Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
- Andere Tour (4)
-
Andere Wintertour (224)
- Schneeschuhtour (216)
-
Fahrradtour (66)
- Fahrradtour Gelände (10)
- Fahrradtour Straße (12)
- Fahrradtour gemischt (27)
-
Fußtour (3540)
- Bergtour (2142)
- Hochtour (7)
- Jogging (690)
- Spaziergang (1)
- Wanderung (318)
-
Klettern (2)
- Alpinklettern (1)
-
Skitour (653)
- Langlauf (98)
- Randonnée/Telemark (286)
- Tourenskilauf (269)
-
Training (3)
- Indoorcycling (1)
- Laufband (2)
Peakbookfreunde

Lieblingstouren
Lieblingsgipfel
Lotsbergnibba og så og si plutselig snøfritt
- Datum:
- 18.05.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 5,2km
Nasjonaldagsfeiring og flott oppgang til Guleskarnipa
- Datum:
- 17.05.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 10,0km
Jeg fant grei parkering på en skiltet rastplass ved Ura og fortsatte til fots oppover grusveien mot Uradalen. Det er også en parkeringsmulighet ca 500 m lengre oppe om en vil spare seg noen få minutt. Fulgte videre skogsveien omtrent til endes. Ved elva går stien av mot Guleskaret. Her er ingen skilting, men svakt merket sti oppover som tidvis er lett å miste, spesielt i første del. Jeg minnes å ha kommet ned her mange år tidligere etter en overgangstur fra Magnhildskaret. Den var også den gang dårlig merket.
Jeg siktet meg inn på noen grashyller bratt mot toppen og fant til og med noen små varder underveis hvor jeg hadde lagt ruta. Det var en flott oppgang med kjekk småklyvring oppover siste del. Godt fornøyd med rutevalget, da jeg sto på toppen. Herfra flott utsikt vestover >>>
Nasjonaldagsfeiring og flott rundtur fra Skudalen
- Datum:
- 17.05.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 12,0km
For en flott dag for nasjonaldagfeiring! Vi hadde kjørt bilen utover mot Botnane og funnet oss en flott rasteplass for natta. Morgenen ble nyttet til en god frokost i lag, før jeg (uten mye øving i forkant) spilte en noe uhøytidelig «Ja vi elsker» til Ove og Vinjar, før de kjørte heim til Lotsberg. Vi hadde to biler, så jeg kjørte videre ca 500 m og parkerte ved stistart mot Skudalen. Her er parkeringsplass på begge sider av elva og ferista og plass til iallfall 5 biler.
Fin sti oppover. Jeg valgte å følge denne stien et godt stykke oppover selv om den går i en god runde rundt Skudalsnipa. Skar av mot toppen i lettgått terreng opp mot vatnet, herfra grei ur å gå i til toppen.
Det gikk greit å finne en god rute videre mot Rognen. Kjempeflott topp med flott utsikt, med unntak >>>
Kinn: Blåfjellet og Frishatten
- Datum:
- 15.05.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 11,0km
Jeg har både gått mye turer og syklet mye i disse områdene da jeg bodde i Florø. Blåfjellet har jeg tenkt på å besøke mange ganger. I dag var det supert vær, varmt og shorts og BH temperatur omtrent hele veien. Fant en flott sti merket mot Plassen ved enden av skogveien. Denne ledet meg akkurat der jeg hadde tenkt å prøve meg oppover. Fra plassen var det merket med skilt i alle retninger og også oppover mot Blåfjellet. Stien er utrolig flott og jeg fant merkinger helt til en kommer opp på selve ryggen mot toppen. Herfra var det en fryd å gå oppover på konglomeratfjellet som preger dette området fra ålfoten og helt ut i øyene i havgapet. Kjempeflott utsikt fra toppen. Her måtte jeg bare ha meg en lang og god pause i varmen fra sola.
