Archiv - Nach Datum

Archiv - Nach Aktivität

Archiv - Nach Geografie

Gesammelte Listen

Store Hånosi via Senddalen

Datum:
23.07.2013

Var på forhånd usikker på kva vegvalg eg skulle ta opp til Store Hånosi. Det ville uansett bli mange hm vertikalt og/eller km horisontalt. Fra E16 i Lærdalen tok eg av der det var skilta til Mo og Rikheim med golfbane. På garden på Rikheim sat ein famelie ute og åt is i varmen. Eg spurte dei om ruta opp til Hånosi. Blei forklart at det gjekk merka sti opp til Senddalen (det står Sanddalen på mitt gamle kart), og blei anvist å parkere på austsida av løa der stien starter. Der var det ei grind med oppslag fra Lærdal turlag om at det ikkje var tillatt med hund i området uten at grunneigar var kontakta, og det stod oppført et par mobilnr. Stien oppover var en delvis gjengrodd traktorveg dei nederste ca 100 hm og så var det vanlig smal sti videre oppover gjennom jungelen. Siden >>>

Karte    

Blåskavlen via Hornsnipa

Datum:
22.07.2013

Kjørte den fine høgfjellsovergangen mellom Aurland og Lærdal og parkerte ved vegens høgaste punkt ved Hornsvatnet på ca 1300 moh. Her er det lettgått høgfjellsterreng, men dog bratte parti om ein går strakaste veg mot Blåskavlen. Eg gjekk via den karakteristiske Hornsnipa som kneiser i austenden av Blåskavlen-massivet. Den 24,5 km lange Lærdalstunnelen på E16 går ca 1600 m rett under toppen av Hornsnipa. Frå Hornsnipa var det stort sett steinørkenvandring men og passering av nokre snøfelt vestover til Blåskavlen. Flott utsikt men litt denne fine og varme sommerdagen. Etter ein lengre pause la eg returen meir nordaustover for å utnytte flest mulig av snøfelta nedover tilbake til Hornsvatnet. Traff ingen andre folk på tur denne mandagen midt i fellesferien. Dagen etter blei >>>

Karte    

Slutenosi og Berdalseken

Datum:
21.07.2013
Karte    

Fosseken og Raudbergsnuten

Datum:
20.07.2013
Karte    

Sulefjellet og nabotopper

Datum:
19.07.2013
Karte    

Nystølvarden og nabotopper

Datum:
18.07.2013
Karte    

Gråhei og nabotopper

Datum:
12.07.2013
Tourcharakter:
Wanderung

Parkerte ved nordenden av Lølandsvatnet, og gjekk på grusveg vidare nordvestover. Så på merka sti opp rundt sør- og austsida av Ljosevatn og vidare nordvestover til Gråhei. Stor flott varde og bra utsikt frå toppen. Retur gjennom meir eller mindre krevande skogsterreng via Klovedalsfjellan, Lølandsheia og Helledalsknuten. Så ned til vestsida av Lølandsvatnet og via fv 466 tilbake til Løland.

Karte    

Sørlandstopper

Datum:
10.07.2013
Karte    

Ramnafjellet og Rusta

Datum:
06.07.2013
Tourcharakter:
Wanderung

Kjørte av E39 ved toppen av Saglandsbakken mot Åsen. Gjekk på sti til Ramnafjellet. Etter ein pause på toppen gjekk eg vidare uten sti over beitemarker og stedvis tungt terreng med plagsom vegetasjon søraustover til Tuv, Kolleknuten og Stapsåsen. Vidare vestover til Snåra, Kjøllefjellet og Rusta. Så ned nordover tilbake til utgangspunktet på Åsen.

Karte    

Ørnatuva og Lundafjellet

Datum:
20.06.2013
Tourcharakter:
Wanderung

Gjekk frå Vinningland. Fulgte sti opp til Storeknuten, og så på Fløyfjell og Ørnatuva som er tvillingtopper med Fløyfjell som høgast med 252 m. Så ned mot Saglandsvatnet, og litt sørover langs E39 og over Såtenipen som ligger mellom E39 og Saglandsvatnet. Deretter til Lundafjellet, Sauafjellet, Tofjellet og Ommundsknuten og ned til Søre Tengesdal. Gjekk det aller meste av turen uten sti over beitemarker og stedvis tungt terreng, men siste del av turen på vegen nordover til Vinningland.

Karte