Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
-
Andere Tour (1)
- Kayaking (1)
-
Andere Wintertour (1)
- Schneeschuhtour (1)
-
Fahrradtour (60)
- Fahrradtour Gelände (1)
- Fahrradtour gemischt (59)
-
Fahrzeugtour (2)
- Autotour (2)
-
Fußtour (599)
- Bergtour (93)
- Hochtour (14)
- Jogging (12)
- Spaziergang (50)
- Wanderung (425)
-
Klettern (14)
- Alpinklettern (4)
- Klettersteig (9)
- Sportklettern (1)
-
Skitour (384)
- Langlauf (45)
- Tourenskilauf (317)
-
Training (44)
- Laufband (44)
Gesammelte Listen

Lieblingstouren
Lieblingsgipfel
Sulebu
- Datum:
- 22.02.2013
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Tourlänge:
- 2:00h
- Entfernung:
- 6,3km
For første gang kunne jeg be sønnen i huset om hjelp til å kjøre meg, så jeg kunne få meg en skikkelig langtur over fjellet! Været for helga var spådd å bli bra, så jeg gledet meg voldsomt til en langtur mutters alene. Jeg satte igjen bilen i Vang, og så kjørte Lars Petter meg opp på Filefjell, til Nystua. Her, under den mektige veggen til Stugunøsi, satte han meg av ved E16. Jeg fikk med meg de siste 10 min av kveldssola også, der jeg krysset Støgofjorden.
Oppover lia ved Gamleseter var det ikke akkurat oppkjørte spor, og det viste seg at sporet gikk mer direkte opp fra Nystua. Med feller gikk det lett oppover i bratta, men etter en halvannen times tid, oppe på fjellet, ble det såpass mørkt at jeg tok på hodelykta.
Etter 2 timer var jeg framme ved Sulebu, og her kom jeg >>>
Kosetur til Skørnøse
- Datum:
- 20.02.2013
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Tourlänge:
- 4:00h
- Entfernung:
- 14,3km
Spenningsmomentet skulle være om mine 4 dager gamle gnagsår kom til å blusse opp igjen, selv om jeg hadde tynnere sokker inni skiskoa. Det gjorde de heldigvis ikke, men været så ikke oppløftende ut der jeg passerte Fagernes! Det var meldt knallsol, og webkameraet ved Tyin hadde bekreftet dette for bare to timer siden, men her var det 100% overskyet! Kjørte bekymret videre, og heldigvis så jeg blå himmel etter Vang!
Herlig å starte opp i solhellinga ved rv 53 sør for Stølsnøse kl 13.30. Hadde jobba på skolen i Bagn fram til lunsj, men alt var pakket og klart i bilen for en ettermiddagsskitur ved Tyin. Spiste lunsjen mens jeg kjørte! De 13 minusgradene i skyggen fordunstet helt her i sola, og det var nesten påskestemning, der jeg la i vei med blå swix og feller i den vesle sekken.
Løssnø og gnagsår på Gilafjellet
- Datum:
- 16.02.2013
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Tourlänge:
- 5:30h
- Entfernung:
- 20,9km
Parkerte på vinterparkeringa på Helinvegen . Fine skispor langs veien inn til Helin, der jeg kunne fortsette i scooterspor et stykke oppover mot øst også. Fint å slippe så mye av krattskogen her som mulig.
Så var det ingen bønn; ut i løssnøen. Det ble tidvis tungt oppover nå, da det var mye løssnø. Håpet på bedre forhold over skogbeltet. Noe bedre ble det, men først oppå rundt 1500 m ble det gjennomgående bra, dvs mest skare. Da hadde jeg hatt en god rast i morgensola også.
Stakk oppom Geiteknappen for å få litt oversikt og noen bilder. Har aldri vært inni her før, og det var en god dag å få oversikt på. Jeg merket meg underveis at det var oppkjørte løyper langs veien mot Smådalen, og også innover til Grindetjernet. Grindane på ski rykket derfor opp i prioriteringskøen for denne vinteren/våren. >>>
Superflatt lys
- Datum:
- 11.02.2013
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Tourlänge:
- 2:00h
- Entfernung:
- 5,7km
Egentlig var planen Gilafjellet i dag, men været ble ikke som jeg hadde trodd. (Jeg hadde gjort den klassiske feilen; legge vekt på symbolvarselet på yr.no - og glemme/fortrenge tekstvarselet for området. Igjen!) Derfor tok jeg en kortere tur lenger mot vest, siden det var størst sannsynlighet for bra vær der. Det sannsynet slo aldri til... Parkerte ved rv 53 nordøst for toppen, og la i vei på skifeller opp bratta i vest. Allerede etter 15 sek skjønte jeg at dette kom til å bli en utfordring med tanke på det flate lyset; det var helt umulig å se detaljer i terrenget og å vurdere brattheten. En viss skredfare kunne det kanskje også være her? Æsj, hva var det jeg hadde rota meg ut på nå?
