Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
- Andere Tour (6)
-
Andere Wintertour (13)
- Schneeschuhtour (13)
-
Fahrradtour (32)
- Fahrradtour Straße (6)
- Fahrradtour gemischt (17)
-
Fahrzeugtour (3)
- Autotour (2)
-
Fußtour (1467)
- Bergtour (839)
- Glacier travel (5)
- Hochtour (55)
- Spaziergang (45)
- Wanderung (394)
-
Klettern (5)
- Alpinklettern (5)
-
Skitour (211)
- Randonnée/Telemark (17)
- Tourenskilauf (185)
Peakbookfreunde

Lieblingsgipfel
Sjurstonipa og søyle/fastmerkeID 01744
- Datum:
- 23.02.2023
- Entfernung:
- 3,1km
Vi parkerte nær slutten av Gamlevegen i Ytre Arna, gikk under Arnavegen og fulgte skogsvei oppover og sørover. Ved enden av skogsveien går det sti oppover mot NV som går sammen med en litt kortere sti som starter nede ved tunnelen. Godt merkete stier i området. Vårt turmål Sjurstonipa kalles Storknappen på skiltene.
Fastmerke/søyle ID01744
Vi ville besøke stedet der det er markert et fastmerke i form av en søyle på oversikter fra Bergen kommune. På kartet Fjernsikt (2005) kalles stedet Skjørstånipa. På bergenskart.no har det FastmerkeID 01744 og beskrives som en betongsøyle med diameter 25 cm på koordinatene 32V 304309 6707583. Vår gode turvenn Kjell51 (Kjell Øijorden) Besøkte stedet 7.2.2023 . Han fant ingen søyle, men merker i fjell og betongrester som indikerte at det har stått en søyle på stedet.
Det var derfor uten store forhåpninger >>>
Sædalssvingene-Gløvrehaugen-Byfjellenes høyeste
- Datum:
- 21.02.2023
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 10,1km
Tur med Helge S. Titland og hans trofaste, firbente venn Akon. Vi kjørte opp til Vannverket i Sædalssvingene der det er godt med parkeringsplasser før bommen. Ruten opp herfra gir en bratt, men ganske kort og direkte adkomst til Søre Gløvrevatnet og Soleibakkane.
Fulgte asfaltvei så langt denne går. Så er det ut på god sti i bratt terreng de første 50-60 hm før terrenget flater mer ut. Tretrapp i det bratteste partiet. Stien fører opp til Søre Gløvrevatnet 363 moh. Her er det spor etter en eldre demning og vannrør, samt etter anleggsvirksomhet og uttak av stein til demningene i sørenden av vannet.
Dagens første mål var
Søylen på Gløvrehaugen
Det ble en kort avstikker fra sti til søylen som står på sørsiden av en fjellknaus sør for der navnet Gløvrehaugen er plassert på kartet. Det er en konisk >>>
Storasåta på Liland
- Datum:
- 20.02.2023
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 0,9km
På jakt etter fastmerker/søyler langs Flyplassvegen i går oppdaget jeg nok en søyle nord for Storasåta - en skruboltsøyle med FastmerkeID 02122.
Vi parkerte i nærheten av Storasåta som ligger litt VSV for Telenorbygget og gikk veien innover mot Ytrebygdsvegen 129. I en sving går det av en gammel jordbruksvei som vi kunne følge helt frem til søylen.
Søylen virket eldre enn de andre som står langs Flyplassvegen, men var ellers av samme type med diameter topp 29-30 cm og svart lokk med skrue. Høyde 80 cm.
Søylen står ca. 250 m fra Flyplassvegen, så vi var usikre på om den har å gjøre med de andre mer vei-nære søylene i området. ID nummeret 02122 tyder imidlertid på at den er relatert til veibygging da nabosøylen ved busstoppet ved Scandic har ID nummer 02121 - et nummer lavere.
Vi >>>
Søyler langs Flyplassvegen
- Datum:
- 19.02.2023
- Tourcharakter:
- Spaziergang
- Tourlänge:
- 0:44h
- Entfernung:
- 1,6km
På bakgrunn av observasjonene til hbar (Harald Barsnes) på turen i dette området i går dro vi utover til Lilandområdet for å besøke søylene Harald fant pluss noen flere som er med på liste over fastmerker/søyler på bergenskart.no. Vi parkerte på en sidevei til Flyplassvegen på Liland.
