Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
- Andere Tour (1)
- Andere Wintertour (2)
- Fahrradtour (2)
-
Fahrzeugtour (1)
- Autotour (1)
- Fußtour (332)
-
Klettern (4)
- Alpinklettern (3)
- Klettersteig (1)
-
Skitour (177)
- Langlauf (34)
- Randonnée/Telemark (16)
- Tourenskilauf (71)
Archiv - Nach Geografie
Peakbookfreunde
Lieblingsgipfel
Fin trøst på Gran Paradiso
- Datum:
- 28.07.2015
- Tourcharakter:
- Wanderung
Bomtur Mt. Blanc
Vi våknet oppe på Nid d'Aigle sånn omtrent på den tiden hvor de fleste som skal til Gran Paradiso allerede er godt på vei. Været skulle dessuten bli verre, men vi hadde håpet. Kom oss ned med den første banen og fikk stablet bagasjen i leiebilene. Så var det ut på veien. Jeg og Jørn i, husker ikke helt hva slags bil det var, var det en Opel Jørn? De tre andre i sin bil. Vi mistet raskt kontakten og ankom først enden av veien gjennom Valsavarenche. De andre lot vente på seg, men jeg og Jørn fikk opp teltet på campingen i mellomtiden.
Det ble en lovlig sein avmarsj, husker ikke helt når, men den var vel over 14 innen vi kom oss av gårde.
Vi forstod fort at om det skulle være realistisk måtte vi gi litt på. Jørn orket ikke tanken på noe stress, og bestemte seg for å ta det >>>
Ingen blank mountain
- Datum:
- 27.07.2015
- Tourcharakter:
- Hochtour
Knalltur til Castor
Det uttalte målet for turen var Mt. Blanc.
Geir Arne har skrevet et ellevilt eventyr fra turen som man kan lese her: Geir Arnes rapport . Den litt mer trauste dokumentariske varianten er å lese her:
Allerede før vi reiste i vegen, hadde vi fått med oss at ruta "vår", via Grand Culoir var offisielt stengt på grunn av farlige forhold. Vi hadde likevel bestemt oss for å dra og se, og vurdere selv, men jeg må innrømme at jeg allerede på forhånd hadde fått litt mindre lyst på denne passasjen som jeg egentlig aldri har hatt noen stor drøm om. I alle fall tok vi ettermiddagsbanen opp til Nid'd Aigle (ble allerede advart om at det var stengt da vi kjøpte togbilletter). En artig skramlebane som går sakte, men passerer opp gjennom storslagen natur, spesielt når Aiguille de Bionnassay og Dome du >>>
Castor aklimatisering
- Datum:
- 25.07.2015
- Tourcharakter:
- Hochtour
Første del av alpeturen - Breithorn
Vind og sludd på utsiden gjorde oss litt sendrektige denne morgenen. Planen var bra: Stå opp tidlig og kjøre på, men det ble med planen. Jørn og Arne følte seg ikke videre fristet av tur i dag. Geir Arne var alltid klar og Øyvind var revansjesugen, så det ble oss tre som dro i vegen, noe forsinket.
På Testa Grigia skulle Øyvind legge igjen noe bagasje (jeg og Gair Arne hadde sendt litt med Arne og Jørn). Dette tok ytterligere tid, men om det var en god eller dårlig ting er litt usikkert som leserne snart vil se.
Forsinket som bare det tuslet vi oppover breen via alpintraséen, for andre gang på to dager. Oppe på Breithornplatået dro vinden noe voldsomt på med horisontalt ufyselig snødrev. Nesten litt som en norsk vinterkuling. Vi bestemte oss for å gå litt til på meldt oppklarning, >>>
Breithorn aklimatisering
- Datum:
- 24.07.2015
- Tourcharakter:
- Hochtour
Etter iniativ fra Jørn ble det noe overraskende, gledelig overraskende, alpetur på meg denne sommeren. Litt etter hvert ble gruppen større og innen vi var klare for avreise var vi blitt fem stykker.
