Punkt på Ålfotbreen (16.05.2025)
Ascents | Punkt på Ålfotbreen (1,361m) | 16.05.2025 |
---|---|---|
Vest for Ålfotbreen (1,291m) | 16.05.2025 | |
Visits of other PBEs | Varde NNV for Ålfotbreen (1,360m) | 16.05.2025 08:00 |
Åskora Kraftverk P-plass (2m) | 16.05.2025 08:00 |
Kjørte til stor parkering ved Åskora kraftverk. Her går rødmerket sti nesten til toppen. Det er 2 alternativer fra høyde 960 moh. Sommer-rute går bratt opp fjellveggen til venstre. Ikke egnet viss det er snø her. Vinter-rute er videre rett fram, den er også merket med varder og T. Vi fulgte opp til venstre på vei opp. Her var det bart oppover nå. Da kommer en også forbi ei hytte lenger opp. Hytta var helt ny. Den var åpen, så jeg gikk inn. Den tilhører visstnok NVE. Vi gikk på truger raskeste vei derfra over breen opp til toppen. Her kan man også følge vardene oppover ryggen mot høyre for å unngå breen. Stakk først bortom punkt på Ålfotbreen, som skal være høyest i Florø. Så bort til toppunktet på breen. Ned igjen gikk vi vinterruta. Vi brukte lang tid idag, det ble mange pauser i finværet.
stor parkering
lettgått på svaberg etter skogen
Ny hytte.
Punkt på Ålfotbreen
Høyest på Ålfotbreen.
Her går vi vinterruta. Sommeruta går over ryggen i bakgrunnen.
Utstilling! Vi gikk sommer- ruta opp og vinterruta ned.
Her går rødmerket rute bratt opp. Vi gikk opp her på vei inn.
User comments
Litt pirk bare
Written by Snilen 27.05.2025 18:12Kommunen heter nå Kinn. Keipen er høyest i Kinn/tidligere Flora kommune, efter nedsmelting av Ålfotbreen. Klimarelatert skifte av kommunetopp. Fin og lang tur til Keipen også.
Sv: Litt pirk bare
Written by BeHe 27.05.2025 18:19Er klar over at Keipen nå er høyest. Så må nok ta den også. Ålfotbreen står fremdeles på kommunetopplista for 2016 som jeg samler på. En fin tur var det i alle fall.
Gratulerer med flott fangst!
Written by bakken59 26.05.2025 22:43Og så fantastisk heldige de var med veret alle stader! Vi drar til ytre Sogn i morgon, åtte stykke som legg opp til både kultur og natur, men håper å vri inn 2 kanskje 3 ny kommunar. Må ta litt omsyn til dei i følgjet som ikkje er like på hugget, men Knut, Anne og eg er klare!
Sv: Gratulerer med flott fangs
Written by BeHe 26.05.2025 22:54Ja, vi var kjempeheldige med været. Det ble mange fine turer. Dere får ha god tur til Sogn i jakten på nye topper.