Stranda: Åkernesnibba - Blåhorna - Løfonnfjellet (11.07.2017)
Geschrieben von ligroenb (Lise Grønbukt)
Startpunkt | Fram Fjørstad (330m) |
---|---|
Endpunkt | Fram Fjørstad (330m) |
Tourcharakter | Bergtour |
Tourlänge | 6h 47min |
Entfernung | 16,0km |
Höhenmeter | 1.750m |
GPS |
![]() ![]() |
Besteigungen | Fremste Blåhornet S1 (1.339m) | 11.07.2017 10:04 |
---|---|---|
Fremste Blåhornet S2 (1.263m) | 11.07.2017 10:04 | |
Åkernesnibba (1.296m) | 11.07.2017 11:59 | |
Fremste Blåhornet (1.478m) | 11.07.2017 13:27 | |
Heimste Blåhornet (1.354m) | 11.07.2017 14:24 | |
Løfonnfjellet (1.179m) | 11.07.2017 15:32 |
En super dag i Stranda for å høste 4 nye 100 pf. Var i godt lag med Torleiv (Kroksleiven) og (Ragnar) Freeflex som sjølvsagt også manglet de samme toppene ;-).
Kjørte til den nedlagte skulen eller grendahuset på Fram Fjørstad. Her var betalingsavgift 25,-. Helt greit det, når det er godt merket sti fra start mot Fjørstaddalen. Inntektene går til Fjørstad grendalag. Fulgte råsa oppover via Heimfjørstadsætra og videre opp i Fjørstaddalen. Stien fulgte vi helt opp til det innerste vatnet, Rjupeskarvatnet, hvor vi skrådde oss bratt opp mot skaret mellom Fremste Blåhornet og Åkernesnibba. I skodda som lå og dreiv var det godt å kunne gå opp samme vei som vi skulle ned igjen fra Åkernesnibba. Her var grei klyving på noe sleipt underlag på grunn av småregn i lufta fra skoddeskyene. Hadde lite sikt da vi ankom toppen, men heldigvis lettet det raskt slik at vi fikk flott utsyn ned i Synnulvsfjorden og mot toppene på andre sida.
Returen gikk fint ned i skaret og jeg må innrømme at jeg var spent på hvordan det ville bli å følge selve ryggen oppover mot Fremste Blåhornet. Dette viste seg heldigvis å bli helt problemfritt og sikten bedret seg oppover. Vi fikk også noen flotte glimt gjennom skylaget fra toppen av Fremste Blåhornet. Her var kasse og bok som vitner om at den er relativt godt besøkt, kanskje mest på ski. Det henger en kasse som mest sannsynlig inneholder et slags måleinstrument med tilhørende solcellepanel. Antagelsen er at det er i forbindelse med måling av aktivitet vedrørende Åkernesrevnene, men dette kan jo være feil!
Det gikk veldig greit ned i bandet og opp mot Heimste Blåhornet. Her tok vi oss en ny liten pause for å nyte utsikta som kom og gikk. Også kasse med bok her.
Sida ned mot bandet mellom Fremste Blåhornet og Løfonnfjellet byr på tidvis dryg ur, spesielt i dag, når den var våt og sleip. Siste delen av ryggen gikk heldigvis over i noe fastere fjell og underlag. Det lettet litt på nedgangen. Da gjensto bare et par hundre høydemeter opp til dagens siste topp. Løfonnfjellet. Her var flott utsikt nedover Strandadalen.
Returen gikk meget greit nedover i retning Heimfjørstadsætre via noen sauetråkk og bare noen få parti med kratt og kjerr før vi krysset elva og kom oss innpå stien igjen som førte oss ned til parkeringen igjen.
En meget flott rundtur og alle tre var superfornøyde :-)



Benutzerkommentare