Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
- Andere Tour (6)
-
Andere Wintertour (14)
- Schneeschuhtour (14)
-
Fahrradtour (32)
- Fahrradtour Straße (6)
- Fahrradtour gemischt (17)
-
Fahrzeugtour (3)
- Autotour (2)
-
Fußtour (1494)
- Bergtour (850)
- Glacier travel (5)
- Hochtour (56)
- Spaziergang (47)
- Wanderung (405)
-
Klettern (5)
- Alpinklettern (5)
-
Skitour (212)
- Randonnée/Telemark (17)
- Tourenskilauf (186)
Peakbookfreunde
Lieblingsgipfel
Vaalserberg (Nederland)
- Datum:
- 25.04.2013
Etter et noe ensidig fokus mot norske fjell over lengre tid reiste Astrid og jeg til Amsterdam 25.4.13. Vi leide bil på Schiphol, og kom oss av gårde derfra kl 14. Etter knappe tre timer var vi fremme i Maastricht der vi hadde booket overnatting. Før middag ble det tid til et besøk på den europeiske nasjonstoppen i Nederland - Vaalserberg . Da vi nærmet oss området var det god merking til stedet og tll Drielandpunt - stedet der grensene for Nederland, Belgia og Tyskland møtes. Dette punktet ligger bare ca. 100 m fra markeringen for Vaalserberg. Vi kunne ha kjørt helt frem til "toppen", men valgte å parkere lovlig noen hundre meter fra stedet. Fint å spasere her oppe i området. Nydelig vårvær og masse stier i alle retninger. GPS ved merket 32U 5626775 289862. Merkelig nok stemte >>>
Forsøk på Veobreahesten
- Datum:
- 20.04.2013
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Tourlänge:
- 7:47h
- Entfernung:
- 20,2km
Etter gårsdagens langtur til Memurutindene satset vi på en kortere tur denne dagen. Målet var Veobreahesten, og vi regnet med at vi hadde god tid til et begrenset geografisk mål. Derfor startet Jans (Jan Storkjørren) og jeg litt (for) sent kl 1035 fra Spiterstulen. Været hadde vært nydelig om morgenen, men skyet noe mer til utover formiddagen. Perfekt føre innover Visdalen og opp langs Hellstuguåe til ca 1400 moh. Her ble det skikkelig klabbeføre - sterk sol og nysnø gjorde at snøen nærmest limte seg til skiene både med og uten feller. I bunnen av Veoskardet kl 1230. Opp de bratte 400 hm mest på ski, en stund med ski på sekken pga klabbing, og siste stykket fra 1800-1900 moh på støvler og stegjern. Meget tungt opp det bratteste partiet. Lettere opp til Leirhøe Sør , og vi kunne faktisk gå på ski helt opp >>>
Memurutindene V3 - V5
- Datum:
- 19.04.2013
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Tourlänge:
- 12:41h
- Entfernung:
- 27,9km
Turplanene til nye 2K topper denne helgen var forskjellige, men værforholdene skulle komme til å sette sine begrensninger! På avreisedagen fra Bergen var Valdresflya stengt pga uvær, likeledes E39 ved Stanghelle pga steinras. Da måtte det bli nordover igjen over Strynefjellet. Etter ca. 8 timer var jeg fremme på Spiterstulen i 22-tiden torsdag kveld.
Målet for dagen var de Vestre Memurutindene fra V3 og sørover. Møtte Jans (Jan Storkjørren) fredag morgen, og vi var klare til start litt over kl 09. Værmeldingen var brukbare, men det virkelige været var langt fra optimalt. Gråvær med kraftig vind og snøføyke. Jeg hadde egentlig svært små forventninger til at vi vi skulle få til noe som helst denne dagen! Nede ved Spiterstulen var temperaturen omkring null, med tildels vann i skisporet. Vi fulgte >>>
Tveitavarden i rød solnedgang
- Datum:
- 11.04.2013
Etter en dag med mange andre aktiviteter rakk vi akkurat en meget kort tur til en Opptur-topp i Lindås før det ble mørkt. Vi kjørte til Isdalstø og tok av mot venstre på en smal sidevei mot Erstad, forresten samme adkomst som til Kvamsfjellet . Skilt i veikanten til Tveitavarden. God og velbrukt sti gjennom lett terreng frem til toppen med en stor steinvarde, kasse med turbok og flott utsikt sørover mot Lindås og Meland. GPS ved varden: 6720911 295208. På vei mot toppen var det en aldeles praktfull, blodrød solnedgang. Solen forsvant i havet akkurat idet vi var oppe på toppen. Sjelden har vi sett så flotte farger på en solnedgang! Vi brukte ca. en halvtime på hele turen, og fikk en fin avslutning på en lang dag.
