Archiv - Nach Datum

Archiv - Nach Aktivität

Archiv - Nach Geografie

Gesammelte Listen

Skitur i Svartdalen

Datum:
19.02.2018
Tourcharakter:
Tourenskilauf
Tourlänge:
10:00h
Entfernung:
43,0km

Lang fjellskitur fra Bygdin til Svartdalen via Torfinnsbu tur/retur. Scooterkjørt og stikket løype fra Bygdin til Torfinnsbu. Fine skiforhold, nesten vindstille og temperaturer på mellom 5 og 8 minusgrader. En svak sydøstlig vind i Svartdalen. Et lavt skydekke lå tett over Bygdin og videre nedover Valdres og Østlandet generelt. Jo lenger vestover man kom, desto lettere ble skydekket (for på Vestlandet var det nærmest skyfritt). Opp gjennom Torfinnsdalen kom solen frem på himmelen, og i Svartdalen ble det lettskyet og sol. Herlig! Fin lunsjpause ved 1490-vannet øverst i Svartdalen. Like etterpå kom tåkeskyer innover dalen sydfra, og fjellene forsvant inn i skyene. Nede ved Torfinnsbu igjen var det helt overskyet. Returen tilbake til Bygdin var lang og kjedelig. Spesielt flott å gå >>>

Synshorn og Heimre Fagerdalshøe

Datum:
02.01.2018
Tourcharakter:
Tourenskilauf
Tourlänge:
5:00h

Ettermiddagsskitur i flotte omgivelser. Pudderføre og ca. -7 grader. Litt vestlig vind til å begynne med, etterhvert vindstille og fullmånen kom frem på himmelen i nordøst.

Karte    

Førjulsskitur til Besseggen

Datum:
12.12.2017
Tourcharakter:
Randonnée/Telemark
Tourlänge:
5:30h
Entfernung:
15,0km

Spontan randonnée skitur fra Bessheim til utsiktpunktet på toppen av Besseggen. Nydelig vær, ikke en sky på himmelen, men ganske kaldt (spesielt i lavlandet). Kjørte oppover mot Valdresflya i 11-tiden. Ved Bygdin viste temperaturmåleren på bilen at det var -22 grader ute. Oppe på Flya var det -19 grader, og så ble det veldig mye kaldere på vei ned mot Bessheim. Langs Sjoa var temperaturen helt nede i -27 grader i halv 12-tiden, og da jeg parkerte på Bessheim var det -26 grader ute. Gjorde meg raskt klar til avgang oppover mot Bessvatnet. Det var skyggefullt nede ved Bessheim, men solen kom raskt frem i skråningen litt lenger oppe. Planen var egentlig bare å gå opp til Bessvatnet og kjøre ned igjen, men siden været var så fint som i dag, ble jeg fristet til å gå litt lenger. >>>

Bitihorn

Datum:
10.12.2017
Tourcharakter:
Tourenskilauf
Tourlänge:
8:30h

Fra Beitostølen via Velumskaret.

Karte    

Mugna og Austre Kalvehøgde

Datum:
26.05.2017
Tourcharakter:
Tourenskilauf
Tourlänge:
7:30h

Sesongens siste fjellskitur i lettskyet og varmt sommervær. Vestlig bris på toppene. Klisterføre hele turen og lite snø i terrenget, men nok til at det var mulig å gå på ski. Spesielt lite snø ved Raslet.

Karte    

Kalvehøgde og Nørdre Kalvehølotinden

Datum:
14.04.2017
Tourcharakter:
Tourenskilauf
Tourlänge:
11:00h
Entfernung:
32,0km

Lang fjellskitur i nydelig vær langfredag i påsken 2017. Nesten ikke vind, kaldt med ca. -10 grader og nesten 10 cm nysnø. Meget gode skiforhold til tross for generelt lite snø. Startet skituren på Valdresflye kl. 8 i 13 minusgrader. Første bestigning av Nørdre Kalvehølotinden (2019 moh) - Norges sydligste 2000-meterstopp. Flott nedkjøring langs Øystre Repefonnbekken til Bygdin i puddersnø.

Karte    

Synshorn og Heimre Fagerdalshøe

Datum:
11.04.2017
Tourcharakter:
Tourenskilauf
Tourlänge:
9:00h
Entfernung:
32,0km

Karte    

Heimre Fagerdalshøe

Datum:
04.04.2017
Tourcharakter:
Tourenskilauf
Tourlänge:
7:00h

Karte    

Bitihorn

Datum:
29.03.2017
Tourcharakter:
Tourenskilauf
Tourlänge:
9:00h
Entfernung:
26,0km

Skitur til Bitihorn fra Beitostølen via Velumskaret med retur på bilveien gjennom Båtskaret. Svært lite snø i fjellet, og flere steder måtte skiene bæres.

Karte    

Synshorn og Heimre Fagerdalshøe

Datum:
15.01.2017
Tourcharakter:
Tourenskilauf
Tourlänge:
8:30h
Entfernung:
32,0km

Skitur fra Beitostølen. Kaldt og sol fra skyfri himmel. Svært lite snø i forhold til det normale for årstiden. Lite snø på ryggen fra Synshorn (1475 moh) til Heimre Fagerdalshøe (1510 moh), så her var det ganske dårlige skiforhold. Fin nedkjøring mellom de to toppene.

Karte