Oppsøkte først
FastmerkeID 0213
Søylen står lett tilgjengelig på sørsiden av Flyplassvegen like øst for rundkjøringen mot avgang/ankomst. Det er en såkalt Skrubolt-søyle av betong. Høyde c. 1 m, diameter 30 cm. Svart plate med skrubolt sentralt. GPS 32V 291988 6689883.
FastmerkeID 02129
I følge bergenskart.no skal denne skruboltsøylen av betong stå på nordsiden og litt øst for ID0213 på koordinatene 32V 292024 6689923. På det angitte stedet står der ingen søyle, og vi fant heller ikke merker etter at det har >>>
Implenia-søylen i Rådalen og Nesttun søyler
- Datum:
- 19.02.2023
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Tourlänge:
- 0:24h
- Entfernung:
- 0,9km
hbar (Harald Barsnes) gjorde oss oppmerksom på nok en søyle han har oppdaget nær den nye veitunnelen for E39 i Rådalen. Vi parkerte ved Byggern i Rådal og gikk opp til søylen via gangveier, bortsett fra det siste stykket over mark opp til haugen.
Søylen er 110 cm høy skruboltsøyle med diameter 30 cm. På skruen er det montert et måleapparat fra Implenia. GPS 32V 297080 6689254, 59 moh. Søylen er ikke med på bergenskart.no. Den må være satt opp i forbindelse med veianlegget like ved. Om den skal inn på liste blir vurdert etterhvert.
På hjemturen stoppet vi ved Birkeland kirke på Nesttun der vi besøkte nok et vei-nært fastmerke:
Nesttun - FastmerkeID 02069
Slank skruboltsøyle av betong som står kloss inntil gangveien over Hardangervegen SSV for Birkeland kirke. GPS 32V 298719 6692094. Høyde 125 >>>
Bontveit og Frotveit søyler
- Datum:
- 18.02.2023
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 5,8km
Tur sammen med Astrid og Kjell51 (Kjell Øijorden) for å besøke to søyler/fastmerker på Bontveit og Frotveit. Vi parkerte i Frotveit p-lomme som var et greit (men ikke det korteste) utgangspunktet for turen.
Vi gikk Bontveitvegen opp til svingen ved p-plassen og fortsatte på sidevei litt forbi Vinterlund (privat) . Der tok vi av mot venstre inn på sti/skogsvei som går rundt haugen og fortsetter nordover langs bekken vest for haugen. Etter litt diskusjon om veivalget bestemte vi oss for å følge stien som er prikket inn på kartet et stykke nordover før vi måtte ta fatt på den bratte stigningen opp på ryggen. Kjell tråkket spor og fant en grei adkomst i terreng med 5-15 cm snø.
Bontveit søyle
Søylen ligger i et relativt åpent omåde vest for tett granskog. Den er av betong som ser ut til å være fylt i en slags forskaling av glassfiber. Høyde vel 1 m, diameter >>>
Bjørndalen firkantsøyle
- Datum:
- 16.02.2023
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Tourlänge:
- 0:36h
- Entfernung:
- 0,8km
Vi hadde fått tips og kart fra Bergen kommune om at det skulle finnes et fastmerke i form av en søyle ved østenden av demningen i Svartediket litt oppe i terrenget. Søylen er ikke med på kartet Fjernsikt (2005) eller bergenskart.no. Koordinater for søylen manglet, men kartet var bra nok til at vi visste ganske nøyaktig hvor vi skulle lete. Parkering på Lappen p-plass . Derfra er det bare vel 100 m i luftlinje til stedet, men adkomsten er ikke helt enkel! Vi gikk til den åpne plassen foran inngangen til vannbehandlingsanlegget som ligger inne i fjellet. Til høyre for dette går det en bratt sti oppover i høyden mot høyspentmasten lenger sør. Et stykke opp i skråningen tok vi av mot venstre og kunne følge et svakt stitråkk mot høyspentmasten som ligger rett over demningen.
Denne firkantsøylen >>>