Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
-
Andere Tour (21)
- Expedition (6)
- Kayaking (15)
-
Andere Wintertour (2)
- Schlittschuhlaufen (1)
- Schneeschuhtour (1)
-
Fahrradtour (31)
- Fahrradtour gemischt (31)
- Fahrzeugtour (5)
-
Fußtour (67)
- Bergtour (20)
- Hochtour (2)
- Spaziergang (28)
- Wanderung (17)
-
Klettern (8)
- Alpinklettern (4)
- Eisklettern (4)
-
Skitour (61)
- Langlauf (9)
- Tourenskilauf (52)
Lieblingstouren
Lieblingsgipfel
Gaustatoppen
- Datum:
- 14.09.2014
En engelskmann kontaktet meg for å finne et norsk fjell med høy primærfaktor med grei adkomst fra en internasjonal flyplass. Hmm - hva kan jeg foreslå ? Han endte opp med Gaustatoppen, og jeg ble med ham i finværet. Ens ærend fra London for en tur til Gaustatoppen - noe spesielt. For å unngå de verste hordene gikk vi fra Svineroi, langs nordsiden av fjellet og opp nordvestryggen til toppen. Traff ikke ett menneske på denne ruten. Mellom toppen og hytta var det godt med folk, og videre nedover det første stykket måtte vi nærmest brøyte oss frem denne kremsøndagen. Ikke verst å gå hele turen i t-skjorte i september ! På toppen var vi 1885 moh, grunnet klatring i toppmasten og ekstremt lavvann. Siden i fjor har noen sherpaer og nordmenn jobbet med å bygge en flott steintrapp >>>
Fra Ulsteinvik til Hareid over fjellene
- Datum:
- 10.09.2014
Lang og fin tur etter arbeidstid. Startet fra hotellet i Ulsteinvik, tråklet meg opp gjennom bebyggelsen langs stier og snarveier og kom raskt opp på "fjellet" Etter noen litt seige stigninger opp til Mosvarden fulgte jeg i stor grad fjellrygger videre nordøstover til jeg endte opp på Skolma som er høyeste punkt på den nordlige delen av Hareidlandet. Herfra ned sti, et stykke på en slimete traktorvei før jeg møtte bebyggelsen i Brandal. Til slutt noen flate kilometer på asfalt langs vei til Hareid der jeg traff en buss som kjørte meg tilbake til Ulsteinvik. Ny arbeidsdag på Sydmøre i morgen.
Siste nasjonstopp i Øst-Europa
- Datum:
- 21.08.2014
Vi ankom Otopeni flyplass etter midnatt og overnattet på Taxi Hostel like ved. Leiebilen, en Dacia Duster tok oss opp rute 7c, Transfagarasan til ca 1650 moh. 4 timers tur over fjellet og nedre rute til Podragu-hytta. Fin tur, men psykologisk krevende, mye opp og ned av daler. Flott blomsterflor på denne ruten. Neste dag gikk vi til toppen (2,5 t) og tilbake til bilen langs hovedryggen. Turen satt i beina. Det ble også tid til å besøke Draculas slott og en bytur i Bucuresti der verdens nest største bygning, nasjonalforsamlingen i Bucuresti, bygget under Caucesceu-tiden 1985-1989. Wizzair direkte til Bucuresti fra Torp var en grei løsning. Av dyreliv kan nevnes noen mindre flokker av gemser (svart geit) og et alpemurmeldyr som laget noen voldsomt kraftige varselrop da vi nærmet oss.


