Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
-
Andere Tour (3)
- Expedition (1)
- Fischen (1)
-
Andere Wintertour (1)
- Schneeschuhtour (1)
-
Fahrradtour (31)
- Fahrradtour Straße (1)
- Fahrradtour gemischt (12)
-
Fußtour (1291)
- Bergtour (946)
- Glacier travel (1)
- Hochtour (1)
- Spaziergang (6)
- Wanderung (331)
-
Skitour (46)
- Tourenskilauf (45)
Peakbookfreunde
Lieblingstouren
Lieblingsgipfel
Bergen: Olsokfjellet med tur via kanonen på Ny Fredriksberg
- Datum:
- 16.03.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 2,3km
En kort fjelltur til Olsokfjellet i nydelig vårvær.
På vei ned igjen tok jeg en liten avstikker opp på "Ny Fredriksberg" der det står en kanon. Historien om kanonen kan leses i boken
Nordnæsboken : Nordnæs buecorps og bataillon 1858-1983
Lenke
Øygarden: Sprengneset
- Datum:
- 09.03.2021
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 3,2km
Sprengneset ligger i et stort hyttefelt med bilvei så å si til toppen. Veien er avsteng for uvedkommende det siste stykke. Kjørbar bilveien er tilbakesporene mine. Jeg valgte å parkere ved hovedveien på Hellesylt.
Turforslag:
På tilbaketuren kom jeg over sti og turskilt til Rubbegarnståna som er det nordligste punktet på Øygarden uten båttransport. Stien er under utbedring, er lagret grus og planker ved start. Kanskje det blir en tur ut der en godværsdag.
Øygarden: tur til Gløvrebu
- Datum:
- 09.03.2021
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 2,5km
Tur til Gløvrebu fra gravplassen til Hjelme Kyrkje. Ved turstart står det en større infotavle om turmulighetene derfra. Fulgte opparbeidet sti som gikk gjennom en skog til jeg var ute på berget ved havet. Fulgte berget til rasteplassen Gløvrebu der det ble en lengre pause. Rett bortenfor er det en stor kløft i berget som går rett gjennom fjellet Glyvra. Så lys i andre enden men prøvde meg ikke på kløften. På tilbakeveien tok jeg en annen sti. Så på tavlen da jeg kom tilbake at det er mulig å gå gjennom kløften. Den skal være 50 m. lang, 10 m. høy og 40 cm. bred på det smaleste. En fin liten tur som kan anbefales, også med fiskestang når havet er flatt.
Øygarden: Nordre Storhaugen
- Datum:
- 09.03.2021
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 1,1km
Parkerte ved Misje Skule og gikk gjennom boligfelt til toppen som ligger rett ved bolighusene. Fra veien er det passasje mellom tomtegrensene slik at vi ungår private hager.
Øygarden: Vardhaugen
- Datum:
- 09.03.2021
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 1,6km
Parkerte nede ved kaien på Vindenes og gikk opp mellom bolighusene til snuplass for buss. Vardehaugen ligger rett ved så det var ikke mange meterne ute i terrenget før jeg var på toppen. Fin utsikt.
Bergen: Kviturhytten og Granbakketårnet med besøk av 2 ørner
- Datum:
- 08.03.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 7,5km
Dagens turmål var Kviturhytten. Startet fra Lappen parkeringsplass, jeg med nyinstallert app "P i Bergen" slik at jeg slapp bot som flere i dag alt hadde fått. Lappen P-plass fikk navnet sitt etter en PB bruker som klarte å få parkeringsbot der.
Opp Kvituren gikk det greit, uren består av flate steiner som glir lett så man bør være forsiktig. Fra restene etter Kviturhytten og videre oppover fortsatte jeg i uren, der den sluttet dukket det en svak sti opp som jeg fulgte videre. Da jeg kom opp i skogen forsvant stien, eller jeg mistet den men kom straks inn på ny sti da jeg var ferdig med det bratte.
Videre mot Fløyen der jeg var en avstikker opp på Granbakketårnet. Dette er ikke toppen på gamle Granbakkeoverrennet, men et nyere utsiktspunkt som er bygget på toppen av bakken.
Bergen: Livarden fra Bontveit
- Datum:
- 05.03.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 12,8km
Tur fra Bontveit til Livarden, videre på ryggen sydover mot Totland. Da jeg kom ned i skogsveien fulgte jeg denne tilbake til Bontveit. Underveis var jeg innom 4 hytter som er i listen "Hytter i Bergensernes Fjellverden II". Været var overskyet med temperatur rundt 0 grader. Lite snø, så turen gikk mest på bar frossen mark.
Bergen: Hytteruin tur til området ved Øvre Jordalsvatnet
- Datum:
- 04.03.2021
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 8,7km
Tur opp Jordalsskaret for å besøke ruiner etter gamle hytter som ligger i området rundt Øvre Jordalsvatnet. Flott turvær med blå himmel, nattefrost med tele i bakken og lite is i sti traseene.
Hytten lå øverst i Jordalskaret med flott utsikt ned dalen mot Eidsvåg og videre nordover. Den ble bygget i 1940 og revet ca. 1965.
Restene etter hytten ligger oppe i lien nordvest for Øvre Jordalsvatnet. Hytten er bygget 1903 i gråstein og mesteparten av veggene står fortsatt men mangler tak. Ved siden av hytten står doen helt intakt med tak, her mangler kun potten. Hytteeier fikk seg ny hytte i i begynnelsen av 1920 årene og hytten forfalt etter det. hytten vises ved zooming
Hytten ble bygget av Døves Idrettsklub i 1906 litt nord for Øvre Jordalvatnet. I dag er restene av hytten vanskelig å få øye på, kun >>>
Bergen: hyttetur på Totland
- Datum:
- 03.03.2021
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 5,4km
En runde rundt på Totland for å besøke diverse foreningshytter. Her var det ikke så mye stell med hyttene lengre, de har sett sine beste dager for lenge siden. Men Fanahytten er bra, flott vedlikeholdt og mye brukt takket være vei til hytten.