Archiv - Nach Datum

Archiv - Nach Aktivität

Archiv - Nach Geografie

Gesammelte Listen

Litl Bjønnåa med grotta Helleren

Datum:
25.05.2016
Tourcharakter:
Wanderung
Tourlänge:
2:32h
Entfernung:
3,1km

Vi hørte om en grotte, kalt Helleren som skulle være nær to fosser som vi nettopp hadde tatt en tur til i forrige uke. Vi stoppet på vei hjem fra jobb og gikk raskt opp fjellsia og fant grotta etter de anvisninger som vi hadde fått. Registrerte den her slik at flere kan ta seg en tur. GPS'en gikk bananas på flere steder, den har ofte problemer med sørvendte brattheng. Etter litt real turmat på toppen gikk vi ned igjen. Fin tur.

Karte    

Spelholtheia

Datum:
22.05.2016
Tourcharakter:
Wanderung
Tourlänge:
1:06h
Entfernung:
5,1km

Karte    

Stor-Bjørnåa

Datum:
20.05.2016
Tourcharakter:
Wanderung

Karte    

Kammastien

Datum:
05.05.2016
Tourcharakter:
Wanderung
Tourlänge:
4:49h
Entfernung:
3,4km

Rydding av Kammastien før årets sesong starter. Stormene i vinter har gjort sitt med noen trær som må kappes. Da er det greit å ha med seg en tømmerhogger..

Karte    

Bjønnåa himmelriket og ned til Hestdalen

Datum:
02.05.2016
Tourcharakter:
Bergtour
Tourlänge:
4:00h
Entfernung:
9,3km
Karte    

1 Mai Mælanakken den strakaste veien rett opp.

Datum:
01.05.2016
Tourcharakter:
Wanderung
Tourlänge:
1:52h
Entfernung:
3,3km

Etter en flott helg med besøk av 3 nydelige barnebarn, tok vi avskjed med dem i Åfjord Sentrum (N-Trøndelag ennå). og avsluttet med en bratt tur opp til Melanakken. Den toppen er en fin trimtur for lokalbefolkningen og en praktfull utsiktstur for tilreisende. Her går vi rett frem og opp. Enkelt, men kanskje ikke like greit. Etter noen 100 høydemeter snudde vi oss og tok inn synet av Åfjorden. Vel oppe var det et prakfult skue ut mot havet. Kona slappet av i solen. På nedturen tok vi den lengste ruta tilbake. Den var ikke så bratt, men dobbelt så lang. Her ser vi fra toppen og østover mot stordalen.

Karte    

Årets aller siste skitur (Slettliheia 472)

Datum:
24.04.2016
Tourcharakter:
Tourenskilauf
Tourlänge:
3:55h
Entfernung:
16,6km

Det var berre lekkert fra Surndalen og vestover mot Fjellvatna idag. Klikk på kartet for å få flere detaljer og navn på steder. Klisteret fra forrige helgs fjelltur var grei å ha på helt til vi kom halvveis, da var det så mye nysnø at det klabbet skikkelig. En liten avskrapning ordnet den verste klabbinga og turen fortsatte. Sola tittet frem mellom snø og haggelbygene. Denne steinen markerer toppen av Slettliheia Varden ligger 10 meter fra denne steinen. Der er det en sliten bok å skrive seg inn i. Utsikten sørover mot Juvatnet (Storjuvatnet som det står på kartet) På tur tilbake var det greit at vi fikk vinden i ryggen, for da kom bygene vi hadde sett rundt oss hele tiden for fullt. Men vi hadde gode klær..

Karte    

Ørnklumpen

Datum:
23.04.2016
Tourcharakter:
Wanderung
Tourlänge:
2:27h
Entfernung:
4,8km

Turdata funnet i Boka på toppen.

Karte    

Storhåmmårn på ski fra Storgrønsjøen

Datum:
17.04.2016
Tourcharakter:
Tourenskilauf
Tourlänge:
4:43h
Entfernung:
18,3km

Absolutt siste skitur denne vinteren. Vi starta på Grønsjøen ved Roten gård og derfra gikk det oppover til Durmålshaugen. Denne varden er et yndet turmål og inngangsporten til Flintheia som er på veien mot Storhåmmårn. Der er det flott utsikt ned mot Skaudalen og vestover mot fosenalpene.

Karte    

Flott tur til Skjækerhatten (1138moh)

Datum:
10.04.2016
Tourcharakter:
Tourenskilauf
Tourlänge:
12:26h
Entfernung:
35,2km

Værmeldinga viste flott vær i Trøndelag til helgen, og etter en kort samtale med vår faste turkamerat bestemte vi oss for en sist skitur før våren kom for fullt. Skjækerfjella hadde unik værmelding og da var det enkelt å legge turen dit. Ikke ofte at det er full sol uten vind på den kanten. Vi starta turen på lørdag ettermiddag og tenkte å gå inn til Setertjønnhytta til turistforeningen. Dit er det ca. en mil og er en passende start på turen. Det tok 2,5 timer. Her er vi i starten, på parkeringa. Like før det blir for lite snø her. Setertjønnhytta er et fint utgangspunkt for turer i Skjækerfjella. Fra hytta er det skiltet til norges geografiske midtpunkt. Hva nå det betyr. Hoppa over det denne gangen også. Fullt fokus på toppen. Så er vi igang. Toppen som er størst, Skjækerhatten, >>>