Kuglhornet Østkammen (27.07.2024)
Geschrieben von 500fjell (Sondre Kvambekk)
Besteigungen | Kulhornet (981m) | 27.07.2024 |
---|---|---|
Besuche anderer PBE | Kulhorn parkering (64m) | 27.07.2024 |
Verdenssvaet (300m) | 27.07.2024 |
Befaringstur med Rune for 71 grader nord. Klatret Kuglhornet Østkammen. Fine svapartier (Verdenssvaet) å følge opp fra parkeringslommen til sadelen mellom Kuglhornet og Henriknesfjellet. Fant siste vannpåfylling nesten helt oppe på sadelen. Videre sørover over noen litt brattere svapartier. Man skal ganske høyt opp før man begynner å traversere østover og bort mot sadelen mellom Kuglhornet og 708-toppen. Det er noen varder der man skal begynne å trekke mot venstre. Traversen følger utsatte hyllesystemer der mange vil følge behov for tausikring, spesielt på starten og på slutten av traversen. Vel oppe på sadelen er det nokså grei vandring opp til en stor gresshylle der vi valgte å ta på tauet. Er man høydesterk vil noen kanskje fortsette et lite stykke til før man tar på tauet.
Vi hadde med et 30 meterstau for å teste om denne lengden kan være fin å bruke. Det fungerer akkurat, men mulig 40 meter er mest optimalt, spesielt for de første lengdene opp mot fortoppen. Med 30-meterstau så pitchet vi totalt 20 taulengder fra gresshylla og opp til toppen. Det meste av klatringen ligger på 4-er tallet, men i toppen er det litt vanskeligere opp mot grad 5 (-). Mesteparten av ruta sier seg selv, men opp mot fortoppen må man passe på å treffe riktig fra overgangen til det store svaet og der det blir et knepp brattere. Her skal man treffe et opptak ganske midt på fjellet, og ikke bli fristet til å trekke for langt mot venstre. Da vi nærmet oss toppen kom det såklart en skikkelig regnskur som gjorde fjellet såpeglatt. Typisk! Men vi kom opp i god stil likevel.
Fra toppen og ned igjen er det vardet løype, men man må følge med for å ikke miste "stien". Etter hvert blir det ganske bratt nedover lia, og nokså gjørmete. Her er det viktig å trå varsomt, for man kan ramle av fjellet enkelte plasser. Nedover i skogen følger man sti ganske lenge, men like før myrflatene nede i Leirpollmarka forsvinner stien av seg selv. Lett å tro man har mistet den, men det finnes ingen annen sti. Vi valgte å sette kursen direkte mot E6en og følge veien tilbake til bilen. Ble et deilig bad i kulpen på motsatt side av veien fra parkeringslomma da vi kom fram.
Kart
Startzeitpunkt | 27.07.2024 09:10 (UTC+01:00 SZ) |
Endzeitpunkt | 27.07.2024 16:12 (UTC+01:00 SZ) |
Gesamtzeit | 7h 02min |
Zeit in Bewegung | 2h 33min |
Pausenzeit | 4h 28min |
Gesamtschnitt | 1,2km/h |
Bewegungsschnitt | 3,3km/h |
Entfernung | 8,5km |
Höhenmeter | 971m |
Benutzerkommentare