Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
- Andere Tour (2)
-
Andere Wintertour (1)
- Schneeschuhtour (1)
- Fahrradtour (14)
-
Fahrzeugtour (3)
- Autotour (3)
-
Fußtour (255)
- Bergtour (149)
- Hochtour (11)
- Jogging (30)
- Spaziergang (3)
- Wanderung (61)
-
Klettern (8)
- Alpinklettern (7)
-
Skitour (128)
- Langlauf (4)
- Randonnée/Telemark (14)
- Tourenskilauf (96)
Gesammelte Listen
- Norges nasjonalparker (fastland) høyeste punkt
- Kommunetopper primærfaktor
- Norges stortopper
- 2000m 50m pf. fastlandet
- 2000m 30m pf. fastlandet
- Norwegen Festland - 2000m, 10m pf
- Norske kremtopper av E.W.T
- Norges ytterpunkter
- Trig-punkter av 1. orden, Sør-Norge
- Toppturer i Norge
- Norges 1000 største fjell målt i primærfaktor
- Trig-punkter av 1. orden, Nord-Norge
- Øytopper
- Snåsa ≥ 100m pf.
- DNT-hytter i Norge
- 1000m 100m pf Trøndelag

Lieblingstouren
Lieblingsgipfel
Kjerringa var fiiin
- Datum:
- 29.08.2020
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 6,2km
Fikk litt blod på tann etter den fine turen langs Grenseleden og Bjørntoppen og ettter lavtørke av kommunetopper de 3 siste år … Så når Anneli og Morten ble med, var det bare å satse på en ny Nordante-tur!
Etter Puskas bar i Alta på fredag tok vi rutebåten over til Seiland. Stig på Seiland House er gjestfriheten selv og stiller opp med den beste service.
Lørdag kjørte han oss ut til Store Kjerringfjordbotn, og vi satsa på ei rute nord for elva opp. Ikke det beste valget med bratta, steinur og langt gress, men fra vann-293 fikk vi virkelig en høydare av tur med bratt og luftig klyving opp til ca 770hm. Derfra slakere oppover før vi ankom den store sletta med toppvarden i nysnø og fin utsikt 360gr rundt.
Rutevalget ned ble også ei rute jeg ikke har sett andre har valgt, men den >>>
Min lengste Kommunetopp!
- Datum:
- 10.08.2020
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 93,0km
10-13.august
Så ble det endelig Grenseleden i Narvikfjella!
Denne turen har jeg sett fram til lenge og nå var værmeldinga bra.
Starta mandag ettermiddag fra svenskegrensa opp fra Skjomen (taxi hit) og gikk kveldstur inn til Sitas med stor og tung sekk (flere på hytta her).
Tirsdag i knallvær fra Sitas gjennom fine Roanasdalen og Baugebua (nødbu) og videre over til Båvrojavrre og til Pauro. Her var det masse snø og tom. is på vannet!
På Paurohytta kan du sitte i sofa'n å se på Bjørntoppen.
Onsdag tok jeg av fra Grensleden etter den falleferdige brua og gikk oppover mot Bjørntoppen.
Var spent på forholdene rundt Bjørnebreen, men det viste seg (som jeg antok) at den var mye mindre enn kartene viser. Det gikk derfor veldig fint å runde nordvest for høyde 1356 uten å trampe ut på isbreen.
Minnestøtta på Plukkutjønnfjellet
- Datum:
- 22.05.2020
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Entfernung:
- 24,0km
Aldri har jeg gått så seint i mai på ski til minnestøtta på Plukkutjønnfjellet.
Åpen Langvasselv, men isen på Langvatnet var fin om en litt våt utpå ettermiddagen.
Strålende varm sol hele dagen, og øl'n smakte fortreffelig i solveggen på hytta etterpå!
Korona-erstatning
- Datum:
- 11.04.2020
- Tourcharakter:
- Wanderung
Ad-hoc tur til nye Hitra Kommune, som jeg følgelig manglet.
Med en bil som streiket på bakhjulstrekken (snøføre ble da uaktuelt!) og den verste påska jeg har opplevd hittil ..., ble det faktisk en høydare med en ny Kommunetopp :-)
Parkerte ved Fenestunnelen på tørr asfalt ...
