Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
-
Andere Tour (2)
- Expedition (1)
-
Andere Wintertour (1)
- Schneeschuhtour (1)
-
Fahrradtour (28)
- Fahrradtour Straße (1)
- Fahrradtour gemischt (10)
-
Fußtour (1257)
- Bergtour (928)
- Glacier travel (1)
- Hochtour (1)
- Spaziergang (6)
- Wanderung (316)
-
Skitour (46)
- Tourenskilauf (45)
Peakbookfreunde
Lieblingstouren
Lieblingsgipfel
Bergen: Stoltzen
- Datum:
- 17.02.2022
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 10,3km
Bjørnafjorden: Kråkefjellet
- Datum:
- 26.01.2022
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 3,4km
Tur til Kråkefjellet i Fusa, parkerte på stor moderne parkeringsplass med toaletter og utsikt. En populær hvileplass for trailere og andre bilister. Første del av turen på skogsvei, senere på bløt skogssti, siste del på mer fjell. Fra utsiktspunktet er det fin utsikt sydvestover mot Fusafjorden. I dag var det begrenset utsikten grunnet småregn og dis. Toppen på Kråkefjellet ligger inne i skogen litt mot øst og har ingen utsikt. Fortsatte litt til mot øst frem på kanten der det går rett ned til Dale. Til utsiktspunktet må det være en populær tur topp da stien var ganske opptråkket.
Bergen: Ørneberget
- Datum:
- 25.01.2022
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 2,2km
Turen startet til høyre for teakdøren til vanntunnelen i Øyjordsveien der det går en bratt sti opp med hjelpetau i øvre del av bratthenget. Etter det fin sti opp til hovedstien over Øyjordsfjellet.
Bergen: ruinjakt på Kvitebjørnen.
- Datum:
- 26.12.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 8,7km
Hadde planer å besøke 4 ruiner oppe på Kvitebjørnen, 2 av dem har jeg besøkt tidligere. Ruinene er inntegnet på et Viking orienteringskart.
Den første jeg kom til ligger rett ved en av stiene som fører fra Sandvikshytten til Rundemanen.
Den ligger rett nedfor et bart fjell med en lav mur med indre mål 2 x 4 meter. Her kan det ha vært et skråtak opp på berget som da gir et lavt skul for husdyr eller provisorisk overnatting for mennesker. Kan ikke se at dette er en oppmurt levegg eller jaktpost.
N. 6704023 Ø. 298675 - 468 m.o.h.
Neste ruin er grunnmuren til Gutenberghytten som ligger 100 m. nord for første ruin. Den er registrert og ligger inne som PB. post.
Videre til Emanuel Mohn utsikt og derfra ned til neste ruin som er litt samme type ruin som den første. Her er murene litt høyere, >>>
Alver: Eldsfjellet og dagsturhytta Eldsbu
- Datum:
- 10.12.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 4,7km
Fin turdag med sol, snø og rundt 0 grader.
Turen gikk til Eldsfjellet i Meland. Startet fra den nye store parkeringsplassen sydøst for toppen ved Skjelangervegen. Bratt opp, god snøsti med noe is, så det ble på med broddene ned igjen.
På toppen litt sur østavind.
Tok tur bort til Dagsturhytta Eldsbu som ligger rett nord for toppen. Her ble det en rast i le av vinden, og jeg la da dagsturhytten inn som et turmål.
Fra Eldsfjellet la jeg i vei vestover mot toppen Veten. Her var det ikke spor så jeg fulgte pinner til å begynne med og senere noen varder. Fulgte også med på kart, det er inntegnet sti noen steder. Kupert terreng, måtte ned i flere dalsøkk med resultat stedvis mye snø som har lagt seg i le for vinden. Snøen bar ikke så det ble etter hvert litt strevsomt å ta seg frem. >>>