Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (30)
- Bike trip - mixed (1)
- Bike trip - off-road (9)
- Bike trip - road (1)
-
Climbing (586)
- Alpine climbing (440)
- Bouldering (4)
- Ice climbing (105)
- Mixed climbing (8)
- Sport climbing (24)
- Via ferrata (1)
- Drive (15)
-
Other trip (30)
- Expedition (2)
- Fishing (2)
- Kayaking (13)
-
Other winter trip (18)
- Alpine skiing (4)
- Skating (1)
- Snowshoe trip (13)
-
Ski trip (760)
- Backcountry skiing (143)
- Cross-country skiing (45)
- Randonnée/Telemark (506)
-
Trip by foot (918)
- Alpine trip (99)
- Glacier travel (1)
- Hike (356)
- Hillwalk (267)
- Jogging (186)
- Walk (6)
Archive - Geography
Isklatrekurs på Vatnahalsen
- Date:
- 17.02.2023
- Characteristic:
- Ice climbing
Kameratredningskurs på is på et isklatrefelt med David i sørenden av Reinungavatnet ved Vatnahalsen.
Isklatring på Vatnahalsen
- Date:
- 16.02.2023
- Characteristic:
- Ice climbing
- Duration:
- 6:02h
- Distance:
- 6.9km
Føringstur på is med David og Daniel på Vatnahalsen. Vi klatra ei linje i et gjel på østsida av Reinungavatnet som vi kalte for "Vaffelrøra" (3 taulengder, WI4+). Gikk på ski fra Vatnahalsen hotell og til enden av Reinungavatnet. Fin isklatring, men litt solpåvirket i siste taulengde. Retur til fots. Tok en ekstra tur innom sørenden av vatnet på returen for å befare en annen islinje.
Aurlandsdalen
- Date:
- 04.05.2021
- Characteristic:
- Jogging
- Duration:
- 5:17h
- Distance:
- 24.4km
Befaringstur for 71 grader nord. Kjørte inn fra Vassbygdi så langt jeg kom med bil (litt kronglete traktorvei på slutten) før jeg snørte på meg joggeskoene og jogget oppover den vakre Aurlandsdalen. På vei opp jogget jeg innom Skori og Bjørnstigen til Nesbøvatnet og på returen langs hovedstien i dalen. Litt isete og en del snø på stien langs Bjørnstigen. Skulle gjerne hatt med truger her. Ellers for det meste bart, men noe overhengende is.
Finse-Vatnahalsen
- Date:
- 19.03.2021
- Characteristic:
- Backcountry skiing
- Duration:
- 7:39h
- Distance:
- 42.6km
Befaringstur med Rune. Gikk fra Finse via Hardangerjøkulen (ikke helt på toppen) til Hallingskeid og videre til Vatnahalsen. Fra Hallingskeid gikk jeg via Hardingaskardet og Rune via Klevavatnet. Turte ikke å gå via Klevagjelet, så vi gikk oppunder Husdalsnosi og via Seltuft. Hørte i ettertid at Klevagjelet ikke var så gærent å gå i år likevel pga lite snø.
Foss SV for Smørkoven
- Date:
- 25.11.2019
- Characteristic:
- Ice climbing
- Duration:
- 6:47h
- Distance:
- 5.5km
Klatret ei linje sørvest for Smørkoven i Aurland sammen med David og Gjermund. Denne ruta (dog høyrevarianten) er klatret tidligere av et fransk lag, så ingen ren førstebestigning. Flott linje høyt til fjells som formes tidlig på vinteren (WI5-, syv taulengder).
Parkerte langs anleggsveien like før siste tunnell før Rausmesdalen. I enden av tunnelen var det masse is, så vi tok ikke sjansen på å kjøre lenger. Startet med å gå gjennom tunnelen og like etterpå kunne vi se linja som jeg hadde sett meg ut på turen med Even for noen dager siden. Valgte å gå nokså rett på linja fra bunnen. Måtte tidlig på med stegjern og isøks da det var isete mellom vierkrattene.
Soloerte en lengde (WI3) i nedre del, men litt lenger oppe var det på med tauet. Herfra og til topps (venstrevarianten) >>>
Foss SØ for Reppanuten
- Date:
- 20.11.2019
- Characteristic:
- Ice climbing
- Duration:
- 6:27h
- Distance:
- 6.5km
Hadde fått nyss om at det hadde blitt klatret is i Aurlandsdalen de siste dagene, så da var det bare å kaste seg rundt for å starte sesongen. Dro sammen med Even oppover. Vi hadde sett oss ut ei linje i sørøstveggen på Reppanuten som noen hadde tipset om på Facebook, men uvisst om denne er blitt klatret tidligere.
