Archive - Date

Archive - Geography

Peakbook-Friends

Collected lists

Hegrefjell

Date:
14.12.2020
Characteristic:
Hike
Distance:
4.0km

En grå dag med regn og vind. På slutten av corona året 2020 og det ikke kunne bli verre ...ble det nettopp det. Min søster ble akutt syk i natt og døde. Godt å komme seg ut litt og klarne hodet.

Map    

Mian

Date:
12.12.2020
Characteristic:
Hike
Distance:
5.2km
Map    

Årø

Date:
06.12.2020
Characteristic:
Hike
Distance:
7.4km

Fin runde i nærområdet. Satte bilen ved Årø barnehage og gikk veien inn til Vafos Pulp. Hold til høyre og følg elva oppover. Følg veien opp til Årømyra og sti videre til Sollia og Ekorntoppen. Derfra gangvei tilbake til bilen.

Map    

Kjerrkollen

Date:
29.11.2020
Distance:
2.7km
Map    

Solhomfjell

Date:
08.11.2020
Distance:
11.6km

Fin tur i novembersol fra Heiland p-lomme til Branntårnet på Solhomfjell. Til Maristjenn og innom toppunktet i Gjerstad kommune på vei opp til branntårnet og over Marishei på retur til Heiland. Fantastisk fin dag ,vindstille og sol. Fra toppen av det 16 meter høye branntårnet er det utsikt til 25 kommuner. Initiativet til å få satt i stand det 61 år gamle branntårnet ble tatt av Statskog i 2006. Prosjektet har vært et interkommunalt samarbeid mellom Gjerstad, Drangedal og Nissedal kommune og Aust-Agder og Telemark fylkeskommune. Havrefjell Turlag (lokallaget i DNT) har vært sentral. Nyåpningen av det restaurerte tårnet fant sted i 2008. Totaltid 4t ,57 min. 11,6 km.

Map    

Krokheia

Date:
24.10.2020
Distance:
11.6km
Map    

Toppunkt Gjerstad kommune 587 m.o.h.

Date:
22.09.2020
Characteristic:
Trip by foot
Duration:
1:26h
Distance:
6.0km
Map     3 comments

Nupsegga, Vinje. 1674 m.o.h.

Date:
20.09.2020
Duration:
8:00h
Distance:
17.4km

Turen til Nupsegga, toppunkt i Vinje kommune går i høyfjellsterreng og går for det meste utenom sti. Dro opp dagen før og overnattet på Vågslidtunet. Møtte opp ved Ulevå 3 km vest for Haukeliseter for fellestur med Vinje Turlag. 24 stk gjennomførte turen . Startet i sol og vindstille. Først veien inn til setra, men i første sving over bekken og følger stien opp lia. Fulgte stien øst for topp 1266, Videre øst for Trollnup. Passerer øst for 4 vann og videre opp mot Nupsfonn. Fra fonna og opp er det mye ur. Siste del mot toppen er det meget steinete og litt klyving er nødvendig. Ved retur fra toppen frisknet vinden på og tåken kom sigende. Flott firkantet varde på toppen. Ingebjørg var med på denne turen. Totalt 8 timer, krevende tur.

Map    

Grasfjell

Date:
15.09.2020
Characteristic:
Hike
Duration:
20:58h
Distance:
12.1km

Kom fra Napuren i Fyresdal og overnattet på Skinnarbu Høyfjellsenter hotell. Rundtur på 14,5 km fra hotellet som går over Grasfjellet 1206 moh på kommunegrensen mellom Tinn og Seljord.

Map    

Napuren, Fyresdal 1284 m.o.h

Date:
14.09.2020
Duration:
4:35h
Distance:
8.5km

Etter hyggelig overnatting hos Fyresdal B&B (anbefales) dro vi nordover på 335 til Krossli og 38 til Holte bru. Deretter 21 km på 45 mot Setesdalen. Parkerte i utkanten av snuplass på høyre side med p-forbudt, det er vel snuplass for brøytebil så idag gikk det bra. Tok over veien og innover mot Kuskaret. Bratt opp lia vest for elva ,ett parti sikret med tau for å komme opp. Fulgte høyre side av Kuskardtjennane over bekken og opp mot toppen. Gikk rundt og kom inn vest fra. Fin varde på toppen med godt utsyn. Samme vei tilbake. Ingebjørg var med på denne toppen.

Map