Over den bratteste kneika følte jeg meg tryggere, bare for å skli av en snøfonn, som jeg >>>
Ene og alene
- Datum:
- 09.02.2013
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Tourlänge:
- 4:00h
- Entfernung:
- 15,5km
Egentlig hadde jeg tenkt en hel helg på Sulebu, men av flere grunner ble turplanene endret. Så det ble Vardhovdtinden - en behagelig relativt kort koseskitur - i stedet.
Da jeg passerte Einang bru i Vestre Slidre på morgenen, og termometeret i bilen viste hele -29 grader ute, streifet tanken meg; dette kunne bli ganske kjølig. Godt ruta skulle gå i sola omtrent hele tida!
Parkerte på Filefjell skisenter 9.40, og satt litt i kafeteriaen som heldigvis var åpen, og ventet på at heisene skulle starte opp kl 10. Kjøpte så engangsbillett (50,-), men det var heiskluss, så jeg fikk beskjed om "å vente litt." I minus 23-25 håpet jeg ikke det ville drøye så lenge, og ruslet fram og tilbake på plassen, som lå i skyggen, med skia på beina og sekk på ryggen. De lurte nok litt på denne >>>
Ettermiddagstur i pudder og kveldssol
- Datum:
- 06.02.2013
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Tourlänge:
- 3:00h
- Entfernung:
- 12,0km
Kort skitur
- Datum:
- 02.02.2013
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Tourlänge:
- 1:00h
- Entfernung:
- 3,9km
Etter Dalavarden tidligere på dagen , var jeg klar for en liten tur med fruen. Det var nå nydelig vær, men litt vind i høyden. Vi kjørte til Nordre Fjellstølen, og tok av mot Haugset/Huldrastølen, og kunne kjøre helt inn til en p-plass ved Haugsetsætri.
Herfra gikk fint preppa skispor i rett retning, men det varte ikke lenge før det bar ut i løssnøen. Her sa fruen pent stopp, mens jeg tok på skifeller og ruslet kjapt og greit opp til toppen - der vinden tok godt! Uten fellene ville det vært et strev å komme seg opp denne ruta under de forholdene som var - i alle fall i skogkrattet.
Fotograferte litt ved steinvarden på toppen, og syntes Skogshorn tok seg bra ut. Må jammen opp på denne snart! Tok så av fellene, og skled lett ned igjen. 1 time på tur omtrent.
Kort skitur fra nordøst
- Datum:
- 02.02.2013
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Tourlänge:
- 1:00h
- Entfernung:
- 4,4km
Fra rv 251 fulgte jeg skilting til Garin. I noen bratte kneiker mot slutten, like før jeg var oppe på fjellet, var jeg glad for at det var tørt vinterføre og brukbart veigrep - hadde ikke all verden med dekkfriksjon å gå på her!
Framme ved innsjøen Garin, tok jeg til høyre (SØ) på en smalere vei. Fortsatt var det vinterbrøytet og ingen bom - slikt liker jeg! Etter 1,3 km kunne jeg igjen ta av til høyre - her var det skiltet bl.a Vardefjell. Veien ble nå enda smalere, og med høye brøytekanter tok jeg det pent - og håpet på ikke å møte noen bil denne lørdags formiddagen.
Etter en meget snau kilometer var det stopp; en låst bom sørget for det. Heldigvis var det en liten p-lomme her, eller var det ment som snuplass (?), så jeg parkerte her og satset på lite trafikk.
Med skiene smøg >>>
Kosetur i nysnøen til Synhaugen
- Datum:
- 28.01.2013
- Tourcharakter:
- Tourenskilauf
- Tourlänge:
- 1:30h
- Entfernung:
- 5,4km
Var sterkt i tvil om jeg skulle ta meg tid til en liten tur i dag, men da været så ut til å ble bedre enn forventet, slo jeg til, selv om det ble en sein start. Møtte på Morten H. i en matbutikk på Fagernes!
Tok etter hvert bomveien opp mot Rabalen, men kom ikke så langt som ønsket innover der, da veien stoppet ved Rabbalen p-lomme vinter . Kjørte litt tilbake og så i NV-lig retning over Buahaugene, sør for Vangsjøen. Kom så inn i et annet bomveisystem, og skjønte at jeg burde tatt av fra rv 51 ved skiltet mot Vangsjøen - det hadde gått mye fortere!
Vel, parkerte 2,2 km sørvest for Synhaugen, og labbet i nysnøen innover. Snart måtte fellene på, og jeg grudde meg litt for krattet som ventet. Her var det imidlertid et skitråkk å følge, som gikk langs en traktorvei inntegnet på gps-kartet. Slik gikk det >>>