Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
-
Andere Tour (2)
- Fischen (1)
-
Andere Wintertour (1)
- Schneeschuhtour (1)
-
Fahrradtour (32)
- Fahrradtour Straße (1)
- Fahrradtour gemischt (12)
-
Fußtour (1365)
- Bergtour (994)
- Glacier travel (1)
- Hochtour (1)
- Spaziergang (6)
- Wanderung (355)
-
Skitour (56)
- Tourenskilauf (55)
Peakbookfreunde
Lieblingstouren
Lieblingsgipfel
Alver: Instebotnsknolten og Geiteskardfjell
- Datum:
- 26.08.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 16,9km
Tur 2 til Dyrkollbotnen for å besøke nye topper som ligger rundt dalen. De spreke besøker alle 5 toppene på en tur. Jeg har valgt å dele de opp i 3 turer. Den første gikk til Sørdalsnuten, denne turen gikk til Instebotnsknolten og Geitaskardfjell også kalt Kupefjellet. Den siste turen er planlagt til Eggene og Godbotnsenfjellet.
Turen begynte fra parkeringsplassen som ligger syd for Botnavatnet. Fulgte sti som går til turisthytten Skavlabu. Tok av stien i Sørdalen og tok opp lien mot Gavlen og videre opp til toppen Instebotnsknolten. Bratt opp men fint å gå.
Videre til Geiteskarfjell.
Fra Instebotnsknolten tok jeg ned ryggen not nord til øverste partiet i Sørdalen der jeg krysset stien til Skavlabu og tok opp ryggen mot nordvest til Geiteskardfjellet. Kupert terreng til denne toppen.
Vaksdal: Skjerjavasshovden
- Datum:
- 23.08.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 11,8km
Kjørte til Eksingedalen og opp Norddalen og parkerte syd for Beinhellervatnet på stor steinfylling etter kraftutbyggingen. Fulgte stien som går til hyttene ved Beinhelleren. Derfra på svak sti første del mot Heimsta Belaskaret. Fulgte bekken oppover, mye på blankt berg som nå var tørr og fin å gå på. Oppe i skare bommet jeg med med noen meter da jeg tok meg ned, ble litt småklyving. Oppsporet er det rette, sti som er lett å følge. Ingen problemer med å ta seg over mellom Lonevågen og tjernene i syd. Litt bratt første del opp ryggen, vider lett og fint å gå.
Utsikten fra toppen på Skjerjavasshovden er fantastisk. Kan ikke huske at jeg har sett 4 breer fra samme topp. I syd skimtet jeg Folgefonna, i øst Hardangerjøkulen, Fresvikbreen var godt synlig og lengre mot nordøst >>>
Bjørnafjorden: Ottanosi og Kjerringafjell
- Datum:
- 19.08.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 10,2km
Rundtur fra Bygdastølen opp til Ottanosa, videre til Kjerringafjell. Passerte minnesmerke over flyslipp i 1945 et lite stykke nord for toppen på Ottanosa. Fra Kjerringafjell på ryggen ned til Holdhus skytterbane på Bygdastølen.
God sti opp til Ottanosa
Videre til Kjerringafjellet. Småvardet med svak sti. Passerte minnetavle for flyslipp i 1945
Kjerringafjell
På ryggen ned fra Kjerringafjell var det sti med sporadisk varding. Måtte passere flere berghamre med småklyving.
Ullensvang: Veranuten
- Datum:
- 17.08.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 9,2km
Endelig ble det full klaff til å bestige Veranuten, et fjell som ligger rett nord for Nordre Folgefonna med Jukladalsbotnen og Jukladalsvatnet som barriere mellom fonna og Veranuten. I utgangspunktet skal dette være et lett fjell å bestige da turen startet på 1000 meters høyde. Kjører opp bomveien mot skitrekket på fonna. Toppen er lite besøkt og ser at det er 11 år siden sist det var registrert PB besøk der.
Jeg parkerte der det går en grusvei ned til sydsiden av Dravladalsvatnet, vurderte å kjøre ned men grusdekke var grovt og litt utvasket. Det var fint grusdekke lengre nede og det går fint an å kjøre ned. I enden av veien er det en stor parkering ved et hus som er inngang til en vanntunell.
Det ligger en støl på andre siden av elven som kommer ned fra Jukladalsvatnet, må >>>
Kvam: Geitafjellet
- Datum:
- 16.08.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 10,7km
Tur til Geitafjellet, parkerte ved hovedveien og gikk opp Byrkjesetervegen. Fulgte sti som går til Myklevatnet, men tok av i Klypet og tok opp ryggen til Geitafjellet. Her var det dårlig med sti, men det er vardet hele veien. Rygen er lett å gå og er uten hindringer. Flott utsikt på toppen. Ned igjen samme vei.
Kvam: Botnanuten
- Datum:
- 06.08.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 10,5km
Morgentur til Botnanuten, planen var å gå turen tidlig slik at jeg slapp verste varmen og solsteiken. De hadde meldt full sol og høy temperatur denne dagen. Det tyknet til da jeg begynte oppover og ved kontroll på værraderen ble jeg usikker på hvordan denne turen blir. Hadde kun med lette klar og en tynn vindjakke og den måtte på oppe i lien. Vinden økte sikkert til kuling og temperaturen sank betraktelig. Kraftige byger passerte kloss ved men jeg slapp unna og turen ble gjennomført som planlagt bortsett fra at jeg sløyfet turen opp på nabotoppen Solhellanuten.
Var en liten avstikker bort på Bårfjell på vei oppover.
På Botnanuten er det 3 topper med varder, Fremste Botnanuten 964, Midtre Botnanuten 992 og Botnanuten 1025
Turen opp gikk for det meste på sti, litt luftig i bratthenget >>>
Alver: Tverrvassfjellet og Råsefjellet
- Datum:
- 30.07.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 18,5km
Kjørte opp Stussdalen kr. 50,- til Øvre Sætravatnet P-plass. Fulgte ruten til knutsverre (Knut S. Andersen) den 14.06.2016 der han har lagt med en god turbeskrivelse.
Til Tverrvassfjellet, første del på god sti som går til Steinsetdalssætret, tok av på stiens høyeste parti. Stiløst videre, kom inn på en varderekke men mistet den eller den sluttet. I godvær som i dag brydde jeg meg ikke å lete opp igjen varderekken, her var det bare å ha retning mot toppen.
Bilder opp til Tverrvassfjellet:
Traseen fra Tverrvassfjellet og ned til Steinsetdalssætret var stedvis litt krevende, umerket og stiløs. Måtte krysse mellom flere bratte berghindringer.
Bilder ned mot Grunnevatnet:
Opp til Råsefjellet, førte del på vardestien til Kalvedalshytta, tok av på høyeste punktet på stien.
Derfra enkelt opp til toppen på >>>

