Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
-
Andere Wintertour (45)
- Schneeschuhtour (45)
- Fahrradtour (2)
-
Fußtour (366)
- Bergtour (174)
- Hochtour (5)
- Spaziergang (13)
- Wanderung (19)
-
Skitour (177)
- Tourenskilauf (81)
Peakbookfreunde
Til Holshaugen for å finne huldrestry
- Datum:
- 10.06.2017
- Tourcharakter:
- Wanderung
Tur alene. Primært for å se etter huldrestry som jeg vet skal vokse nær toppen et sted. Jeg går fra fv. 535 ved Skjelmoen på østsida av Glomma. Følger i grove trekk kommunegrensa mellom Åmot og Elverum helt til topps, men legger returen via Morsætra. Jeg finkjemmer det som er igjen av skog i det aktuelle området , men må gi meg uten å se snurten av laven. Får lete mer en annen gang!
Holshaugen, 674 moh., er den toppen i Elverum kommune med størst pf - 325 m. I Åmot havner den imidlertid på tredjeplass, forbigått av Raskiftet og Gråfjellet. De har begge en pf på 360 meter.
Blåberget
- Datum:
- 05.06.2017
- Tourcharakter:
- Bergtour
Tur med Turid og Anton. Med start fra hytta ved Vålåsjøen og videre opp ryggen øst for Haukbekken. Vi har planer om bål på toppen, men sterk vind gjør at vi trekker litt ned i vestsida før vi ordner varme.
Returnerer ned ryggen vest for Haukbekken. Ser noen få fjellryper samt en liten flokk (9stk.) reinsdyr mellom Falketind og Avsjøhøe.
Ugletur til Venberget
- Datum:
- 30.05.2017
- Tourcharakter:
- Spaziergang
Kveldstur til Venberget for å merke haukugle sammen med Balteatus (Håkon Likvern) . Vi går opp fra sørvest etter gamel traktorveg. Håkon har, for noen dager siden, funnet ei haukuglehekking i en gammel råtten høystubbe av gran. Reirgropa ligger noen meter over bakkenivå så vi tar med en stige. Uglemor er hissig og kommer med et par (skinn)angrep, men vi er forberedt og har på nødvendig verneutstyr - tjukke skinnluer. Merkinga går raskt unna og 3 unger får ring på beinet.
Etter ugleopplevelsen fortsetter vi turen til toppen av Venberget. Her blir det bål og bålkos til langt utover kvelden. Vi er ikke nede igjen før rundt midnatt!
I Kvannbekken naturreservat
- Datum:
- 22.05.2017
- Tourcharakter:
- Spaziergang
Tur alene til Kvannbekken naturreservat. Reservatet ligger i Åmot kommune og ble opprettet i -93. Formålet med vernet er å ta vare på et barskogsområde og ei bekkekløft med rik vegetasjon. Her vokser bl.a. kåltistel, huldregras, skogsøtegras, marisko og dalfiol.
Jeg besøker Kvannbekken for å se på blåveisblomstringa. Dette er rette tida og store mengder står i blomst. Det finnes også mye hvitblomstret blåveis her.
Er også oppom høyeste punktet i reservatet, Kvannbekkåsen, 458 moh. Her er det fin utsikt mot Rena og videre sørover Glommavassdraget til Elverum.
Kveldstur til Deifjellet
- Datum:
- 07.05.2017
Tur med Turid og Anton. Vi går stien fra Deset i nordvest via Fjellvollen. Herfra og opp er det full vinter med knedyp snø. Mye vind på toppen så vi søker ly i den gamle brannhytta og pølsegrilling og kaffekos foregår innendørs.
Reinheimen på sitt beste
- Datum:
- 29.04.2017
- Tourlänge:
- 23:01h
- Entfernung:
- 97,6km
Link til turrapport og fine bilder fra dag 1 ligger her: Tordsnose Tafjordfjella
På langtur med sprekingene mortenh (Morten Helgesen) og Garm (Gal Krokfot) . Morten skal bare være med første dagen inn til Tordsnose, mens Geir Arne og jeg har planlagt en tredagerstur med overnatting på Veltdalshytta og Torsbu. Værprognosene for langhelga er gode så vi har store forhåpninger.
