Archiv - Nach Datum

Archiv - Nach Aktivität

Gesammelte Listen

Nylsfjellet i Nordre Land - på sti fra vest

Datum:
06.10.2016
Tourcharakter:
Wanderung
Tourlänge:
2:30h
Entfernung:
4,1km

Enkel og liten tur, nr 2 for dagen, og med bålkos på returen. Hadde jeg visst at nordtoppen er omtrent like høy, hadde jeg lagt turen bortom "for sikkerhets skyld". (Brukte 35 min til topps i moderat tempo.) Stien opp var i grunnen ganske tørr - en nyttig opplysning for andre. Og den krysser en bekk med deilig vann ganske høyt oppe - så her trenger en ikke bære mye med seg om sommeren/høsten. En liten "omvei" mot slutten, men krattet her er tidvis ikke lett å snirkle seg igjennom... Video fra toppen:

Munkhatthøgda i Nordre Land - på vei fra nord

Datum:
06.10.2016
Tourcharakter:
Spaziergang
Tourlänge:
0:30h
Entfernung:
2,2km

På vei hjem etter to skogsturer i Nordre Land, kjørte jeg Hugulia-Bakkobygda bomvei og ville plukke med meg en svært enkel topp på Nordre Land pf>100m-lista. Hadde sett på et kart at en vei ledet omtrent helt til topps, men ble "stoppet" og advart av en hytte-eier i starten av brattbakkene - heldigvis. Fikk derfor stå hos han, mens jeg ruslet oppover. Jammen var det bratt her, og jeg hadde aldri i livet kommet opp med min Vivaro. Best er det nok å parkere helt nede ved Hugulia-Bakkobygda bomvei og gå opp. Selv el-sykkelen ville jeg latt være i bilen i dette tilfellet! De siste 20-30 meterne til toppen var det noe kratt, men en sti ledet delvis igjennom. Begrenset utsikt og et tåpelig toppbilde: Gps-koordinatene for toppen stemte ikke helt, 20 meter avvik. Har nå korrigert PBE-et. Marsjerte raskt ned igjen; been there - >>>

Karte    

Skjervungfjellet i Nordre Land - en lett, flott utsiktstopp

Datum:
04.10.2016
Tourcharakter:
Wanderung
Tourlänge:
1:30h
Entfernung:
3,1km

Anette ville på fjelltur, og gjett hvorfor det ble en fjelltopp i Nordre Land... Kjørte opp i hyttefeltet ved Spåtind Hotell, hvor en god sti startet. Litt sur vind, men ellers knall i dag! Toppen var et flott utsiktspunkt på en slik dag. Og selvsagt et videopanorama på en slik fin dag: Returen ble lagt i skitrekket, hvor en (etter hvert) noe våt sti bragte oss tilbake til bilen. Tror egentlig det er best å følge hoved-stien tilbake igjen også. Dette er en av de lettere toppene i Nordre Land, hvor en får mye igjen i form av utsikt på en godværsdag, tross minimal innsats. Nå er jeg halvveis på Nordre Land-lista.

Himalaya på Tonsåsen - bålfyring

Datum:
04.10.2016
Karte    

Røyskatthovde mm i Nordre Land - reine elg-safarien

Datum:
03.10.2016
Tourcharakter:
Wanderung
Tourlänge:
4:30h
Entfernung:
14,0km

Kom fra Etnedalen, via Garin, og var meget overrasket over hvor langt jeg kunne kjøre innover i skogene her uten å møte krav om bompenger eller stengt bilvei. Etter gården Gjerlisætri ble veien en del dårligere, og jeg burde nok parkert før gården. Men jeg fant nå ingen plass å snu, før jeg var nesten inne ved kommunegrensa mellom Etnedal og Nordre Land. Herfra ble det sykkel i bare 1,5 km, og så lett opp i terrenget mot Røyskatthovde, hvor dagens lunsj ble inntatt. Fantastisk vær, men ganske kjølig i skyggen. Videre gikk jeg i terrenget og plukket med meg Livasshøgda . Fra toppen her både så og hørte jeg to elger på myra 150 meter like nedenfor. Siktet meg inn mot Oksepullen, for om mulig å finne sti/skogsvei, men denne var helt tilgrodd. Først nede ved Øyangen kom jeg inn på vei. >>>

Skaget - opp sørflanken

Datum:
02.10.2016
Tourcharakter:
Wanderung
Tourlänge:
2:30h
Entfernung:
7,4km

Lars-Petter ville ha maks ut av den korte fri-helga, og ved å velge Skaget, skulle vi slippe unna nysnøen, og samtidig få god utsikt i knallværet. Mens det blåste litt underveis, var det omtrent helt stille på toppen. En del folk ute på tur i dag. Kassa var ramla ned/ut av varden, men det fungerte greit likevel. Returnerte via merkinga i vest - første gang jeg gikk denne veien - og det var noe uklart med vardinga her, men vi fant greit veien ned, og fortsatte over Kringlehøgdi. En lett og fin rundtur i godværet.

Karte    

Skarvemellen

Datum:
01.10.2016
Tourcharakter:
Wanderung
Tourlänge:
2:21h
Entfernung:
4,8km

Hyggelig tur med to av barna som var hjemme på høstferie.

Karte