Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (28)
- Bike trip - off-road (8)
- Bike trip - road (1)
-
Climbing (579)
- Alpine climbing (434)
- Bouldering (4)
- Ice climbing (104)
- Mixed climbing (8)
- Sport climbing (24)
- Via ferrata (1)
- Drive (15)
-
Other trip (30)
- Expedition (2)
- Fishing (2)
- Kayaking (13)
-
Other winter trip (18)
- Alpine skiing (4)
- Skating (1)
- Snowshoe trip (13)
-
Ski trip (762)
- Backcountry skiing (142)
- Cross-country skiing (45)
- Randonnée/Telemark (509)
-
Trip by foot (906)
- Alpine trip (99)
- Glacier travel (1)
- Hike (350)
- Hillwalk (267)
- Jogging (180)
- Walk (6)
Archive - Geography
Veobreahesten – en skjult skatt i Jotunheimen
- Date:
- 07.05.2017
- Characteristic:
- Alpine trip
- Distance:
- 26.2km
Etter noen dager på jobb på High Camp Turtagrø var det duket for en privat føringstur til Veobreahesten med Gunnar. Vi samkjørte opp til Hemresætre i Visdalen ca. 5 km før Spiterstulen der det er stengt med bom fra mai til sommersesongen begynner. Litt synd at vi kom på dette litt sent, hvis ikke kunne vi jo tatt med oss sykler! Uansett, vi så bare positivt på dette i og med at vi nå ville få en fin rundtur.
Det var fortsatt snø helt ned til veien, så vi begynte å gå på ski oppover i skogen like etter bommen. Litt råttent nederst, men det ble fastere føre like over tregrensa. Krysset etter hvert Skauta og siktet oss mot sørøst i retning Skautflye. Det var her jeg kom på at jeg hadde glemt nistepakka i bilen, men det fikk jeg bare ta som god fettforbrenningstrening.
Farten >>>
Veslbreatinden på High Camp Turtagrø
- Date:
- 05.05.2017
- Characteristic:
- Randonnée/Telemark
- Distance:
- 11.4km
Føringstur under High Camp Turtagrø. Møtte gjestene fredag morgen på Turtagrø. Her sjekket jeg at alle på lista var tilstede og at alle hadde utstyret i henhold i forhold til den turen vi skulle gjennomføre. En del hadde ikke nok batterier på S/M (60 % eller mer) og klatreseler, så måtte fikse dette før avreise. Fikk med VHF fra Røde Kors før vi satte oss i bussen til Krossbu.
I utgangspunktet var planen å gå på Kalven, men på grunn av at den turen er nordvendt hadde jeg håpet på at det kunne være bedre snø vestvendt. Derfor foreslo jeg å endre turen til Veslbreatinden, noe gruppa var giret på å prøve. Kjekk ung gruppe med en gira damegjeng og guttegjeng, mye humor og god stemning undervegs. Gikk i rolig tempo oppover. På en rygg på 1620 moh hørte vi et drønn i snødekket. >>>
Peakbook Summit IV
- Date:
- 20.04.2017
- Characteristic:
- Randonnée/Telemark
Sammen med resten av teamet bak www.peakbook.org med festivalsjef Morten Helgesen som primus motor ble det for første gang gjennomført toppturfestivalen Peakbook Summit på vinteren på Leirvassbu. Sett i etterkant har dette vært en enorm suksess med mange gode tilbakemeldinger. Tross ruskete vær og høy skredfare har vi gjort det beste ut av det, takket være flinke arrangører, fleksibelt vertskap og dyktige guider. Tusen takk!
Her kan dere lese gjennom festivalprogrammet: https://peakbook.org/work/SummitIV.pdf
Skriver litt fra de turene jeg ledet under treffet.
Torsdag 20. April – Dagskurs skred
Kom opp med shuttle onsdag kl. 19.00 til Leirvassbu der jeg ledet førermøte med guidene på kvelden. Vi gjennomgikk administrativt info, forhold og vurdering av turprogrammet for neste dag. Deretter ble det ferdråd med gruppene >>>
Høgruta Jotunheimen 3 etapper
- Date:
- 10.04.2017
- Characteristic:
- Randonnée/Telemark
Sammen med kursleder Stig Anton Hordvik førte vi de tre første etappene av Høgruta Jotunheimen denne påsken. Møttes på Otta søndag 9. April der vi tok felles buss til Gjendesheim kl. 16.30. Kvelden ble brukt til middag, ferdråd og stegjernstilpassing.
Mandag 10. April – Bessheim til Memurubu via Bessvatnet
På grunn av lite snø i Øst-Jotunheimen ble vi shuttlet til Bessheim der vi kunne starte med ski på beina. Det var meldt mye vind i fjellet, så vi valgte å ikke ta turen opp på Besshøe. Ruslet først opp til Bessvatnet, videre til vestenden av denne og ellers for det meste langsmed besseggenstien videre til Memurubu. Mye avblåst, så ble en del skibæring. Det var gløtt av sol, relativt mildt, men en del vind denne dagen. En deltaker slet litt med gnagsår, men fikk ordnet >>>
Toppturkurs på Leirvassbu
- Date:
- 31.03.2017
- Characteristic:
- Randonnée/Telemark
Denne helgen var jeg kursleder sammen med instruktør Jonny Kvistad på et toppturkurs på Leirvassbu med 14 deltakere. Kurset legger fokus på turplanlegging, valg av fine turer og nedkjøringer etter vær og forhold og undervegs på turene deler instruktørene åpent om vurderinger i forhold til terreng, vær, snødekke og gruppe (transparent føring). Vi legger til rette for enkelte leksjoner om skredlære, skiteknikk, stegjern- og isøksteknikk og bruk av utstyret vi har med oss.
