Archive - Date

Archive - Activity

Archive - Geography

Facebook

Austanbotntindtraversen

Date:
02.07.2020
Characteristic:
Alpine climbing
Duration:
10:17h
Distance:
10.3km

Austanbotntindtraversen med Terje og Ivar Arne. Klatret medsols. Ble to rappeller ned fra V0. Hadde holdt med 2x50 meterstau, men vi hadde 2x60 som var rikelig. En rappell ned fra Søre og bratt klatring opp på pinakkelen (grad 4?). Fulgte en del snø nede i Austanbotnen på vei ut igjen.

Map    

Storen

Date:
01.07.2020
Characteristic:
Alpine climbing
Duration:
12:34h
Distance:
17.1km

Storen med Klaus med familien (totalt fire stk). Hadde leid inn Bjørn Kruse som ekstra guide. Fin dag på toppen!

Map    

Styggedals- og Skagastølsryggen

Date:
27.06.2020
Characteristic:
Alpine climbing
Duration:
14:30h
Distance:
18.3km

Styggedals- og Skagastølsryggen med Merete. Fine forhold, godt tempo og koselig selskap over ryggen. Kom et voldsomt regnvær på vei ned igjen fra Skagastølsnebbet som gjorde det nokså glatt i ura ned fra Nørdre. Hadde en ekstra bil stående på Turtagrø som vi brukte til å kjøre opp igjen til Helgedalen.

Map    

Store Styggedalstinden

Date:
26.06.2020
Characteristic:
Alpine climbing
Duration:
11:39h
Distance:
19.3km

Store Styggedalstinden (øst- og vesttoppen) med Geir. Syklet inn og ut Helgedalen. En del utfordringer over to sprekker i nedre del av Gjertvassbreen. Klatring med klatreisøkser, stegjern og skruer på vei opp. Omgikk sprekkene via bratte snøflanker lenger øst på vei ned igjen.

Map    

Store Styggedalstinden med fotograf

Date:
17.06.2020
Characteristic:
Alpine trip
Duration:
9:39h
Distance:
24.9km

Store Styggedalstinden med Vidar. Syklet inn Helgedalen. Jeg måtte en en ekstrarunde tilbake til bilen da Vidar hadde glemt fotokameraet på panseret, men det var bare gledelig trening :) Til fots opp til Gjertvassbreen via 1838-toppen. Isklatring over nedre tverrsprekk, men ellers fine forhold til toppen. Tilbake samme vei, men rundet 1838-toppen i østsida der det var mer snø. Møtte Christian Nesset som var ute på rekognoseringstur.

Map    

Store Styggedalstinden og Gjertvasstinden

Date:
15.06.2020
Characteristic:
Alpine climbing
Duration:
9:41h
Distance:
20.2km

Store Styggedalstinden (øst- og vesttoppen) med Kjell Arne. Gikk på ski fra første bakken i Skagadalen til Gjertvassbreen. Litt av og på med skiene opp mot Kolnosivatnet. Greie forhold på breen, men nedre tverrsprekk (ovenfor seracen) hadde rast ut ila natten, så nå måtte man klatre litt for å komme forbi. Neste gang tar jeg med to isøkser og isskruer.

Map    

Store Styggedalstinden og Gjertvasstinden

Date:
14.06.2020
Characteristic:
Alpine climbing
Duration:
10:57h
Distance:
20.5km

Store Styggedalstinden (vesttoppen og østtoppen) og Gjertvasstinden med Kjetil og Iren. Gikk på ski fra første bakken opp i Skagadalen og opp til Gjertvassbreen. Gode forhold opp breen. En del snø på ryggen, men gikk greit med stegjern. En del trøbbel med feller pga nokså våt snø.

Map    

Store Austanbotntinden

Date:
01.06.2020
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Duration:
7:44h
Distance:
10.1km

Store Austanbotntinden med Ida og svigermor. Skiføre opp til 1880 moh før vi gikk resten av veien. Var eneste taulaget på toppen i dag. Sugeføre ned igjen, men for en dag!

Map    

Toppnatt og filminnspilling i Hurrungane

Date:
28.05.2020
Characteristic:
Randonnée/Telemark

Ble forespurt av Johan Wildhagen å være med ham som sikkerhetscrew ifbm en skifilm med frikjører Dennis Risvoll. Vi gikk fra Turtagrø med relativt tung oppakning opp til Gjertvasstinden der vi slo opp teltet for natta. Rakk akkurat solnedgangen som var helt magisk! Neste dag hadde jeg og Dennis to runder ned nordøstflanken til Store Styggedalstinden. Helt vilt hva den mannen kan prestere. Backflip ut fra toppflanken og greier... Møtte etter hvert Kristoffer og Asbjørn med Hans på etterslep. Kristoffer og Asbjørn skulle klatre Styggedalstraversen mens Hans ble med meg, Dennis og Johan ned sørrenna på Gjertvasstinden. Var dessverre litt is under fuktig nysnø som gjorde at det var både krevende og luggete føre. Ble ikke de store filmklippene dessverre. Kom oss ut på Maradalsbreen >>>

Map     1 comment

Mot Store Austanbotntinden

Date:
22.05.2020
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Duration:
4:17h
Distance:
9.0km

Føringstur mot Store Austanbotntinden. Snudde på Vestre pga sterk vind og dårlig sikt. Ble i stedet et lynkurs i klatring utenfor Turtagrø etter turen.

Map