Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (30)
- Bike trip - mixed (3)
- Bike trip - off-road (11)
-
Climbing (10)
- Alpine climbing (9)
-
Drive (2)
- Car drive (1)
- Other trip (7)
-
Other winter trip (428)
- Skating (8)
- Snowshoe trip (419)
-
Ski trip (413)
- Backcountry skiing (101)
- Cross-country skiing (256)
- Randonnée/Telemark (42)
-
Trip by foot (1419)
- Alpine trip (15)
- Hike (119)
- Hillwalk (563)
- Jogging (62)
- Workout (1)
Peakbook-Friends

Favourite trips
Veltdalseggi
- Date:
- 02.08.2019
- Distance:
- 23.7km
Våknet av ringeklokke kl 06.30. Det var trivelig å se ut av vinduet. Blikk stille og knall sol. Kort frokost og klar med sekken på ryggen ca kl 07.30. Startet med langbukser og jakke....men måtte skifte etter 50hm. Tung i beina i bakkene opp fra Veltdalshytta på stien mot Pyttbua. Sti og sti... Greit med varding da det var mye stein og tråkket forsvant stadig. En del bekker måtte også krysses før jeg kunne ta av stien opp mot Veltdalseggi. Mye stein av yms størrelser, men dette ble bedre da jeg kom opp på ryggen. Fikk en del støtt på anklekulene pga skoa, men de sitter godt og er ellers gode, lette å gå med.
Det ble en lang ferd på Veltdalseggi og ned den svært vakre Tordsdslen. MEN, det er langdryg så det holder. Det var vindstille og varmt hele dagen. Måtte bade i elva et >>>
Reinheimen
- Date:
- 01.08.2019
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 29.6km
Dro alene med Embla til Reinheimen. Det ble en svært lang og tøff tur første dagen. Ikke en meter på sti før jeg kom rett ved Veltdalshytta. Gikk i shorts og t-skjorte hele dagen og brukte ikke fjellstøvler disse to dagene. Brukte La Sportiva Raptor som fungerte meget bra. Men, - anklekulene er svært utsatt og jeg fikk meg flere støt på disse i det steinete terrenget. Ikke noe alvorlig, men man kjenner det...
Været var svært bra ved start, men det ble gradvis mer skyet etterhvert. Jeg hadde sett Tordsnose hele dagen skyfri, men når jeg nærmet meg ble det selvfølgelig tåke på toppen. Appen måtte brukes flittig på slutten der oppe.
Nedstigningen mot Veltdalshytta var langdryg og jeg måtte krysse noen bekker som gjorde at de tørre skiene... ikke lenger var like tørre ved ankomst >>>
Bratt fra Torsætra
- Date:
- 31.07.2019
- Characteristic:
- Trip by foot
- Distance:
- 5.3km
Liten tur på Totenåsen. Valgte en bratt tur for å mjuke opp litt møre bein. Grei tur, men ikke det beste været. Det begynner å bli noe modne molter ser jeg. Alltid godt med noen herlige saftige molter på turen.
Flotte Rausteinshytts
Mmmm... Nå kommer de!
På Torsæterkampen
Oppljosegga
- Date:
- 30.07.2019
- Distance:
- 6.7km
Etter turen på Skridulaupen reiste vi videre mot Stryn. Odd Arne og jeg ville prøve å få med oss Oppljosegga før vi reiste hjem. Været var i ferd med å skifte og dette skulle vi få merke. Parkerte i Grasdalen ca kl 17.30 og dro ijeg til fjells. Denne gang i langbukser og Goretex jakke i lett regn. Ikke lenge etterpå bedret det seg og t-skjorte var igjen greit nok... en stund. Vi fulgte først en sti, men denne forlot vi etterhvert og fant vår egen rute til topps. Været skiftet igjen og det pøste ned. Nær toppen tordnet det og vi ble litt engstelige, men kom oss til topps og skyndte oss ned fra toppryggen.
Vi kom greit ned, men underlaget var nå vått og glatt. Ingen høydare denne turen idag.
