Galdebergtinden (17.08.2012)


Karte
Besteigungen Galdebergtinden (2.075m) 17.08.2012
Eldste datter hadde kommet til fjells for å gå et par toppturer sammen med sin gamle far, mens mor var i Tyrkia. Jeg tenkte at en grei debut-topp over 2000 meter kunne være Galdebergtinden, som mor og jeg hadde gått 2-3 uker tidligere. Været var litt grått, men med relativt høyt skydekke. Blomsterengene som hadde prydet nordbredden av Bygdin 3 uker tidligere var nå forbi middagshøyden, men fortsatt var frodigheten iøynefallende. Vi fulgte samme ruten som Bente og jeg hadde gått, men valgte å holde på snøfeltene litt øst for vardet rute også oppover, snø er tross alt bedre enn ur, som det alltids blir nok av.
Bro SV for Høystakktjernet
Bro SV for Høystakktjernet

På vei oppover klarte Line det kunststykket å ordne gratis transport av møbler fra Bergen til Oslo på dårlig mobildekning; den jenta ordner opp..

I motsetning til for 3 uker siden var det flere på toppen, og vel oppe kunne jeg markere min fjerde og Line sin første bestigning av denne flotte utsiktsiktstoppen.

Line på toppen med utsikt vestover
Line på toppen med utsikt vestover

Ned igjen benyttet vi samme taktikk som sist, løpe ned snøfeltene mot nordvest, men vi måtte være litt mere forsiktig denne gangen, snøen hadde minket og faren for gjennomtråkk var større. Men; det gikk bra også denne gangen og vi var nede i dalen mellom Galdebergtinden og Oksedalshøe på rekordtid.

Ned snøfelt i nordvestflanken
Ned snøfelt i nordvestflanken

Etter drøye 6 timer på tur var vi tilbake ved parkeringsplassen ved Fondsbu, og kunne snart nyte en bedre middag på Filefjellsstuene.
Kvitsoleie i bekkefar ved Høystakkåne
Kvitsoleie i bekkefar ved Høystakkåne

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.