Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
-
Fahrzeugtour (6)
- Autotour (6)
-
Fußtour (850)
- Bergtour (270)
- Hochtour (16)
- Jogging (1)
- Spaziergang (36)
- Wanderung (527)
-
Skitour (162)
- Langlauf (97)
- Tourenskilauf (53)
Peakbookfreunde
Røvsåhøgda & Bjørketjennvarden - Sigdal
- Datum:
- 30.08.2016
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 6,3km
I sentrum av Krøderen kjørte jeg over Krøderen bru og så et kort stykke vestover på Fv191. Deretter nordover på Fv192 mellom Fyranflaget (415) og innsjøen Krøderen. Her var standarden på veien heller laber. Hullete og svært dårlig asfaltdekke. Litt etter at veien hadde svingt vestover, mellom Løvstad og Råen, tok jeg av sørover mot Skogly. Ganske snart sto det skiltet mot Glessjøen til høyre. Ved Torstenrud står det en gammel og sliten kasse hvor bompenger (kr 50) betales. Det lå noen få konvolutter oppi der, hvor reg.nr, dato og navn skulle påføres. Jeg ga min støtte til de som vedlikeholder veien, og kjørte snart langs Glessjøen og etterhvert oppover i retning Hestetjenn. Ganske smal grusvei, men svært god standard på denne. Jevn og fin, uten noen hull. Fikk lyst >>>
Storefjell i Gol på svigermors 70-årsdag
- Datum:
- 27.08.2016
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 2,6km
I anledning svigermors 70-årsdag, var nesten hele familien samlet i et par leiligheter like ved Skarsnuten Hotell i Hemsedal. Lørdagen var satt av til fellestur, hvor alle skulle være med. Været var så som så på formiddagen, med lette regnbyger over Hemsedal. Fra verandaen så vi at himmelen var langt blåere over Golsfjellet, og da ble det raskt enighet om at vi kjørte dit for å ta en tur på Storefjell (1149). Den ville minstemann som selv skulle gå (3 år) fint klare, og alle opp til og med besteforeldre. Ettåringen fikk selvfølgelig lov til å sitte i bæremeisen.
Vi parkerte rett ovenfor Storefjell Resort Hotel, og fulgte hovedstien opp. Det ble naturlig nok et meget moderat tempo, og god spredning i feltet oppover. Flere sittebenker underveis måtte testes, og mange blåbær >>>
Mælefjell - høyest i Lifjell
- Datum:
- 15.08.2016
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 13,7km
Mælefjell sto høyt på årets ønskeliste. Når værutsiktene viste finvær flere dager i strekk framover, var det bare å slå til første mulige dag. Og det ble allerede denne mandagen. Øyvindbr (Øyvind Brekke) var som vanlig ikke vond å be, og takket ja tvert. Han hadde riktignok vært på Mælefjell tidligere, men var ikke fornøyd med været han hadde hatt dengang. Dessuten hadde jeg planer om å angripe toppen fra en helt annen kant enn hva han hadde gjort da han var der sist. Jeg ville prøve fra øst, mens Øyvind dengang hadde gått opp fra vest, nedi Grunningsdalen.
Jeg plukket opp Øyvind i Drammen, og sammen kjørte vi etterhvert gjennom Notodden og til Sauland, hvor vi stoppet på bensinstasjonen. Der måtte vi få kjøpt en polett (kr 50) til bommen på veien inn i Slåkådalen. Heldigvis har en pliktoppfyllende >>>
Vardehøgda (411) - Nes i Akershus
- Datum:
- 11.08.2016
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 3,3km
Jeg skulle hente Grete og Frida på Gardermoen ved 17-tiden. Siden jeg jobber på Ryen i Oslo, er det ikke så lange kjøreturen opp dit. Men, jeg ville ikke sitte i noe rushtrafikk ut av Oslo, så jeg reiste før rushen satte inn, og la inn en liten topptur istedet. Vardehøgda (411) ligger ikke så langt unna Gardermoen, og opp til den toppen skulle det være sti. Passet fint siden jeg kun hadde joggesko som fottøy.
Kjøreturen fra Oslo gikk raskt. Da jeg var kommet til Kampåvegen dro jeg kortet i bommen, kjørte forbi Nes skianlegg på Sagvangen, og parkerte på stor parkeringsplass rett før Netsjøen. Det var fint sommervær og ganske varmt, så jeg var glad jeg hadde shorts. Joggesko derimot, var ikke rett fottøy...
morsor (Morten Vilbo Sørum) hadde for en tid tilbake tipset meg om en blåmerket sti til Vardehøgda. >>>
Stillingsåsen - Krødsherad
- Datum:
- 10.08.2016
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 3,9km
Etter turen på Flæa (682), kjørte jeg til Hamremoen, og så et lite stykke nordøstover på Fv177. Der det går en grusvei innover mot Stillingsåsen (357) parkerte jeg i en lomme rett før bommen, like ved Fv177. Bommen sto åpen, men å ta sjansen på å kjøre innover når det allikevel var så kort å gå, var uaktuelt. Å rusle noen hundre meter på grusvei er jo fort gjort.
