Klingfjellet med nedkjøring i østrenna (01.01.2021)
Besteigungen | Klingfjellet (1.546m) | 01.01.2021 14:13 |
---|---|---|
Besuche anderer PBE | Ottemslykkja p-lomme (160m) | 01.01.2021 10:21 |
Tur ifm. nyttårsfeiring på Oppdal.
Prøvde å følge stitraseen opp skogen, men pga. nysnøen ble det en del bom. Lia ble en nokså slitsom affære der vassing i dypere og dypere snø ble krydret av konstante snødryss når skia tok oppi trærne som la seg fint mellom mellom jakka og sekken og ga en fuktig kjølende effekt nedover ryggen.
Skia kom på et stykke før tregrensa da det ble for tungt å gå på beina. Trang, bratt skog ga god trening i skiteknikken dra-seg-oppover-etter-alt-av-tilgjengelig-vegetasjon.
Over tregrensa var det knapt med krefter igjen, så planen om å gå innom Klingråkkammen ble raskt lagt vekk for plan A som var den østvendte renna jeg hadde fått øye på for et par år siden på tur til Grynningshøa.
Utsikta fra toppen er ganske spesiell rett ned Sunndalen, med innsyn til øvre del av Snøvasskjerdingan og de tøffe formasjonene i vestsida av Fremre Grynningshøa.
Jeg hadde dårlig troa på at forholdene i renna skulle være bra nok ettersom det var nokså vindherja over tregrensa, men jeg skled likevel bort for å kikke på inngangen. Der var snøen fast og forutsigbar, og jeg begynte derfor å ta noen forsiktige svinger. De forutsigbare forholdene vedvarte, og da var det bare å kjøre kontrollert til bunns. Flotte omgivelser i ei stilig renne for skikjøring!
Med alt av skogskjøringstriks trukket ut av ermet kunne skia forbli på til ca 370 moh. Deretter var det bare å pløye rett ned skogen tilbake til bilen.
Benutzerkommentare