Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
-
Andere Tour (1)
- Kayaking (1)
-
Andere Wintertour (1)
- Schneeschuhtour (1)
-
Fahrradtour (61)
- Fahrradtour Gelände (1)
- Fahrradtour gemischt (60)
-
Fahrzeugtour (2)
- Autotour (2)
-
Fußtour (600)
- Bergtour (93)
- Hochtour (14)
- Jogging (12)
- Spaziergang (50)
- Wanderung (426)
-
Klettern (14)
- Alpinklettern (4)
- Klettersteig (9)
- Sportklettern (1)
-
Skitour (391)
- Langlauf (45)
- Tourenskilauf (324)
-
Training (44)
- Laufband (44)
Peakbookfreunde
Gesammelte Listen
Lieblingstouren
Lieblingsgipfel
Skaugumsåsen, Asker
- Datum:
- 15.04.2026
- Entfernung:
- 4,1km
På vei hjem fra Svelvik til Valdres, la vi veien om Asker, da jeg tilfeldigvis hadde lest 500fjell (Sondre Kvambekk) s begeistrede info om Skaugumsåsen. Det var også moro å få en ny rødnål, den første nye på mange år, tror jeg. Anette ble med i starten, men vi visste at det kunne bli vel bratt for henne. (Og hun snudde i bratta.)
Jeg fortsatte alene, og det var en artig og bratt sti.
Jeg fortsatte over høyeste punkt, som ikke var markert eller ga noe utsikt, og la returen om Djupdalsåsen.
Etter dette ble det voldsomt mye trefall over stien, og ganske kronglete videre. Det var vått og glatt også, mye stein og røtter, og jeg var glad jeg ikke hadde dratt Anette opp på toppen, med plan om å returnere "en lettere vei" ned her.
En fin runde dette her, med god utsikt, men ikke noe for kona, nei.
Nordbykollen fra nordvest
- Datum:
- 14.04.2026
- Entfernung:
- 2,6km
Var på denne meget nylig, men ville sjekke ut NV-varianten også, med tanke på om den er bedre for Anette. Konkluderte med at det er ganske likegyldig hvilken rute en velger opp. Kort og grei tur for meg.
(Største spenningen lå i bilturen opp til parkeringa på Sankt Hansberget, da jeg hadde en hissig Tesla med 4 unge oppspilte gutter bak meg, som trodde 40-sona her var en fin-fin lekeplass for burning og ragging og herjing. Kjørte til siden og slapp dem forbi, da jeg oppriktig var redd for at noe skulle skje, der de lå 1-2 meter bak bilen min, og prøvde en hasardiøs forbikjøring. Da spant de forbi. Og jo; jeg lå i fartsgrensa hele veien, så det var ikke noe gammelmannskjøring på meg...)
Konnerudkollen/Gruvåsen
- Datum:
- 14.04.2026
- Entfernung:
- 1,9km
Dette ble egentlig plan B i dag, da jeg først hadde kjørt inn mot Sirikjerke, men blitt stoppet av heldekkende snø og is og dårlig brøyting. Jeg hadde sommerdekk, og tok ikke sjansen på å kjøre meg fast her oppe. Gruvåsen var jo i nærheten, og er en svært enkel liten tur.
Nordbykollen med Anette
- Datum:
- 13.04.2026
- Entfernung:
- 2,7km
Fikk med meg fruen på denne, og vi gjorde anmarsjen litt lettere og morsommere for henne ved å bruke el-sparkesykkelen på veien opp til stistart. Slik utjevner vi også litt av fartsforskjellen mellom oss på tur, noe som var en del av baktanken ved kjøpet av denne sykkelen.
Seter- og Sønstebyåsen, Svelvik
- Datum:
- 13.04.2026
- Entfernung:
- 10,9km
Deilig å gå på barmark igjen. Først opp til Svelviks høyeste punkt, Sæteråsen/Tårnet. Gikk ganske friskt opp hit, og brukte vel rundt 3 kvarter fra husdøra i Trostefaret.
Returnerte ned om Ebbestadvannet.
Fulgte så tydelig sti opp til Ebbestadkollen.
Videre på god sti over Sønstebyåsen, der noen har hatt det gøy med å pynte i trærne.
Her ringte jeg Anette og spurte om hun kunne kjøre til Hella og hente meg. Derfor kunne jeg fortsette over åsen og ned mot Gjerrud i nord.
En fin tur i dag, uten noe is og snø, og heller ikke så vått.
Røysetoppen
- Datum:
- 12.04.2026
- Entfernung:
- 1,9km
Puttekollen/Valdreshornet
- Datum:
- 10.04.2026
- Entfernung:
- 7,0km
Tok sykkelen opp til stistart i dag, og sparte 90 kr. Det var gått mye snø på de siste to døgnene, men litt is lå igjen i stien oppe på nordryggen. Fortsatte over toppen i dag, og ned til utsikten i sør.
Det ligger en del grove trær over stien mellom toppen og ned til utsikten, så jeg må vurdere å ta med motorsaga her en gang.
Hesjabakkollen
- Datum:
- 10.04.2026
- Entfernung:
- 5,6km
Sykla til bommen, men så det lå snø på traktorveien videre, så da satte jeg igjen doningen, og gikk på beina videre. Det var lettere å ta noen snarveier over hogstfelt i dag, enn å følge den snøfylte veien.
Da jeg kom ned til bilen på p-plassen for Kristiansmokollen, brøt sola virkelig igjennom. Jeg bestemte meg for å grille pølser på gassbluss i sola, og tenke på hva jeg skulle gjøre videre. (Det ble ny tur til Puttekollen...)