Archiv - Nach Datum

Archiv - Nach Aktivität

Archiv - Nach Geografie

Gesammelte Listen

Mugnetinden

Datum:
10.11.2024
Tourcharakter:
Bergtour
Entfernung:
9,4km

En vakker søndag over tåkehavet i lavlandet på Østlandet. Tåkegrensen lå på ca. 1400 meter denne dagen. I høyden var det vindstille, sol og plussgrader. Under tåken var det yr/snø i luften, rått, surt og flere minusgrader. Stor kontrast på én og samme tur! Svært lite snø i terrenget for årstiden, midt i november. Tok en lang pause på toppen for å ta bilder og lage timelapse av tåkeskyene. Returnerte ned igjen rett før solnedgang. Månen lyste høyt på himmelen til kvelden, så trengte ikke hodelykt tross tett tåke på slutten av turen.

Karte    

Bitihorn

Datum:
18.10.2024
Tourcharakter:
Bergtour
Entfernung:
4,5km

Kveldstur over skyene. Litt snø i terrenget, mildt vær.

Karte    

Bitihorn

Datum:
11.07.2024
Tourcharakter:
Bergtour
Entfernung:
4,0km

Karte    

Vestre Kalvehøgde

Datum:
12.05.2024
Tourcharakter:
Tourenskilauf
Entfernung:
24,2km

En pen søndag på ski fra Valdresflye til Vestre Kalvehøgde (2208 m). Meget varmt og vindstille vær, det føltes særdeles varmt i sydflanken mellom Rasletinden (2105 m) og Kalvehøgde Ø2 (2088 m).

Karte    

Rasletinden

Datum:
06.05.2024
Tourcharakter:
Randonnée/Telemark
Tourlänge:
3:30h
Entfernung:
13,8km

En flott mandag over skyene! Kom kjørende FV51 nordfra i lettskyet, pent vær. Fikk lyst å gå en topptur før jeg kjørte til Valdres. Ved Bessheim så jeg at skydekket lå lavt over Valdresflye, og etter en kikk på webcam på Beitostølen så jeg at det var grått vær der. Da ble valget enkelt, å legge turen til nord for Valdresflye der været var pent. Ved parkeringen nord for Heimdalsmunnen var det en sur, rå tåke som kom sydfra, men den tørret ut på sin ferd nordover. Det tok ikke lange tiden før jeg omsider kom over skydekket, og oppover i høyden ble det varmt og behagelig. Gode skiforhold, men stedvis lite snø.

Karte    

Dinglenøse

Datum:
24.04.2024
Tourcharakter:
Tourenskilauf
Entfernung:
35,6km

Fjellskitur til 100 pf. toppen Dinglenøse (1459 m), syd for Yksendalsbu. Toppen dukket opp på Valdres-listen for noen måneder siden. Jeg hadde gjort meg ferdig med listen i 2022, men nå var det altså likevel en "ny" topp som måtte bestiges, for å kunne fullføre listen 100 prosent. Lang anmarsj i flatt terreng vestover til Kvithaug, for det meste på stikket løype med scooterspor mellom Bygdin og Yksendalsbu. Fra Kvithaug var det en kort stigning til toppen - som er flat med flere små toppunkt med omtrent samme høyde. Returen tilbake var noe drøy. Været skyet mer til østfra i løpet av dagen med lett snø. Temperaturen var mellom 0 og 3 minusgrader, så føret holdt seg bra - både med og uten kortfeller. Helårsbroen over Dingla. Greit å gå over denne, da det var åpen >>>

Karte    

Stryteberg

Datum:
17.03.2024
Tourcharakter:
Langlauf
Tourlänge:
4:00h
Entfernung:
30,0km

Delvis skyet og kaldt vintervær.

Karte    

Mugnetinden i solnedgang

Datum:
16.03.2024
Tourcharakter:
Randonnée/Telemark
Tourlänge:
4:30h
Entfernung:
16,4km

Skitur lørdag kveld i nysnø og strålende sol. Solnedgang på toppen kl. 18.35, omtrent skyfritt, men ganske kaldt, ca. 12 minusgrader. Nedkjøring i blåtimen og en lysende halvmåne på himmelen. Stor snøskredfare (grad 3), et 30 meter høyt fjernutløst skred gikk idet noen skikjørere stod på ski ned ved ca. 1400 meter. Ikke helt topp nedkjøring, vindpåvirket snø etter kraftig vind og snøfokk tidligere på dagen. Likevel nok med snø i fjellet.

Karte    

Vestre Kalvehøgde - Ski season premiere

Datum:
28.10.2023
Tourcharakter:
Tourenskilauf
Entfernung:
29,4km

En nydelig dag. Start på Valdresflye i tett tåke - null sikt. Over tåkehavet ved ca. 1600 meter. Solnedgang på Vestre Kalvehøgde (2208 m) kl. 17.43. Fullmånelys på returen. Lite snø i terrenget, ca. 20 cm. Betydelig mindre snø i området enn samme tid i fjor, da var det mer snø i slutten av september over 1600 meter enn det er nå.

Karte    

Bitihorn

Datum:
27.10.2023
Tourcharakter:
Bergtour
Entfernung:
3,9km

Tåke og kaldt.

Karte