Archive - Date

Archive - Geography

Collected lists

En variant av den fullstendige Trollatravers

Date:
25.05.2024
Characteristic:
Alpine trip
Duration:
13:53h
Distance:
33.0km

Over årene har jeg gått mange av del-segmentene av den alpine høyfjellstraversen som strekker seg fra Skarfjellet i nord mot Innerdalen til Hoåsnebba i sør mot Sunndalen og blitt godt kjent med mange av utfordringene som møtes underveis. Den eneste delen jeg ikke hadde gått før dette prosjektet var fra Snøskar opp til Nordre Trolla. Nå dukket det opp en sjelden mulighet for å koble sammen hele traversen og jeg håpet jeg var i god nok form til å gjennomføre det på en komfortabel og trygg måte. Det er mange muligheter på Trollatraversen, men den mest alpine delen går fra Snøskar opp til Nordre Trolla, videre til Store og Søre Trolla før denne delen ender i Pinakkelskar. I føreren står den beskrevet som en "Perle av en ryggtravers" og har tiltrukket seg de fleste >>>

Map     6 comments

Trollatraversen

Date:
21.05.2024
Characteristic:
Alpine trip
Duration:
8:18h
Distance:
15.9km

Knallforhold over traversen, rappell ned hammerne og avslutning ned glodhet dal fra Fossa og ned (29c i Sunndalen). Digg med joggeskotur!

Map    

Kongskrona og en alternativ rute til Dronningkrona

Date:
15.04.2024
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Duration:
9:48h
Distance:
22.8km

Episk dag på Vinnubreen etter gårdsdagens store snøfall! Nysnøen lå meget godt bundet til skaren under så etter Kongskrona ble det ett forsøk på Dronningkrona via flanke og renne N for selve toppen. Burde ha gått opp 2 timer tidligere, da snøen hadde fått kjekse på toppen ved retur noe som gjorde de første svingene i 45-graderrenna trøblete. Truende skavler med 10 og 20m overheng langs Dronningkrona som vanlig, måtte opp 100 høydemeter etter nedkjøring fra Kongskrona for så å kjøre raskest mulig gjennom nedfallsområdet til skavlene. Ett større skavlbrudd skjedde tidligere på dagen da jeg var på vei opp å la store deler av Vinnubreen inn i snøtåke. Gåing opp til 450m før ski på. Tungt å legge spor i all snøen, så dette tok veldig lang tid.

Map    

Blåhøa

Date:
22.06.2023
Characteristic:
Hillwalk
Duration:
4:45h
Distance:
17.5km
Map    

Forsøk på "Alle renners mor"

Date:
10.10.2022
Characteristic:
Alpine trip
Duration:
4:00h
Distance:
7.0km

Forsøk på Furuveita, også kalt "Alle renners Mor". Spennende verden oppi her og jeg vet ikke om noen har kommet seg opp her sommerstid uten snø. Gjorde forsøket med Mathias. Utfordringene fra 700m å oppover blir store og byr på klatring drag 4-5? Vi snudde etter ett litt utsatt opptak på ca grad 3+.

Map    

Store Trolla og Sørøstryggen

Date:
30.09.2022
Characteristic:
Alpine trip
Duration:
7:39h
Distance:
13.9km

Shorts og t-skjorte i tropevarme opp til 1500m, derfra rett om til vinter med stegjern og isøks. Bærende snø på nordsiden, etterhvert gjennomtråkk så til de grader på sørsiden. Snø opp til en plass mellom knær og hofte på tur ned, noe slitsomt! Ellers en meget bra dag over deler av en av de flottere ryggtraversene i landet!

Map     1 comment

Trollatraversen FT

Date:
08.09.2022
Characteristic:
Alpine trip
Duration:
11:30h
Distance:
15.2km
Map    

Store Trolla FT

Date:
25.08.2022
Characteristic:
Alpine trip
Duration:
12:43h
Distance:
14.9km

Plan b tur som gikk til traversen mellom Nørdre og Store Trolla. Utrolig fint vær med en tørr og fin travers! Føringstur for Jotunheimen Arrangement.

Map     3 comments

Grøvelnebba

Date:
11.03.2022
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Distance:
11.7km

Knallfint vær, knallfin topp! Men hardt og utfordrende snødekke fra topp til bunn. Delvis isete. Broderen Even med på turen.

Map    

Storlipudder

Date:
25.02.2022
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Distance:
5.2km
Map