Husker ikke lenger når jeg dro fra Skrautvål, men det var i alle fall midt på natta på Gjøvik der Geir Arne, Jørn, og jeg kjørte videre med Arne. På morrasia møtte vi Øyvind på Rygge og etter hvert kom vi oss over med det noble flyselskapet Ryanair til Bergamo.
Vi hadde delt oss i to leiebiler, men fikk en litt treg start fra Bergamo siden det andre leiebillaget hadde litt krøll med å få ut leiebilen sin.
Resultat: Vi rakk ingen taubaner fra Cervinia opp til Rifugio del Teodulo og måtte i stedet gå opp som en kveldstur. Med halvtunge sekker og uaklimatiserte skrotter ble det en tøff start. Bare spør Øyvind >>>
Nydelig Piggrunde med Ola
- Datum:
- 20.07.2015
Hadde egentlig planlagt en annen tur, men turfølge var plutselig ikke tilgjengelig, og hva er da bedre enn spontane mennesker. Etter en melding sent på søndagen var Ola klar for tur. Fantastisk.
Turmålet ble litt annerledes, selv om effekten nok er mikroskopisk, fristet det litt å bevege seg, etter norske forhold ganske høy, i forkant av nærstående alpetur, så valget falt på Juvasshytta og en rolig dag over 2000 moh.
Det passet i grunnen bra, for Ola manglet litt av hvert i området.
Etter en trivelig kjøretur med formiddagsstopp i travle Lom, var vi klare for tur fra Juvasshytta rundt kl. 13. Sen start, mest på grunn av værmeldingene.
Vi gikk til Styggebreen og valgte å tusle i sporet uten tau. Vi møtte noen taulag på vei ned, og hele kroppsholdningen og blikket sa mer enn 1000 >>>
Lang runde sør for Bygdin
- Datum:
- 09.07.2015
- Tourcharakter:
- Fußtour
- Tourlänge:
- 27:36h
- Entfernung:
- 60,7km
I innspurten på Valdreslista til Linn Therese har det vært mange grå nåler i området sør for Bygdin, et område med lange anmarsjer hvor det er lite praktisk å plukke en og to topper ad gangen. Tanken om en lengre rundtur dukket derfor opp. Dag 1 Eidsbugarden-Yksendalsbu og dag 2: Yksendalsbu-Grihamar Milestein i Vang.
Torsdag til fredag bestemte vi oss for å gjøre et forsøk, backet av lovende værmeldinger.
Vi tok bussen til Eidsbugarden og begynte turen i strålende solskinn litt før kl. 11:00, men med noe kald vind og maaasse snø.
Dette skulle bli en lang tur, så litt tempo måtte til. Jeg innførte planlagte tider pr. kilometer som vi hadde litt motivasjon av de første 1-2 timene, typisk 15 minutter på kilometeren. Selv om det var så å si sammenhengende snø innover, holdt >>>
Galdebergtinden supertur
- Datum:
- 04.07.2015
- Tourcharakter:
- Fußtour
Livet på eggen og mye snø
- Datum:
- 02.07.2015
- Tourcharakter:
- Hochtour
- Tourlänge:
- 29:19h
- Entfernung:
- 27,4km
Øyrane og Ørnenøse Linn Therese og Sigrid
- Datum:
- 01.07.2015
- Tourcharakter:
- Fußtour
- Entfernung:
- 14,0km
Bitihorn med Kristin
- Datum:
- 28.06.2015
Etter en liten morgentreningstur var det klart for formiddagens fjelltur. Hva passet vel da bedre enn Bitihorn, landemerket i Valdres. Må nesten alltid ta med gjestene opp hit, om de ikke har vært her før.
Været var strålende og vi ruslet i jevnt tempo oppover til vi oppdaget en stor snøball som krevde en liten avstikker.
Topp søndagstur før kusine Kristin etter hvert måtte finne bussen sin og reise ned til "the urban jungle".
Takk for turen!