Storevardhaugane, Askøy
- Datum:
- 06.04.2013
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Tourlänge:
- 0:35h
- Entfernung:
- 1,5km
Etter Oksneskletten lenger nord på Askøy på vei hjem igjen til Bergen fant vi en parkeringslomme på østsiden av veien på GPS 6714116 283596. Infoskilt, grind og sti gjennom granskog. Stien var merket med svarte plastposer/strimler i trærne. Dette ga assosiasjoner til hundebæsj-poser, og vi holdt oss til å begynne med så langt unna merkene som mulig. Stien var tydelig og godt ryddet, men gikk gjennom heller trist skoglandskap uten særlig utsikt før vi var helt oppe på toppen. Der står det en T-merket benk og turkasse med bok. Toppen ligger oppe til venstre for benken på GPS 6714606 283481. Det står en jernbolt i fjellet et lite stykke nedenfor toppen, og det er bratt ned mot vest. Vi brukte vel en halvtime på turen.
Oksneskletten, Askøy
- Datum:
- 06.04.2013
- Tourlänge:
- 1:28h
- Entfernung:
- 2,6km
Oppdaget nylig at Sondre ( 500fjell (Sondre Kvambekk) ) - i tillegg til alt det andre han driver med - har tatt seg tid til å legge inn Opptur Hordaland toppene på Peakbook! Utrolig hva den karen rekker over!
Da det ved middagstider så ut til å bli en bedring i værsituasjonen bestemte vi oss for å ta en tur til en ny Opptur Hordaland topp på Askøy. Da vi satte oss i bilen var det begynt å snø tett igjen, men på vei utover mot Askøy ble det heldigvis fint vær igjen. Turen er beskrevet på side 458 i Opptur Hordaland (2007). Vi kjørte til Skråmestøkrysset ganske langt nord på Askøy, og fant parkering i veikanten på Oksnes. Fulgte beskrivelsen i boken, først opp en sidevei vest for toppen, så opp en steinete traktorveg til en grind der stien begynner. Målet vårt var selve toppen på Oksneskletten. >>>
Jordskiftetur til Kolbeinsvarden
- Datum:
- 04.04.2013
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 2:07h
- Entfernung:
- 3,8km
Trugetur på Osterøys tak i drømmevær!
- Datum:
- 01.04.2013
- Tourcharakter:
- Schneeschuhtour
- Tourlänge:
- 7:18h
- Entfernung:
- 15,3km
Flott vårdag i Bergen. Astrid og jeg dro avgårde til Osterøy over Osterøybroen til Bruvik og opp de bratte svingene til Båtskardet og Parkering Båtaleitet som ligger ca. 350 moh ved foten av Bruviknipa . En god del folk var ute i samme ærend som oss denne flotte vårdagen! Vi hadde vært usikre på valg av utstyr for dagen, men da det var relativt lite snø i lavlandet, satset vi på støvler med truger på sekken. Vi hadde ikke med ski, og angret vi på senere. Vi kunne følge bra tråkk i snøen nordøstover mot Skarvenipa. Like nord for denne kom vi til det flotte utsiktspunktet Raudskredvarden hvor det er satt opp en flott, stor varde.
Utsikt bratt ned i Veafjorden øst for Osterøy og mot Stanghelle. Lunch pause her. Vi fortsatte nordover forbi Brunatjørna og Stemmetjørna. Her var det adskillig mer snø og flott skiføre!
Det ble >>>
Påsketur til Løvstakken
- Datum:
- 31.03.2013
Astrid og jeg reiste tidlig hjem fra påskefjellet i år. Vi syntes vi hadde fått nok av sol fra skyfri himmel, mange kuldegrader og relativt dårlig skiføre i høyden. Vi parkerte ved Krohnegården og gikk den korte og bratte stivarianten opp til Løvstakken. Fortsatt ganske mye is på stien der ikke solen hadde tatt, men ingen problemer med Ice-Bug støvler! Mye folk på toppen i det fine været. Flott utsikt mot Hardangerjøkulen i øst og Rosendalsalpene lenger mot sør.
Lang-fredagstur til Øykjafonn og Skipanuten
- Datum:
- 29.03.2013
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Tourlänge:
- 9:43h
- Entfernung:
- 36,4km
Langfredagstur med svigersønn Jon Helge (nesten 38!). Nok en dag med nydelig og kaldt påskevær på Mjølfjell. Start fra Mjølfjell UH litt over kl 10. Inn til Slondalsosen, over solid islagt Slondalsvatn og bratt opp ca. 300 hm til Fagerdalsvatnet. Hardt, isete og skavlete føre. Vi gikk med kortfeller oppover og delvis nedover pga føreforholdene. Over skavlete Fagerdalsvatn og videre sørover lenger vest enn den vanligste ruten. Det blåste ganske bra her oppe, og vi måtte ta på oss alt tøy vi hadde med. Videre opp i skaret mellom Øykjafonn og Fløyelsbråten . Da var vi bare vel en km og 100 hm fra Øykjafonn så vi bestemte oss for å ta en tur oppp dit.
ØYKJAFONN
Lett opp til det avrundete toppartiet med en stor, snødekket varde på GPS 6729819 393215. På toppen traff en ung mann som holdt til i en av >>>