Møtte de fleste deltakerne på Sletthamn, vinterparkeringen til Leirvassbu 6 km lenger ut Leirdalen torsdag kl. 19.45. Her ble vi hentet med beltebil og shuttlet inn til Leirvassbu der vi spiste middag og hadde ferdråd for neste dag. Prøvde å diskutere hva som er viktig i en turplanleggingsfase. Været var meldt >>>
Storebjørn føring
- Date:
- 14.08.2016
- Characteristic:
- Alpine trip
- Duration:
- 7:00h
Føringstur til Storebjørn for Jon Børre og åtte andre. Startet fra Leirdalen ved Storflye og gikk i jevnt tempo inn i Tverrbytnede og opp til Bjørnbrean. Her var det på med sele, stegjern og tau. Glupske sprekker opp breen som enkelte steder går i flere forskjellige retninger. En plass valgte vi faktisk å gå på linje parallelt med sprekkene. Den store sprekken oppunder Bjørnelabben gikk greit å forsere med litt hogging av trinn og sikring ovenfra. Videre opp den siste bratte kneika til topps. Fin og deilig dag, første godværsdag på lenge!
På returen stakk vi innom Bjørnelabben, men forsøkte å være effektive da noen måtte rekke et tog på Otta. Kunne følge snø et godt stykke på vei ned, og ble til og med tid til et friskt bad i en kulp i Tverrbytnede!
Takk for en flott >>>
Fjellsportkurs nivå 2
- Date:
- 07.08.2016
- Characteristic:
- Alpine climbing
Fra 7.-13. August var jeg kursleder for kurset ”Fjellsportkurs nivå 2” i Jotunheimen. Et videregående fjellsportkurs som inneholder både undervisning og praktisering innenfor bre og klatring, men deltakerne har gjerne forkunnskaper innenfor et eller begge feltene. Med meg som medinstruktører hadde jeg Hans Petter, Bjørn og Jarand i tillegg til aspirantene Eirik og Oddvin. Kurset ble avholdt på Turtagrø i telt, og herfra la vi opp til dagsutflukter i områdene i nærheten.
Søndag - oppmøtedag på Turtagrø
Etter å ha kommet ned fra en føringstur med en gjeng damer på Galdhøpiggen møtte jeg deltakerne og medinstruktørene ved Turtagrø kl. 18. På forhånd hadde jeg vært innom Sognefjellshytta og tatt med meg en del felles og personlig utstyr til kurset. Med på kurset var det >>>
Dametur til Galdhøpiggen
- Date:
- 07.08.2016
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 6:00h
Jeg hadde fått æren av å føre en gjeng på 15 damer til topps på Galdhøpiggen. Fint med en kortere føringstur innimellom øktene i Hurrungane. I dag var målet å gå roligst mulig da nivået i gruppa varierte mellom de som hadde gått en del på tur til de som kanskje ikke hadde vært så mye på tur.
Møtte gjengen ved Juvasshytta kl. 08 for å komme avgårde før de andre større føringstogene. Delte ut sele til alle sammen før vi omsider begynte å tusle rolig mot brefronten på Styggebrean. Vel framme bant vi oss inn i taulag som vi gikk i over breen. Derfra var det bare å ta det rolig i bakken opp Piggura til toppen. Ble en del fotografering, jubel og klemmer på toppen. Sånn er det å være eneste hanen i en slik flokk! :-)
Sikten kom og gikk, men deilig å i det minste slippe >>>
Videregående klatrekurs i Hurrungane
- Date:
- 23.07.2016
- Characteristic:
- Alpine climbing
Holdt videregående klatrekurs 23.-26. juli sammen med Jørgen Haug Myhr og aspirant kristoffergh88 (Kristoffer Günther Hansen) for seks deltakere. Kurset er bygd opp på workshop prinsippet og er først og fremst et kurs for å bygge på ferdigheter som deltakerne allerede har lært på grunnkurs. Finpussing på metode, effektivitet og sikkerhet på flertaulengders ruter i fjellet er viktige stikkord.
Lørdag:
Etter å nylig ha avsluttet et fjellsportkurs og kommet ned fra turen på Store Dyrhaugstinden møtte jeg deltakerne på dette kurset ved Turtagrø kl. 19. Brukte et par timer på å bli litt kjent, kartlegge forventninger og diskutere programmet for selve kurset. Deretter ble det en felles planleggingsøkt for turen neste dag til Store Austanbotntinden. Vi brukte kart og førerverk til å finne ut av hvor ruta gikk, hvor langt >>>
Læshøe
- Date:
- 18.07.2016
- Characteristic:
- Jogging
- Distance:
- 6.8km
Joggetur fra Soleggen og over Læshøe. Utrolig fine stier oppe på fjellet. Brukes også mye til stisykling. Flott utsikt mot Lom og Skjåk med speilblanke Skim. Retur på sørsida av fjellet på grusvei.