Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
- Andere Tour (6)
-
Andere Wintertour (13)
- Schneeschuhtour (13)
-
Fahrradtour (32)
- Fahrradtour Straße (6)
- Fahrradtour gemischt (17)
-
Fahrzeugtour (3)
- Autotour (2)
-
Fußtour (1467)
- Bergtour (839)
- Glacier travel (5)
- Hochtour (55)
- Spaziergang (45)
- Wanderung (394)
-
Klettern (5)
- Alpinklettern (5)
-
Skitour (211)
- Randonnée/Telemark (17)
- Tourenskilauf (185)
Peakbookfreunde

Lieblingsgipfel
Løvstakken
- Datum:
- 21.11.2023
- Entfernung:
- 3,3km
Veldig isete og glatt på stien. Burde hatt med brodder ….
kursiv tekst
Kopesteinen og krigsminner Løvstien Sør
- Datum:
- 20.11.2023
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Tourlänge:
- 1:26h
- Entfernung:
- 3,2km
Tur til Fjøsanger og Løvstien Sør med Helge S. Titland for å se på krigsminner fra 2VK. Vi har tidligere funnet tre forskjellige skytestillinger i området ved Løvstien og dessuten en på toppen av Lisahaugen . Se Løvstien Sør og Lisahaugen 16.2.2020 .
Helge er vokst opp i området Grønnestølen og husket fra barndommen en tunnelåpning og en skytestilling i området.
Vi parkerte ved Rema 1000 Fjøsanger og gikk veiene oppover mot Løvstien Sør.
Like før vi var oppe i Løvstien gikk vi inn på sti sørover i et dalsøkk. Her gikk Helge rett på tunnelåpningen han husket fra guttedagene! Tunnelåpningen er antagelig begynnelsen på en uferdig tunnel fra 2VK. Stedet ligger i sørvestsiden av en bratt fjellvegg på en haug mellom Løvstien og veien ved Langegården. Åpningen måler ca. 2.5 x 2.5 m og dybden er vel ikke stort mer enn 2-3 m dyp. GPS >>>
Løvstien sør - nytt krigsminne
- Datum:
- 08.11.2023
- Tourcharakter:
- Spaziergang
- Entfernung:
- 4,7km
Løvstien Sør fra Fjøsanger. På vei tilbake gikk jeg på sti gjennom skogen fra Olavsbu til Litla Langafjellet Litla Langafjellet søyle . Her oppdaget jeg et nytt krigsminne på ca. GPS 32V 297450 6696100, 140 moh.
Storrinden - Demningen, UFO-en og Tårnet
- Datum:
- 04.11.2023
- Entfernung:
- 4,5km
Rundtur nord for toppområdet på stier. Vi tok først en tur ned til Storrinden demning fra 2VK.
Fulgte sti/vei som antagelig for det meste er fra 2VK til den merkelige UFO-en Storrinden .
Fortsatte tilbake mot Storgrinden . Stien passerer et gammelt utsiktstårn som antagelig ble brukt av Forsvaret, men som ikke lenger er i bruk. GPS 32V 292729 6691991, 133 moh.
Disse strukturene er ikke til stede på flyfoto fra 1951, og må derfor ha blitt bygget mellom disse to årstallene. UFO-en bærer preg av å ha vært et vannreservoar, muligens forsynt med vann via ledning fra Hammersland. Både UFO-en og Tårnet bærer preg av å ha vært militære installasjoner, sannsynligvis relaterte til militær aktivitet på Flesland flyplass. Jeg har ikke funnet mer spesifikk info om dette.
Svartavassrinden
- Datum:
- 31.10.2023
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Tourlänge:
- 1:40h
- Entfernung:
- 3,9km
Tur med Astrid til nyopprettet topp i Bergen. Fra Osavatnet p-plass (kr) (kr. 20 med Vipps) gikk vi den brede grusveien til demningen i vestenden av Svartavatnet og fortsatte opp de ca. 100 trappetrinnene til toppen. Etter et kort stykke på sti tok vi av mot venstre oppover sørryggen mot Svartavasshalsen. Knapt noen sti her, muligens noen hjortetråkk. Tuete terreng med frost i bakken. Høyeste punkt på Svartavassrinden ligger neste helt nord på ryggen. Gresstuer og en einebusk på høyeste punkt. Bratt knaus ned mot nord.
Vi la returen mot nord like under den bratte knausen og videre inn på den velbrukte stien mot Songstaddalen. Grei, liten tur i fint vær med bra utsikt fra toppen.
Gamle Raundalsvegen Bakken-Kvile
- Datum:
- 28.10.2023
- Entfernung:
- 4,1km
På vei hjem fra hytten på Mjølfjell gikk vi annen etappe av Gamle Raundalsvegen Skiple-Kvile , nå fra Bakken til Skiple på Reimegrend. Mer info om Gamle Raundalsvegen i turrapport 25.10.2023 .
Nydelig vær, godt tilrettelagt sti/vei med skilting av stedsnavn samlet av folk på Reimegrend.
Start fra privat parkering på en sidevei litt øst for Bakken.
Retur samme vei. Fin tur som anbefales!
Ljosangrøvene og Ljosandalen
- Datum:
- 27.10.2023
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 7,0km
Rolig rusletur fra hytten på Mjølfjell etter lunch da solen hadde begynt å varme etter en kald natt med temperatur på minus 10 ved hytten. Vi gikk opp til Vikinghytten og videre oppover til PB-elementet Ljosangrøvene jernbaneundergang som er lagt inn som bro. Broen er for jernbanen og undergangen er for en av elvene Ljosangrøvane.
Vi krysset jernbanelinjen like etterat toget var passert og fortsatte oppover langs elven mot de øverste hyttene i Kyte-Finne feltet. Her var det kommet en svær steinfylling og oppmuringer langs elven, antagelig for å unngå flom langs andre elveløp enn hovedløpet.
Vi fortsatte gjennom hyttefeltet og ned på veien i Ljosandalen som var preget av frostskader i øvre del. Astrid snudde her mens jeg fortsatte til murene etter Hellestøl .
Retur samme vei med en avstikker til Ljosandbotn stasjon . Deretter videre på sti/vei >>>