Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
-
Andere Tour (16)
- Expedition (2)
- Jagd (9)
-
Andere Wintertour (2)
- Hundeschlitten (1)
- Schneeschuhtour (1)
-
Fahrradtour (66)
- Fahrradtour Gelände (6)
- Fahrradtour Straße (13)
- Fahrradtour gemischt (45)
-
Fahrzeugtour (20)
- Autotour (2)
- Flug (16)
- Motorradtour (2)
-
Fußtour (1066)
- Bergtour (209)
- Glacier travel (22)
- Hochtour (42)
- Jogging (74)
- Spaziergang (3)
- Wanderung (146)
-
Klettern (235)
- Alpinklettern (111)
- Eisklettern (66)
- Mixed-Klettern (1)
- Sportklettern (48)
-
Skitour (479)
- Langlauf (23)
- Randonnée/Telemark (139)
- Tourenskilauf (227)
Peakbookfreunde
Gesammelte Listen
- Trøndelag kommunetopper
- Midtre Gauldal ≥ 100m pf.
- Skaun ≥ 100m pf.
- Distinguished Peaks in Central Norway
- Rennebu ≥ 100m pf.
- Trøndelag ≥ 500m pf.
- Norge Topp10
- Oppdal ≥ 100m pf.
- Norwegen - Fylkestopper
- Orkland ≥ 100m pf.
- Fylkestopper (Norge)
- Hurrungane > 2000 moh pf 30.
- Smultringer i Trollheimen
- Europäische Hauptstädte
- Smultringer PF100
- DNT-hytter i Trøndelag
- Trollheimen > 1500m 50m pf.
- Fjellkonge og Fjelldronninger
- Levanger ≥ 100m pf.
- 2000m 100m pf. fastlandet.
Ristinden (Vestvågøy PF100)
- Datum:
- 14.07.2020
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Tourlänge:
- 4:05h
- Entfernung:
- 9,6km
Kveldstur til Ristinden (endelig!) med frue & datter.
Start fra Rise der vi pratet med en kar som lot oss parkere ved huset sitt. Veibeskrivelsen var imidlertid så som så, og turen oppover er ikke anbefalt.
Vi toppet ut litt før kl. 22 i nydelig sol og stille vær.
Deilig med litt sommer etter full vinter i Jotunheimen siste uke..
Skeie
- Datum:
- 11.07.2020
- Tourcharakter:
- Alpinklettern
- Tourlänge:
- 10:37h
- Entfernung:
- 19,2km
Turdag på Fjellsport 2-kurs for TTF der en gruppe gikk til Sokse mens jeg gikk til Skeie sammen med assistent og 5 deltakere.
Stien fra Krossbu til Leirbrean var grei men det var relativt tunge forhold over breen. Sen start gjorde at vi droppet Kalven og gikk rett opp på ryggen mellom Kalven og Skeie fra nord. Da vi kom på innsteget viste det seg at klatrepartiet var snøfritt.
Ett taulag tok høyre variant i andre taulengde (glatt og sleipt opp diederet til toppen) men resten valgte venstre variant.
Vi brukte vandremetoden for å få trent på å sette løpende sikringer over toppen og ned til første hammer mot Veslebjørn. Her rigget vi rappell som rakk helt ned til brekanten i nordøst på 2*60m tau.
Breen er meget bratt her så vi gikk i en god bue mot høyre. Bregleppa var snødd igjen men vi fikk et lite gjennomtråkk >>>
Store Austanbotntinden
- Datum:
- 09.07.2020
- Tourcharakter:
- Alpinklettern
- Tourlänge:
- 12:07h
- Entfernung:
- 14,9km
Turdag på Fjellsport 2-kurs for TTF der en gruppe gikk mot Skardstindene mens jeg gikk til Store Austanbotntinden med en annen instruktør og 6 deltakere.
Det var veldig mange folk oppover ryggen med en stor gjeng fra Basecamp Jotunheimen til DNT fjellsport Bergen og flere føringslag. Dette førte til lang ventetid på rappellen ned fra Vestre der de fleste fulge god køkultur..
Vi brukte en miks av vendremetode og klatremetode videre oppover etter rappellen. Svaene var enkle å passere med mye snø, men vi sikret med standplasser her.
Alle deltakere ble sikret ut på selve toppkrona og det var en fornøyd gjeng som pakket vekk tauet på Vestre og ruslet ned til bilene.
Turen ble en del lenger enn planlagt kvelden før, men alle var enig i å gå litt ut over rammene for å nå toppen. Nærmere 2 timer venting på rappell var jo >>>
Fjellsport 2-kurs for TTF
- Datum:
- 06.07.2020
- Tourcharakter:
- Hochtour
- Tourlänge:
- 50:00h
- Entfernung:
- 40,0km
Fjellsportkurs nivå 2 for Trondhjems Turistforening Fjellsportgruppa ( TTF ) med teltcamp på Krossbu.
Jeg var kursleder og hadde med meg to dyktige og erfarne medinstruktører ( Kristoffer og Sindre ), 1 aspirant og 10 deltakere.
Mandag 6. juli
Oppmøte på Krossbu kl. 18. Presentasjon av deltakere, instruktører og overordnet opplegg for kurset. Nytt av året var gjennomgang av smittevernsregler som er helt fine i teorien, men i praksis... Det var meldt vinterlig vær hele uka men forventningene var høye fra alle 14.
Tirsdag 7. juli
Planen var klatredag på Tronoberget, men dit skulle også to klatrekurs og en stor delegasjon fra Basecamp Jotunheimen (DNT-F Bergen). For å unngå lang kø og venting på Vaktmesteren, Debut-diederet og de andre kursrutene valge vi å starte med bredag.
Sognefjellsveien skulle være >>>
Vangsen
- Datum:
- 06.07.2020
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 5,8km
Benstrekker på vei fra Jostedalen til Krossbu og Jotunheimen.
Lavt skydekke og snødrev høyt oppe. En god del snø men helt greit med fottur.
Redningsseminar bre
- Datum:
- 02.07.2020
- Tourcharakter:
- Hochtour
- Tourlänge:
- 20:19h
- Entfernung:
- 43,1km
NF rednings- og metodeseminar for breinstruktører, arrangert av Jostedalen Breførarlag . Vi var 5 deltakere og det var 2 instruktører på seminaret. Base/innkvartering var på Bretun i Jostedalen.
Torsdag 2. juli
Oppmøte på Bretun kl. 20. Presentasjon av deltakere og kursopplegg/innhold.
Fredag 3. juli
Nigardsbreen. 7 t 25 min, 14.9 km, 375 hm.
En runde "normal" redning som vi lærer bort på grunnkurs. Deretter en runde der førstemann faller i sprekk og andremann dras helt inn i en mellomforankring. Etter lunch gikk vi gjennom ulike taljer og utvekslinger. Deretter 2 & 2 som trente på diverse heisemetoder, utfiring av hjelpemann til skadd person, heising av to personer osv.
Teori og diskusjoner på kvelden.
Lørdag 4. juli
Nigardsbreen. 8 t 45 min, 16.2 km, 345 hm.
Taulag på tre der de to siste faller >>>