Godt å ha fri i neste uke slik at jeg blir ferdig med alle pf 250m toppene i Oppland >>>
"Lue" på Skridulaupen
- Date:
- 30.07.2019
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 18.1km
Tur med Odd Arne. Hadde store forventninger for denne turen. Det var meldt fint vær, og det var det også ved starten ved parkeringen. Varmt og lite vind. Vi så at Skridulaupen hadde "lue" på i dag, men vi regnet med at denne ville blåse vekk idag. Det gjorde den desverre ikke. På toppen ble det litt tåkete og litt kjøligere enn det burde bære, men greit med shorts og t-skjorte.
Dette er nok en tur som bør tas med ski på våren. Det er et svært steinete område.. krevende til tider. I tillegg i dag burde vi hatt med brodder eller stegjern. Mye blåis og måtte runde litt ekstra før vi kunne gå opp breen. Jeg hadde håpet på mange flotte bilder fra denne flotte utsiktstoppen, men idag var ikke det så lett der oppe.
Schaufellspitze
- Date:
- 27.07.2019
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 11.5km
Turen til Elferspitze tidligere på dagen ga mersmak og jeg kjørte videre med bil innover dalen til det store heisanlegget der inne. Tok gondolen som kostet 15 euro helt opp fra stasjonen på ca 1700 moh til ca 3100 moh. Hadde ikke så god tid fordi siste tur ned igjen var om ca. 1t. Gikk radig opp ganske bratt opp de ca 200hm opp til toppen. Litt mer skyer nå og ikke så varmt. En fin tur alene der oppe mot toppen. Rimelig bra utsikt på 3332 moh til flotte fjell i Tirol.
Elferspitze
- Date:
- 27.07.2019
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 6.0km
Mens de andre i familien tok bussen til Innsbruck så tok jeg turer til fjells. Startet denne flotte dagen med Elferbanen opp til ca 1800 moh. Derfra gikk jeg videre mot toppen i et fantastisk landskap og flotte farger. Et paradis for en fjrllvandrer, men også mye klatremuligheter for de som liker det. Dolomittlignende fjell og god sti og tråkk oppover. Litt småklyving helt på slutten før toppen,
men tiilaget noen trinn og en vaier. Luftig på toppen og ikke plass til mer enn to mann. Gikk jamnt oppover.. tok mange bilder og sto på toppen etter 1t 20min.
En del folk på vei opp og ned, men man følte ikke det som noen plage. Brukte god tid nedover og kiste meg på tur. Jeg må vel si at dette er en av mine aller fineste fjellturer noensinne!! Når man da i tillegg kommer ned til Gondolbanen >>>
Maria Waldrast klosteret
- Date:
- 26.07.2019
- Distance:
- 7.0km
Familietur med en ørliten mulighet for å bestige toppen Serles på 2700 moh. Dette ble det ikke noe av fordi jeg hadde fått gjort for lite reasearch. Visste ikke helt hva som ventet av utfordringer der oppe. Toppen får jeg prøve en annen gang.
Kitzsteinhorn nær Kaprun
- Date:
- 24.07.2019
- Characteristic:
- Hillwalk
Familietur med utgangspunkt Kaprun i Østerrike. Kun 6km å kjøre opp til taubanen. En fantastisk "reise" med gondol fra bunnen av dalen. Måtte faktisk bytte gondol tre ganger før vi sto på siste stasjon som ligger på 3029 moh. Derfra måtte vi gå bratt opp de siste 200hm til toppen. Ikke veldig vanskelig, men det var bratt og ikke rom for feil oppover. Ikke luftig.. men litt utsatt. Greit at det hele veien var bolter og wire. En fantastisk utsikt i et eventyrlig vær.
Svært overrasket over hvor mange muslimer som var oppe til den siste stasjonen. Har fått høre at Kaprun området er spesielt populært feriemål for velstående muslimer. De var faktisk i stort flertall på området der oppe og også i byen Kaprun. Tror vel jeg ikke så noen på klyvingen til topps. Butikker, >>>
Hochalpenstrasse
- Date:
- 23.07.2019
Familietur. Biltur fra Kaprun opp Hochalpenstrasse og til Franz Josef Høhe. Ca 34 grader nede i dalen og rundt 25 på toppen. En fantastisk tur hit... min andre tur hit og kan absolutt anbefales. Litt kjipt å ikke kunne prøve seg på noen av toppene over 3000 m, men det får bli en annen gang.
Legg merke til de to siste bildene. Informasjonsbildet viser breen fra året 1936 og fra år 2000. Det siste bildet er altså fra idag. Ikke rare isklumpen igjen.