Marmortoppen, Marmorøyen i Nordåsvannet (18.09.2022)
Startpunkt | Flatøyna (1m) |
---|---|
Endpunkt | Samme (1m) |
Tourcharakter | Fußtour |
Tourlänge | 1h 17min |
Entfernung | 3,5km |
Höhenmeter | 81m |
GPS |
![]() ![]() |
Besteigungen | Marmortoppen (42m) | 18.09.2022 |
---|
Det har etterhvert dukket opp noen nye småtopper på småøyer i Bergen som automatisk har fått plass på listen over Alle topper i Bergen. En av disse ligger i Nordåsvannet, nærmere bestemt på Marmorøyen. Toppen var opprinnelig lagt inn med navnet "Marmorøyen", men etter at vi var der i dag og oppdaget skiltene endret jeg navnet til Marmortoppen. Marmorøyen er et offentlig tilgjengelig friluftsområde som kan besøkes av alle, men en må i båt for å komme til øyen.
Marmortoppen og Marmorøyen
Astrid og jeg var på Marmorøyen en kveld/natt i russetiden i 1963, men den gangen var interessene og fokus helt andre enn å besøke toppen på øyen!
Denne gangen skysset Nils Anton oss over til øyen fra Bønes og satte oss i land på en liten kai på østsiden av Flatøyna der det er et hus og en infotavle.
Det er meget gode og godt merkete stier på Marmorøyen, og det var en ren fornøyelse å være her ute på tur!
Vi gikk merket sti til Marmortoppen og en brattere variant litt lenger mot øst tilbake igjen.
På returen besøkte vi det gamle marmorbruddet på NØ-siden av øyen.
Det ble drevet marmorbrudd som industriell virksomhet på NØ-siden av Hopeholmen, som senere fikk navnet Marmorøyen, i ca. 150 år fra begynnelsen av 1700-tallet til midt på 1800-tallet. Samme sted ble det også drevet med kalkbrenning til kalkmørtel brukt til murpuss og annet murverk.
Kongen av Danmark/Norge hadde forkjøpsrett til marmoren som for det meste ble eksportert til København der den ble brukt til Christianborg slott og Marmorkirken. Ludvig Holbergs sarkofag som står i Sorø klosterkirke i Danmark er laget i blå marmor fra Marmorøyen.
Link til kulturminnesok.no: Marmorbruddet
Dette ble en tur rik på natur og kulturopplevelser som langt overskred våre forventninger! På returen kjørte vi rundt hele øyen og så på de stupbratte fjellsidene mot nordvest der det var malt et Kong Haakon 7 monogram i fjellveggen.Tusen takk til Nils Anton for skyss og hyggelig prat underveis.
Startzeitpunkt | 18.09.2022 12:59 (UTC+01:00 SZ) |
Endzeitpunkt | 18.09.2022 13:50 (UTC+01:00 SZ) |
Gesamtzeit | 0h 51min |
Zeit in Bewegung | 0h 51min |
Pausenzeit | 0h 0min |
Gesamtschnitt | 2,8km/h |
Bewegungsschnitt | 2,8km/h |
Entfernung | 2,4km |
Höhenmeter | 84m |
Benutzerkommentare