Archiv - Nach Datum

Lieblingsgipfel
Kveldstur etter kinabesøk
- Datum:
- 07.05.2006
Som en siste kommunetopp denne strålende soldagen i Bergen var Askøy valgt. Gradestokken viste 22 grader så vi måtte fylle opp med en liter cola og kinamat på restauranten før vi dro beina opp noen høydemetre til. Kineseren var visst ikke vant til å få så mange som 4 gjester samtidig, så han måtte ringe kona før vi endelig kunne få rettene våre servert. Men maten og colaen ble satt svært pris på når den kom. Vi tok farvel med Terje som hadde tatt denne toppen noen ganger før, mens den lokale Askøy-sherpaen Jon ikke slapp hjem. Han fant den korteste veien opp på en motorvei-sti helt til topps. Terrenget minte om Baneheia i Kristiansand mente Erling. Tok vel kanskje en halvtime opp til varden og nok en formidabel utsikt. Denne gangen så vi bl.a hele Bergens by rett over fjorden.
Sotra rundt - 1
- Datum:
- 07.05.2006
Erling og jeg hadde planlagt helgen i Bergen godt. Strålende sol, leid en Renault Modus og skaffet til veie 3 lokale sherpaer (Bjørnar, Jon og Terje) til å ta oss rundt på øyene utenfor Bergen. Til tross for Iggy Pop's brøl susende i øret fra dagen før og et par øl for mye sto vi alle på Sartor senter kl. 10.30. Vi dro av gårde i to biler rett sørover mot Sunds topp først. Den var lett å se når vi kom mot Stranda skole. Det var varmt så shorts var obligatorisk. Sti rett fra skolen hele veien til topps viste det seg. Vi ble lurt en gang av et skilt som viste til Veten til venstre, men ombestemte oss og fulgte den opprinnelige stien hele veien. Rett før toppen sto det en flymotor og et minnesmerke for 15 nordmenn som omkom i flystyrt her i 1948. På toppen sto det en svær militærmast, >>>
Sotra rundt
- Datum:
- 07.05.2006
Erling og jeg hadde planlagt helgen i Bergen godt. Strålende sol, leid en Renault Modus og skaffet til veie 3 lokale sherpaer (Bjørnar, Jon og Terje) til å ta oss rundt på øyene utenfor Bergen.
Til tross for Iggy Pop's brøl susende i øret fra dagen før og et par øl for mye sto vi alle på Sartor senter kl. 10.30. Vi dro av gårde i to biler rett sørover mot Sunds topp først. Den var lett å se når vi kom mot Stranda skole. Det var varmt så shorts var obligatorisk. Sti rett fra skolen hele veien til topps viste det seg. Vi ble lurt en gang av et skilt som viste til Veten til venstre, men ombestemte oss og fulgte den opprinnelige stien hele veien.
Rett før toppen sto det en flymotor og et minnesmerke for 15 nordmenn som omkom i flystyrt her i 1948. På toppen sto det en svær militærmast, >>>
Fin skitur i januar
- Datum:
- 23.01.2006
Under et besøk hjemme på Eidsvoll, så fikk vi lyst på en skitur etter at det hadde snødd i dagevis. Så Kath og jeg tok med Øyvind og kjørte til Nordåsen ved Maura. Parkerte på skistadion til Bjerke. Der fant vi fram skiene og tok ruta mot Marifjell. Var haugevis med snø, men heldigvis gode preparerte skiløyper. Vi valgte den nordligste ruta først. Dvs. mot Skjennumseter, så Kjønstadseter og rett opp til topps. Var jevnt og fint hele veien og etter ca 2,5 med rolig skigange var vi oppe. Smakte fortreffelig med matpakke, te og sjokolade inne på hytta på toppen. Var flere andre på samme tur som oss. Inkludert lysløypa var det en drøy mil opp. Ned igjen gikk det langt fortere. Ble et skikkelig tryn i løssnøen, men myk landing - så bare gøy. Vi var nede igjen ca 1,5 time senere. >>>