Lieblingstouren
Lieblingsgipfel
Hetebølge på Hermannsdalstinden
- Datum:
- 09.07.2019
Våknet opp til knallvær og høy temperatur. Kjørte fra hotellet i Stamsund til Moskenes. Vel fremme i Sørvågen fant vi omsider en parkeringsplass hvor vi kunne sette fra oss bilen i noen timer, uten overhengede fare for å finne den igjen full av bulker. Skal dog nevnes at det ble en samtale med en av beboerne der ute først.
Fulgte stien mot Munkebu først, mange "lurestier" her som følge av mye trafikk, så måtte sjekke kartet ofte i starten. Fra Munkebu fulgte vi sti mot Krokvatnet, før møtte på stien opp fra Forsfjorden. Herfra var den endelig slutt på berg og dalbane gåing, og vi kunne endelig kun gå oppover før vi var på toppen.
Praktfull utsikt i alle retninger. Returnerte samme veg, og var tilbake etter ni timer på tur. En av mine absolutt fineste turer.
Tropesommer på stjerntinden
- Datum:
- 08.07.2019
Higravtind og sørøst for Breidtinden er de absolutt fineste og artigste kommunetoppene, men det var før jeg bega meg ut på Stjerntinden i Flakstad!
Tilbrakte natten i førersetet på en Volvo V40, som i og for seg er en komfortabel bil å kjøre, men ikke fult så komfortabel å sove i. Hadde ingen konkrete planer om å ta Stjerntinden i dag, men været jeg våknet opp til var perfekt, så ideen kom som lyn fra klar himmel. Febrilsk som jeg var hev jeg meg rundt for å finne fjellfører, googlet, mailet, ringte Geir Rune ( som ikke hadde anledning), ringte trolig servicetorgene i halve Lofoten for informasjon om guiding til Stjerntinden �
Da alt håp så ut til å være borte, tikket det inn svar fra Signar i Alpine Adventures på mailen jeg sendte han en time tidligere. Han kunne ta på >>>
Møysalen dagen derpå
- Datum:
- 07.07.2019
Etter en traus start på sommerens andre tur til nord-Norge endte oppholdet i Hartad, fremfor å vakle rundt i den nord norske fjellheimen i skodde og regn. Søndag våknet vi opp til akseptabelt tur vær, men gårsdagens tur på byen gjorde at vi kom sent i gang. Parkerte på en parkeringsplass ved Ingelsfjordeidet ved E10. Herfra står det merket Møysalen 11 km. Fulgte stien innover Forkledalen, tok til venstre ved 329- vannet, så høyre ved neste sti skille.
Herfra starter oppstigningen for alvor. Etter breen er det et par enkle klyvepunkter, men helt uproblematisk med de utlagte kjettingene.
Utsikten på toppen er bra, men opplevelsen ble middels da det stadig ved tåke som kom og gikk.
Totalt 9 timer og 30 minutter på tur.
Vardøyfjellet
- Datum:
- 20.06.2019
På en kinarestaurant i Mo i Rana satt Webjørnsen og jeg og funderte på hvilken topp som skulle bli den neste. Dårligere vær var på vei, og vi hadde ikke så god tid. Jeg kom opp med ideen om Vardøyfjellet, så vi tok kontakt med Thomas Silvik Lorentzen, og spurte om båtskyss ut til øya.
Vi avtalte å møte han et sted på øya så fort vi var fremme. Kjørte bak han siste biten frem til båten hans. Dro av sted mot Vardøya klokken 23:30. Han slapp oss av og ventet mens vi fullførte bestigningen. Vi var begge overrasket over hvor fint der var her oppe, til tross for den lave høyden.
Tilbake i havn ga vi 1000 kroner, og takket så mye for bryderiet.
Høyest i Bodø
- Datum:
- 20.06.2019
Parkerte ved Svartvassætra, og la i veg mot toppen ved midnatt. Årsaken var: for å slippe regnvær. Fulgte den merka stien frem til norøst siden av Skorrigorrivatnet. Herfra halvvegs rundt vannet, og frem til punkt 1026. Fulgte så ryggen til toppen.
Samme rute tilbake.
5 timer tur/retur.
Høyest i Karlsøy kommune
- Datum:
- 18.06.2019
Webjørnsen og jeg møtte noen andre turgåere da vi var på kommunetoppen i Berg dagen før. Det skulle vise seg at en av dem ville være med oss på vår neste tur! Webjørnsen ble visst litt bedre kjent med en av dem enn jeg fikk med meg, så han fikk med seg Maria fra Lyngen, som viste seg å være veldig glad i å gå tur. Hyggelig med ekstra turfølge.
Vi parkerte på høyre side av vegen ved Åborsdalen, hvor det går sti opp gjennom skogen frem til enden av Bjørnskarvatnet. Herfra gikk vi opp slik at vi passerte Tredjevatnet på østsiden, uten å måtte gå ned igjen. Fant en renne som vi fulgte opp til ryggen, før vi tuslet siste biten opp til toppen. Samme rute tilbake.
7 timer tur/retur.
Høyest i Berg
- Datum:
- 16.06.2019
Etter å ha vært på Leirtinden i Lenvik ble det nok en burger i Finnsnes, før vi kjørte til Mefjordbotn. Parkerte på en parkeringsplass på vestsiden av Breidtindtunnelen. Herfra går det sti til toppen via Svartholvatnet og Breitindvatnet. Fra sistnevnte vann er det riktig bratt, men helt uproblematisk opp til kanten av ryggen. Her tok vi igjen tre jevnaldrende personer ( en søring og to nordlendinger) som også skulle til toppen. Slo av en lett og ledig samtale med dem før vi tok fatt på den siste biten til toppen.
Morsom etappe med klyving opp til toppen:D formidabel utsikt her oppe. Den morsomme ruta opp, og den formidable utsikten gjorde at Webjørnsen og jeg kunne konkludere med at dette er den nest råeste kommunetoppen vi har vært på hittil!
Mens vi beundret utsikten her oppe >>>