med et par avstikkere til Hovlandsfjellet S2 og S1 på veien til Hovlandsfjellet . Det var lettgått terreng, men stedvis vått på noen partier. Flott panoramautsikt fra tårnet, og vi gjenkjente bl.a. Gaustadtoppen i det fjerne. Det var ca. 12 grader, lettskyet og litt vind.

Map    

Rundtur i Finnemarka

Date:
29.08.2020
Characteristic:
Hike
Duration:
6:00h
Distance:
18.7km

Dagens turmål var kommunetoppene Lauvkollen (Modum) og Sørøst for Bjørnkollen (Lier), og planen var derfor å ta en rundtur i Finnemarka. Parkerte på Lauvkollen parkering, etter å ha passert to bommer på veien fra Vikersund. Fra p-plassen fulgte vi grusveien ca. 700 meter, og deretter inn på bra og blåmerket sti, først til Breiliflaka , og deretter litt bushing over kommunetoppen Lauvkollen . Litt dårlig veivalg videre, men vi kom etter hvert inn på blåmerket sti igjen. Først over Vest for Urdtjern , med en avstikker til anonyme Bomleåsen , videre til Bjønnestillinga , over kommunetoppen Sørøst for Bjørnkollen og ned til demningen i sydenden av Store Nykjua. Fulgte veien videre på vestsiden av vannet, til veis ende, og deretter inn på halvdårlig sti, og omsider inn på stien >>>

Map    

Sørvest for Storheia - kommunetopp i Frosta

Date:
28.07.2020
Characteristic:
Hike
Duration:
1:00h
Distance:
4.2km
Map    

Hårskallen - kommunetopp i Levanger

Date:
28.07.2020
Characteristic:
Hike
Duration:
1:00h
Distance:
3.5km
Map    

Marmorslottet - Rana

Date:
26.07.2020
Characteristic:
Hike
Duration:
2:30h
Distance:
3.0km
Map    

Hauknestinden - Rana

Date:
26.07.2020
Characteristic:
Hike
Duration:
2:30h
Distance:
6.9km
Map