Geir Arne og jeg ankommer Billingen noe før Morten. Forspranget benytter vi til bestigning av Veslefjell, før vi treffer Morten ventende i sørenden av Vulueggi.
Turen over de mange Vulueggtoppene er flott, men lang og etter nedstigninga til Styggedalsvatnet gjør det godt med en nistestopp. Herfra og opp mot Tordsnose danner jeg baktroppen mens de to andre brøyter løype.
Ny matstopp før toppen av nose; Morten disker opp med nystekte grillpølser. Det gjør utrolig godt i en sliten >>>
Høgvagltind i blæsten
- Datum:
- 21.04.2017
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Entfernung:
- 14,6km
Så er det endelig duket for nytt peakbookarrangement! Aprilvær i høyfjellet er ofte mye forskjellig vær, slik blir det nå også. Vind og snøfokk avløses av kortere perioder med sol og roligere forhold. For vår (Turid, Anton og meg) del blir det ikke mange toppturer, men vi blir godt kjent i nærområdet rundt Leirvassbu. På fredag morgen titer sola fram og vi bestemmer oss for å gjøre et forsøk på Midtre Høgvagltind. Vi slår følge med Jørn og Alexander. Føret er bra og været holder seg noenlunde bra det også. Da vi når Høgvaglbreen øker vinden på og sikten blir dårlig. Men stikkinga som Morten har satt ut på forhånd gjør veivalget enkelt. Vi når toppen hele gjengen. Takk for en fin tur med mye vær alle sammen! Bilder og rapport ligger også her: Høgvagtind i blæsten
I Hjerkinnholen naturreservat
- Datum:
- 16.04.2017
Øst for Hjerkinn i Dovre kommune ligger Hjerkinnholen naturreservat, snaut 2000 dekar stort. Det er opprettet for å ta vare på en av de høystliggende urørte furuskogene i landet. Store deler av reservatet kjennetegnes av grove og kvistrike kjempefuruer, foruten noe bjørkeskog. Et lite tjern, Holtjørni, ligger også innenfor området. Reservatet skal visstnok også huse en liten bestand av den sjeldne lappmeisa! Høyeste punkt i naturreservatet er Hjerkinnsholen på 968 moh.
Jeg bruker en dag i påska på å bli kjent i fredningsområdet og samtidig lete etter lappmeisa (som jeg forøvrig ikke finner).
Et knippe av furuene i reservatet:
Blåøret og omegn
- Datum:
- 15.04.2017
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Tourlänge:
- 5:16h
- Entfernung:
- 28,3km
Påskelørdagstur alene til Blåøret.
Med start fra Vognillsætra. Opp Kvannliberget, over høyde 1196 til Nordre Finnpiggan, Blåørpiken og Blåøret. Videre vest for Snofjelltoppene til Brattskarven. Fra Brattskarven bratt ned til Svarttjønna og opp på Storgruvpiken. Så herlig nedkjøring sørover til Vognillsætra og bilen.
En flott tur på nydelig skiføre med ditto utsikt til Trollheimen og Dovrefjell!
Det er mye folk i fjellet denne påskelørdagen.
Solberget
- Datum:
- 14.04.2017
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Tourlänge:
- 6:32h
- Entfernung:
- 33,8km
Skitur alene til Sponghøe i dag, i nydelig påskevær. Starter fra Rånå etter skuterløypa innover Asbjørnsdalen til Raudbergsflye. Så inn og opp i Søre Dalen til bua i nordenden av Skurveostjønnin. Krysser vatnet før oppstigningen til Svartkollen og Sponghøe. Sola steker godt nå og det blir et skikkelig klabbeføre.
Legger turen ned igjen mellom Brattfonnhøe og Atre Herrahøe og ut Nordre Dalen.