Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
- Andere Tour (1)
- Fahrradtour (10)
-
Fahrzeugtour (1)
- Autotour (1)
- Fußtour (315)
-
Klettern (8)
- Alpinklettern (8)
-
Skitour (339)
- Langlauf (68)
- Randonnée/Telemark (82)
- Tourenskilauf (176)
Archiv - Nach Geografie

Lieblingsgipfel
Rudsåsen
- Datum:
- 02.11.2024
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 11,1km
Dagens første topptur gikk til Rudsåsen Nordvest (786 m), en skogstopp i Nesbyen. Kjørte opp Hallingdal tidlig lørdag morgen. Kjølig i luften, minusgrader, men vindstille. Tok av fra RV7 til høyre etter broen over Hallingdalselve på Rudsvegen, deretter opp Hovinvegen. Ved Øvre Bråten parkerte jeg i en lomme rett før bommen sperrer Haugaplassvegen videre oppover (privat vei).
Første del av turen gikk 4,5 km på grus-/skogsvei. Jeg brukte 45 min på veien før jeg tok av til venstre opp i stiløst terreng gjennom skogen til Rudsåsen. Nådde toppen en time etter start. Fra høyeste punkt på Rudsåsen er det noe utsikt nordvestover Hallingdal, der man kan se ned til Gol, og Skogshorn (1728 m) i Hemsedal i bakgrunnen.
Jeg bestemte meg for å inkludere en avstikker oppom Rudsåsen Vest >>>
Sauflag
- Datum:
- 26.10.2024
- Entfernung:
- 3,1km
Dagens tredje og laveste topptur. Kjørte Vollsetervegen, og parkerte i en lomme der traktorveien mot Nordseter tar av til høyre. Krysset først en bekk, og fulgte deretter traktorveien langs Nordsetermyri. Stedvis ganske vått i terrenget her. Ved Nordseter, som for øvrig ser ut som en forlatt gammel seter, gikk det et slags tråkk opp gjennom skogen nordøstover. Det tok ikke lang tid før jeg stod på toppen. Skogen var ikke fullt så tett på toppen som jeg trodde, så man har utsikt i alle retninger. Returnerte samme vei tilbake, og ved parkeringen møtte jeg på et større følge som skulle ta seg inn til Nordseter, antagelig for å drive elgjakt i området.
Langemyrfjellet
- Datum:
- 26.10.2024
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 3,7km
Dagens første tur gikk til Langemyrfjellet (1036 m). Kjørte av RV7 2 km syd for Flå på Vollsetervegen, bratt opp flere hårnålssvinger langs Droppelbekk. Veien var av god stand. På ett sted var det så bratt at veibyggerne ikke hadde klart å lage en naturlig sving, så det var laget en snusving i stedet. Tåken lå tungt over Hallingdal denne lørdag morgen, men opp de bratte svingene kom jeg over tåkelokket. Jeg var litt spent på hvor høyt skydekket lå i dag, så jeg ble ekstra glad da det viste seg at dagens planlagte turer ble i klarvær. Jeg parkerte ved Rudsheimsetre (737 m), en stor snuplass her. De 400 meterne det er å kjøre avstikkeren fra Vollsetervegen var av litt dårlig stand. Ved Rudsheimsetre var det lett frost i terrenget, men som raskt forsvant med solens hjelp. >>>
Lomskollen
- Datum:
- 20.10.2024
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 6,1km
Dagens andre tur gikk i furuskog på god sti som jevnt følger østryggen opp til høyeste punkt på Lomskollen (844 m). En helt nyoppført hytte/rasteplass åpnet for to dager siden, beliggende ca. halvveis opp til Lomskollen med fin utsikt mot Garmo og Vågåvatnet (362 m). Skyet, mildt vær og bris.
Læshøe
- Datum:
- 20.10.2024
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 5,4km
Kort tur på godt merket/skiltet sti. Bra utsikt mot Lom fra Læshøe (1216 m). Mildt, skyet vær og svak vind.
Bitihorn
- Datum:
- 18.10.2024
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 4,5km
Bølhovd
- Datum:
- 22.09.2024
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 4,0km
Dagens tredje topptur. Parkerte i en lomme langs veien. Startet turen ved å gå en vei inn mot en privat hytte, som på kartet heter Nyestølen. Her holdt noen bygningsarbeidere på med ett eller annet, så gikk utenom tunet til høyre for hytten, videre opp i stiløst terreng gjennom åpen bjerkeskog. Over tregrensen var det delvis en sti jeg fulgte til toppen. Lettskyet, pent og varmt vær.
Ryssefjellet
- Datum:
- 22.09.2024
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 2,5km
Dagens andre topptur. På starten av turen var kjerreveien som er tegnet inn på kartet stedvis temmelig våt. Den føltes mer som en sti/myr enn vei. Videre gikk det en slags sti til toppen (se returen på GPS). Lettskyet, varmt og pent vær.
Gurostølfjellet
- Datum:
- 22.09.2024
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 7,8km
Dagens første topptur på merket sti til Gurostølfjellet (1308 m). Varmt, lettskyet pent vær, men en litt kjølig vestlig bris i høyden. Gikk i shorts.
Møtte på to elg på stien 100 meter foran meg på returen ved 1200 m. Den ene elg som stod rett foran meg på stien ble like overrasket som meg, at vi plutselig stod og så rett på hverandre. Instinktivt begynte jeg smått å rygge tilbake, men i samme øyeblikk begynte elgen å løpe vekk fra meg. Like etterpå fikk jeg se at det var to elger som var sammen. De løp raskt unna og forsvant ut av syne kort tid etterpå. Jeg har kun sett elg en gang tidligere i terreng over tregrensen, og det var i Bøverdalen i Lom på vei til Storivilen.
Litt lavere ned ved tregrensen ca. 1100 m var det en rev rett ved stien. Den brydde seg lite om at jeg >>>