Seiland (16.06.2024)
Besuche anderer PBE | Seiland house (13m) | 16.06.2024 |
---|
Etter gårsdagens flotte tur til Seilandstuva og en god natts søvn på Seiland house våknet vi til en ny, praktfull dag på Seiland.

Internatskolen på Altneset tok i mot skoleelever fra de isolerte småstedene rundt Rognsundet fra like etter andre verdenskrig helt frem til 2011 da skolen ble nedlagt.
Seiland nasjonalpark ble opprettet i 2006 for å «bevare et alpint kystlandskap med et egenartet og variert biologisk mangfold, sikre variasjonsbredden av naturtyper i regionen, bevare landskapsformer og særpregede geologiske forekomster og verne om kulturminner».
Nasjonalparken ligger i kommunene Alta og Hammerfest. Øya Seiland er den nest største øya i Finnmark etter Sørøya, og de to isbreene på øya, Seilandsjøkelen og Nordmannsjøkelen, er Skandinavias nordligste isbreer, og er også de lavest liggende breene i Skandinavia. Tekst fra Wikipedia Seiland nasjonalpark.
Se også: Seiland nasjonalpark.
Tusen takk til verten Stig på Seiland house som sørget for grei og fleksibel båttransport og overnatting på Seiland, hjalp til med praktiske ting, og informerte oss om øyen og områdene omkring.
Benutzerkommentare