Fikk kjørt opp til en tunnellinngang like sør for Njuken. Herfra gikk vi til fots oppover en ubrøytet anleggsvei. For å komme ned i dalen der Reppa renner måtte vi ta en 45 meter lang rappell fra noen trær (se GPS-track). Herfra var det litt forsering av steinur før vi ankom innsteget til linja vår. Fossen var rundt 110 høydemeter fra bunn til topp. Vi klatret den fem taulengder, men første og andre taulengde kan trolig slås sammen. Litt sprøtt i bunn, og rennende >>>
Vetlareppa i Flåmsdalen
- Date:
- 05.03.2019
- Characteristic:
- Ice climbing
- Duration:
- 8:39h
- Distance:
- 12.4km
Har undervegs på togturer langs Flåmsbanen studert Vetlareppa som er en høytliggende og skjermet foss vest for Flåmsdalen. Dette er på vinteren en islinje som har gode forhold langt utover sesongen. Fikk med meg Gustav på en potensiell førstebestigning av denne bekken.
Vi kjørte tidlig fra Sogndal og parkerte ved Berekvam stasjon. Bakset oss oppover lia på sørsida av bekken. Nokså bratt og kronglete skredbaner i nedre del, samt noen bratte hammere vi måtte forsere. Kan være greit med stegjern og isøks her dersom det er isete. Etter hvert kom vi opp i en grei, men fortsatt bratt bjørkeskog. Traverserte oss etter hvert inn i bekken og tråkket oppover bratte snøbakker mot innsteget på fossen. Veien til innsteget ligger i en diger terrengfelle for skred, så vurder snøforholdene >>>
Vatnahalsen Topptursymposium 2019
- Date:
- 01.03.2019
- Characteristic:
- Randonnée/Telemark
Hadde tre fine dager på jobb med fjellføring under Vatnahalsen Topptursymposium på Vatnahalsen høyfjellshotell. Perfekt sted for læring og fine skiturer. Vi dro ut på tur med grupper på dagtid, og på morgenen eller kvelden hadde vi foredrag om pakking av sekk, skredlære, vær og vind osv. Første dagen hadde vi nydelig vær, og gikk opp på Kvanntjørnnuten og videre opp til Haugasvai via Matredalen. Dag 2 gikk vi opp på sørtoppen på Finnabotnnosi. Dag 3 kjørte vi pudder i Kastdalen. Ikke mye løssnø i terrenget pga en veldig varm februar, men vi fant det lille som fantes!
Førstehjelp- og isklatrekurs med Nortind
- Date:
- 04.02.2019
- Characteristic:
- Ice climbing
Tilbragte noen dager i Hemsedal på kurs med kull 17 Nortind. Først fire dager med førstehjelpskurs (30. jan-2. feb) sammen med de dyktige kurslederne Erling Rosenstrøm (Turlegen) og Sven Christjar Skaiaa. Deretter hadde vi fem dager med isklatrekurs sammen med kurslederne Nils Nielsen, Robert Caspersen og Endre Vonheim. Vi bodde på gården Søre Tjøstelslien. Førstehjelpskurset foregikk stort sett i og rundt Hugnadheim i Hemsedal. God balanse mellom teori og praksis og fokus på å finne enkelheten i det komplekse (A-B-C) i forhold til førstehjelp på tur.
Kursprogram førstehjelp:
Isklatrekurset (3.-7. feb) foregikk også stort sett i Hemsedal, med en dagstur til Aurland. Gode diskusjoner, og jeg følte at jeg fikk mye igjen for kurset. Eneste jeg ikke er fornøyd med er at jeg tok mitt >>>
Raudfossen i Vassbygdi
- Date:
- 24.01.2019
- Characteristic:
- Ice climbing
- Duration:
- 5:53h
- Distance:
- 3.9km
Reiste til Vassbygdi med Lars Martin for å sjekke ut en mulig førstebestigning av fossen som renner ned fra Kvitingane. Lite snø i området og fulgte fin sti fra parkeringsplass ved Midjeelvi og oppover mot Kvitingane. Forlot omsider stien og traverserte bort til fossen langs en storsteinet ur. Anbefaler å ta på stegjern og isøks før man kommer til innsteget. Litt utsatt klyving siste stykket. Mye is hadde rast ut og lå strødd ved innsteget, så vi ventet ikke lenge før vi begynte å klatre.
Ut i fra form og farge var vi litt skeptiske til å begynne med. Det så temmelig vått ut i øvre del, men heldigvis var det mye bedre enn forventet. Vi klatret fossen i fire taulengder, spesielt tredje taulengde var en solid WI5. En del blomkålis og hooking, men fikk plassert gode skruer innimellom >>>