Masse snø og var litt skeptisk til turen opp på beina, men 3 jenter hadde gått før meg og da ble det riktig lett å gå oppover. Traff disse 3 lenger oppe på vei ned, da de hadde snudd ved bratta.
Mye våt snø som rullet ned når jeg gikk opp bratta, men synes ellers det var helt greit å krafse meg opp. Fin utsikt fra toppvarden, med nesten antydning til sol. I følge toppboka var jeg første siden februar her oppe.
Ned ble det tyngre, da snøen var blitt våtere og beina sank delvis til bunnen, men uansett en >>>
PåskeRandotur Dronningkrona
- Datum:
- 14.04.2019
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
Sammen med Bård (som har vært her flere ganger) tok vi en randotur til Dronningkrona. Har jo vært i Innerdalen flere ganger før, men aldri på Dronningkrona. Knall påskevær, masse folk og fin topp, men noe hardt føre gjorde både opptur og nedtur at beina fikk kjørt seg.
Hjalp vel heller ikke med masse god påskedrikke kvelden i forveien …
Bilde fra toppen mot Sunndalsfjorden og en kommunetopp!
STORT på Storsteinsfjellet
- Datum:
- 08.09.2018
- Tourcharakter:
- Hochtour
Så ble også Storsteinsfjellet en sommertur, etter altfor mange avlysninger som vårskitur.
Sammen med Morten og Anders kjørte vi inn Norddalen og opp til Vuostagorzi på fredag kveld.
Tuslet så opp til ei fin lita Storsteinshytte (egen nøkkel her) etter forgjeves å ha gitt opp å krysse breelva med sko på. Vi måtte krype til korset og ta av skoa for vading av ei iskald elv, men ellers strålende kveld med solnedgang i vest.
Lørdag kom vi oss av gårde etter Anders sin eminente havregrynsgrøt!
Toppen sees godt fra hytta, der den lå å koste seg over breen i sol fra blå himmel.
Breen har nok krympet en del, og jeg mener å huske at Bjørn F sa de gikk inn på breen på ca 1100hm. Vi gikk inn på ca 1200hm og tydelige merker i fjellet rundt viser jo en mye større bre tidligere.
Fin bre >>>
Frostisen uten ski ...
- Datum:
- 29.07.2018
- Tourcharakter:
- Hochtour
Sammen med Anneli kjørte vi inn til Rånvassbotn og var klar rundt kl 11:00 herfra.
Frostistinden eller Frostisen er jo egentlig en vårskitur, men jeg ble syk tidligere i våres, så da ble det sommertur nå i stedet.
Med gårsdagens Stjerntinden i beina, var jeg om enda mer spent på toppturformen i dag ...
Det ble rolig tempo opp bakkene. Iselva ble greit krysset og vi fulgte en ganske så rett linje mot toppen.
Breen var fin uten åpne sprekker, men stegjern må man ha opp den bratte breen mot toppen.
Knallvær oppover, men blåste ganske friskt på toppen, så hvis noen finner en blå lue nedenfor nord-ryggen ...
Nøt utsikten og tok bilder før vi tok retur ned i samme spor, med panorama-utsikt mot kveldsola over Lofot-taggene i vest.
Iselva var derimot flommet opp etter dagens varme vær >>>
Endelig Stjerntinden!
- Datum:
- 28.07.2018
- Tourcharakter:
- Alpinklettern
Var på hytta i finvær samtidig som det dukket opp knallvær i Lofoten.
Ringte Signar (Alpine Adventures som er første-bestiger av toppen vinterstid) i Lofoten og fikk avtalt klatretur. Bestilte fly og bil, og dro fra hytta og satte nesen nordover. Nå skulle Stjerntinden endelig tas!
Lørdag kjørte vi inn Skjelfjordvegen på vestsiden av toppen, til endes asfalt hvor vi parkerte.
Var litt spent på toppturformen, da det har blitt altfor lite toppturer i det siste ...
Sola steikte og det ble varmt oppover gressbakkene, og hadde nok med å følge på Signar oppover. Videre over Rusta og opp til innsteget hvor vi starta klatringa.
Signar ledet an oppover og jeg fulgte etter på topptau, gode tak i det tørre fjellet. Etter 2 taulengder med grei klatring var vi oppe på
platået før selve toppryggen >>>