Voss: Hjortahorgi (07.08.2021)
Geschrieben von ligroenb (Lise Grønbukt)
Startpunkt | Øyjorda, Tesdalen (450m) |
---|---|
Endpunkt | Øyjorda, Tesdalen (450m) |
Tourcharakter | Bergtour |
Tourlänge | 4h 46min |
Entfernung | 18,0km |
Höhenmeter | 1.250m |
GPS |
![]() ![]() |
Besteigungen | Skjemmehorgi (1.350m) | 07.08.2021 11:04 |
---|---|---|
Hjortahorgi (1.350m) | 07.08.2021 13:32 |
Det ble en meget flott tur i dag, tross mye vind, til en topp med pen Pf :-)
Jeg kjørte oppover Tesdalen i god tro om at veien var i god stand til endes. For en bobil, var den vel egentlig ikke det. Knapt med parkering ved veis ende, og jeg valgte å snu og kjøre ca 500 meter nedover, hvor jeg fant en grei parkering ved et lite sagbruk. Herfra la jeg av gårde i vinden. Det blåste kraftig ved starten, og jeg var spent på hvordan forholdene var lengre opp.
Etter en ti minutters gange, kvapp jeg til, da plutselig to andre turgåere med sekk kom nedover mot meg. Jeg gjenkjente Ove sin gode venn Trond-Are umiddelbart! Herlighet for en tilfeldighet!!! har ikke truffet ham eller familen hans på 7 år. Det viste seg at han og sønnen, Vetle, hadde hatt et par dager med fisking og telting oppe ved Torfinnsvatnet. Etter en utrolig hyggelig prat, tok vi farvel, og jeg fortsatte oppover.
Det går en sti fra enden av veien og innover Roksbotn. Jeg misset litt på stien som går over ei bru mot den røde hytta som ligger der, og det ble derfor litt myrtråkking og vading av elva, før jeg etterhvert kom inn på noen vage saueteåkk. Jeg kom etterhvert innpå noe tydeligere sti som jeg delvis klarte å følge. Terrenget er uansett meget lettgått oppover langs elva helt til man kommer til vatnet og snøbreen oppe i skaret vest for Skjemmehorgi. Etter turen opp til Skjemmehorgi, er det en del opp og ned knappe 2 km mot Hjortahorgi. Mye vind bortover her, men på selve toppen var det ikke så aller verst. Klarte å finne le, og tok meg en lang og god pause her før jeg returnerte.
Tok en litt annen variant på returen mot skaret ved Skjemmehorgi og det viste seg å være litt mer tidsbesparende.
Veldig fornøyd med turen og dagen. Jeg fikk også en hyggelig kveld hos Trond-Are, Trine, Vilma og Vetle, hvor jeg uforberedt fikk være med å feire Trine sin 46 års dag :-)
Benutzerkommentare