Jeg fulgte grusveien til jeg var nordvest for Stillingsåsen. Langs et stort hogstfelt gikk jeg så rett opp mot toppen. En liten brattere kneik siste meterne, og så var toppen nådd etter 20 min på tur. Her forventet jeg en skikkelig skogstopp med null utsikt, men overraskende nok var det ei gleppe i skogen mot nordvest, så her fikk jeg brukbart utsyn. Jeg så rett opp i den noe bortgjemte Redalen, med Vesle >>>
Flæa - Krødsherad
- Datum:
- 10.08.2016
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 8,6km
På grunn av få turrapporter og bestigninger, var jeg noe usikker på hvor det var best å starte på en tur opp til Flæa. Bare 2 her på Peakbook hadde til nå registrert bestigning av nordtoppen (678), og ingen på sørtoppen (682), som forøvrig er høyest. Dette skyldes nok at nordtoppen først sto registrert som høyest, men nyere kart viser at det sørlige punktet er noen meter høyere.
Det så ut som det kunne være verdt et forsøk å kjøre opp mot Hanserud og Hagan, like ovenfor Noresund. Man tar av fylkesveg 280 ved Olbergsmoen. Avkjøringen kan være litt vrien å se da det først ser ut som den kun går til bolighusene ved fylkesvegen. Jeg raste forbi, og måtte snu på Noresund. ;-) Da jeg hadde kjørt opp til Hanserud, forventet jeg en låst bom, og ganske riktig dukket denne >>>
Preikestolen på vei hjem fra Stavanger
- Datum:
- 06.08.2016
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 7,9km
Noe av det som sto øverst på lista over hva vi skulle gjøre på vår lille Stavanger-ferie, var å gå til Preikestolen med barna. Men regnet bøttet ned første dagen, og det så ikke veldig lyst ut for de to neste dagene heller. Da lørdagen kom og vi skulle reise hjem til Lier, var det fremdeles grått ute på morgenen. Radaren på Yr.no viste nedbør flere steder ved Stavanger, og ikke minst ved Lysefjorden. Preikestolen ble nå egentlig avskrevet, og vi forberedte oss på å kjøre rett hjem. Men da vi hadde fått sjekket ut fra hotellet og var på vei sørover mot Sandnes, var det kraftig bedring i været. Mye blå himmel ut mot havet, og skydekket sprakk mer og mer opp innover mot land også. Nedbørsradaren viste nå at regnet var mer eller mindre forduftet, så da kjørte vi mot >>>
Etter Kongeparken: Ullandhaug - Stavanger
- Datum:
- 05.08.2016
- Tourcharakter:
- Spaziergang
- Entfernung:
- 0,6km
Etter å ha tilbragt dagen i Kongeparken, var vi på vei tilbake til hotellet i Stavanger sentrum. Underveis dit tok vi en avstikker. Grete ville plukke en geocache, og jeg en topp. Når begge deler ligger så nærme hverandre, kunne vi slå to fluer i en smekk.
Vi parkerte på plassen i Ullandhaugleitet der siste bakken går opp til Ullandhaug (136). Først fant vi geocachen, og deretter ruslet vi opp til det store tårnet på Ullandhaug.
Dovre-ferie: Storkuva & Veslkuva
- Datum:
- 29.07.2016
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 10,6km
Idag skulle vi alle 8 på topptur. Været var meldt bra første del av dagen, men mer overskyet fra 12-tiden, og etterhvert regn fra 17-tiden. Turmålet var anbefalt av en som er godt kjent i området, og det er bare en kort kjøretur fra hytta vi bodde i like sør for Dovre sentrum.
Det hadde begynt å bli mer skyet da vi parkerte ved Leirasetra, som er den siste og øverste hytta på Nordsætrin. Veien fortsetter videre mot Øygardssætre. Stien vi skulle følge starter til høyre for (øst for) Leirasetra, og går langs med skigarden der i begynnelsen. Det er en fin og tydelig sti som i starten går gjennom vierkjerr og åpen skog. Et par bekkepasseringer gikk akkurat for de med joggesko. Litt senere var vi over skoggrensa, og hadde nå fri sikt mot dagens hovedmål - Storkuva (1451).
Barna >>>
Dovre-ferie: Hornsjøhøe m/Ståle og sønn
- Datum:
- 28.07.2016
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 4,2km
Endelig var vi på Dovre igjen, på besøk hos Ståle og Christine, og deres barn Elliot og Selma. De har tilgang på en romslig hytte 3 km sør for Dovre sentrum. Vi ankom onsdag kveld, og planene for de neste 2 dagene var allerede spikret.
Denne torsdagen skulle Grete og Christine ta med 3 av barna (Frida, Julie og Selma) på heldags ridetur på Hjerkinn. Det var vi gutta lite interessert i! Sammen med Elliot, skulle Ståle og jeg istedet ta en guttetur til en topp i nærheten av Dovre. En enkel tur, siden vi skulle gå en litt lengre tur neste dag.
Det hadde regnet natten i forveien, og fremdeles yret det rundt omkring da vi kjørte stigningene opp fra Dovre mot Grimsdalen. Ved Vegaskilet er det bom, både for Grimsdalsvegen og den vegen vi skulle kjøre: Haverdalsvegen. Vi slapp unna med >>>
