Lauvåsen - Hengsvann skytefelt (02.06.2025)
Besteigungen | Lauvåsen (675m) | 02.06.2025 11:25 |
---|
Vi visste vi skulle inn i et skytefelt, og ville helst unngå å dø, samt unngå å kjøre til Kongsberg for å bare måtte snu om varsellampene skulle lyse. Fant ingen “aktivitetsplan” på nettet så endte derfor med å ringe Skytefeltadmin på tlf. 99092849 for å spørre (https://www.forsvarsbygg.no/no/skyte--og-ovingsfelt/hengsvann/). I en meget hyggelig samtale opplyste han om ingen skyting i dag og anbefalte at de som ønsker å bestige toppen om å gjøre det samme, da det er mye aktivitet og at Lauvåsen er det verste stedet i området å dra på tur, da det blir brukt som “sikteskive” fra alle kanter.
Parkerte i enden av skytebanen helt i foten av åsen. Fulgte traktorvei et stykke nordover før vi brakk av mot vest opp i bratta. Sporadiske dyretråkk enkelte steder oppover, men ingen tydelig sammenhengende sti mot toppen. Gikk uansett greit uten alt for mye bushing.
Mye rester av militær aktivitet overalt i hele lia. Tror 84mm var det største vi så rester etter. Hadde vært moro å stått i den trygge enden en gang de prøveskyter noe grovt.
Klarte også å miste solbrillene på vei opp. Dette er andre gang i livet jeg har mista solbriller bare noen få dager etter de har overlevd å bli tråkka på. Kløne!
Fant en kort video fra Hengsvann (men en annen skytebane) som viser nevnte 84mm i aksjon:
https://www.youtube.com/watch?v=kjwqNziHwLE

Startzeitpunkt | 02.06.2025 11:25 (UTC+01:00 SZ) |
Endzeitpunkt | 02.06.2025 12:38 (UTC+01:00 SZ) |
Gesamtzeit | 1h 12min |
Zeit in Bewegung | 1h 04min |
Pausenzeit | 0h 8min |
Gesamtschnitt | 1,6km/h |
Bewegungsschnitt | 1,8km/h |
Entfernung | 1,9km |
Höhenmeter | 189m |
Benutzerkommentare