Rjoandeggi Sør - Bogastelle (23.06.1997)


Startpunkt Hytten Mjølfjell (625m)
Endpunkt Samme (625m)
Tourcharakter Bergtour
Tourlänge 4h 00min
Entfernung 10,0km
Höhenmeter 600m
Karte
Besuche anderer PBE Rjoandeggi Sør - Bogastelle (1.147m) 23.06.1997
Rjoandeggi nedbørsmåler (1.080m) 23.06.1997

Tur på Rjoandeggi med Helge S. Titland for å se etter en gammel nedbørsmåler (vassmælar) som ble brukt under planleggingen av trasé for Bergensbanen.
Start fra Borgarbu Vokterbolig der vi traff på 2 elger. Senere gikk vi opp 4 ryper.

Utsikt fra sør på Rjoandeggi mot Raundalen , Mjølfjell stasjon og Almenningen
Utsikt fra sør på Rjoandeggi mot Raundalen , Mjølfjell stasjon og Almenningen

Fant og registerte nedbørsmåleren (Vassmælaren) og Bogasteller 56A-C. Fra rapporten:

Det har stått to nedbørsmålere på en forblåst flate ca. 1080 moh på den sørlige del av Rjoandeggi. Disse var satt opp i forbindelse med planlegging av Bergensbanen på slutten av 1800-tallet. Slike har også stått i Åmidlenutane og ved Gommahaugen sørvest for Slondal.
De to nedbørsmålerne har vært bygget av tre med trakter av blikk. Begge er knust og ligger strødd utover flaten. En treramme ca. 78x76 cm inv. ligger i et steinfundament. Rester av tresokkel tyder på pyramidefasong med galvaniserte beslag, høyde ca. 1,5 m.
En galv.trakt: 75 cm åpning, 4-kant tilslutning 28x28 cm og en rusten trakt: 100 cm dia. åpning, rund tilslutning ca. 60 cm dia. Ca. 100 m mot NNØ er en steinkonstruksjon som kan være fundament for den ene måleren.

Rester etter nedbørsmåleren med gammelt treverk og trakt
Rester etter nedbørsmåleren med gammelt treverk og trakt

Lokaliteten ligger inne i kulturminnesok.no som Rjoandeggi Reg.nr. 54/55 nedbørsmålere.

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.