Returen la jeg via Frishatten. Her var >>>
Kinn: Ørnehaugen, en kjekk og enkel liten trimtur
- Datum:
- 15.05.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 2,6km
Vinjar og jeg kjørte hjem fra sammen med Tom og hans eldste to barn for å møte Ove i Magnhildskaret. Herfra satte vi kursen mot Norddalsfjorden. De andre skulle gå innover fra gravplassen mot Litle vatnet og kose seg. Jeg kjørte til oppdrettsanlegget og startet dagens første tur mot Ørnehaugen. Klarte å finne mye hjortetråkk oppover og det gikk greit å finne en rute mot toppen. Flott temperatur og meget godt og varmt etterhvert. Fin utsikt fra toppen. Vel nede igjen var det bare å kjøre videre innover for neste mål, Blåfjellet.
Storutfart til Branden :-)
- Datum:
- 13.05.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 6,0km
I dag gikk vi i samlet lag til Branden: Vinjar, Carla, Sam, Tom , Lisa, Sophus (i bæremeis)og jeg. Det var en strålende varm dag med sommerlige temperaturer. Det ble en flott dag for store og små og vi traff andre turgåere også, noen lokale og andre fra ytre sunnmøre. Sistnevnte traff vi i skogen på vei oppover. De hadde egentlig tenkt seg på Lotsstøylen, men var nok ikke helt orientert på beste rutevalg. Anbefalte dem heller å gå opp til Branden, og det gjorde de, noe de ikke angret på.
Vi hadde en lang lang pause på toppen, med mat, kaffe, sveler og kos i sola og varmen. Returen fra toppen foregikk for ungene sin del akende på snøen i øvre del, til stor fornøyelse :-)
En flott dag på tur sammen med hele familien Kruse
Branden
- Datum:
- 11.05.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 9,0km
Sykkel til Lote og tur på Branden. Lite snø igjen, men noen parti fra siste myrpartiet og opp ryggen. Det er ikke lenge til det er helt bart nå her oppe i varmen.
Lotsbergnibba i blaut snø fra støylen
- Datum:
- 10.05.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 1:30h
- Entfernung:
- 5,2km
Ennå endel snøfelt fra støylen og oppover i skogsparliene og det bratteste terrenget. Blaut snø, og behov for truger hvor snøen lå tjukkest. Ble litt av og på med dem et par plasser, men kunne sette dem fra meg siste 100 hm ca.
Traff Ove og Vinjar på støylen og gikk ned igjen sammen med Vinjar mens Ove tuslet seg en liten runde.
Bremanger: Rauddalskammen via Rauddalen
- Datum:
- 09.05.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 10,5km
En grei tur før hjemreise fra helgas tur til Bremanger. Været var ikke det beste og Vinjar og Ove slappet av i bilen mens jeg tok turen alene
Det var grått og lette regnbyger underveis. Slak og litt kjedelig anmarsj opp Rauddalen, men grei rås opp til Rauddalsvatnet før siste 300 hm mot toppen. Her lå en del snø oppover den bratte sida. Det ble litt mer tidkrevende enn først antatt pga all snøen som lå i sida opp mot ryggen. Hadde snøen vært litt hardere og jeg ikke hadde hatt med brodder, tror jeg at jeg hadde gitt meg på den. Jeg klarte å karre meg opp på kryss og tvers. Det var vanskelig å se noen særlig merking oppover, men fulgte sånn ca den ruta som var avmerket på kartet. Det er sikkert helt uproblematisk å gå her når det er bart, men med mye snø var det endel partier >>>
Bremanger: Veten
- Datum:
- 08.05.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 9,2km
Etter at vi hadde hatt en fin fellestur til Storehornet, kjørte vi ut til Grotlesanden. Her storkoste ungene seg og været var helt supert. Siden Tom og resten av gjengen skulle kjøre tilbake til Eid, og vi skulle være en natt til i området, benyttet jeg sjansen til å avlegge Veten et besøk.
Jeg skulle prøve å skynde meg, men hadde tatt på meg litt for mye klær for å springe hele veien. Gikk/småløp derfor oppover første stigningene og jogget resten av veien mot toppen. Der ble det en 15 min stopp med fotografering og nyting av den mektige utsikten, før jeg jogget meg nedover igjen. Det kom sigende innover noen meget mørke skyer da jeg var på toppen. Første dråpene kjente jeg ikke før jeg akkurat var kommet ned til bilen igjen, så timingen var utmerket. Herlig avslutning >>>