Fonn- og Mainnfjellet fra Mainn (28.02.2020)  6


Startpunkt Mannlibekken p-plass (286m)
Endpunkt samme (285m)
Tourcharakter Randonnée/Telemark
Tourlänge 4h 35min
Entfernung 15,6km
Höhenmeter 1.057m
GPS
Besteigungen Fonnfjellet (1.100m) 28.02.2020 13:12
Mannfjellet (1.053m) 28.02.2020 14:18
Besuche anderer PBE Mannlibekken p-plass (355m) 28.02.2020 10:14
Mellom Mann og Fonn. Røsshaugen bak
Mellom Mann og Fonn. Røsshaugen bak

Det melder godt vær, men kun halve dagen. Til eftan skaø det bli grått og mye vind.Det har ikke vært bare godvær i Trøndelagen, og dagen må utnyttes. Passelig tidlig avgang fra Trondheim, og på plass ved Mannlibekken p-plass, ca. 10.00.
Min compadre har også avtalt å treffe flere, bak min rygg, noe som gjør turen enda bedre og triveligere. Hansi, Richie, Mari og Helgi forenes etterhvert i sporet, oppgått av andre ivrige pudderjegere før oss. Men vi lar oss ikke deppe over andres spor idag, til det er dagen fortsatt alt for fin. Vi trasker avgårde i jevnt sig oppover og oppover, etterhvert med stø kurs mot Fonnfjellet. Fjellet med den eldgamle varden.

Røsshaugen
Røsshaugen
Mannfjellet bak til høyre
Mannfjellet bak til høyre
Et flott gjel
Et flott gjel
Kuuule ski, laget på Oppdal
Kuuule ski, laget på Oppdal

En liten rast før toppstøtet gjør prikken over i'n.

Store deler av troppen
Store deler av troppen
Og med litt hjelp av en fotograf, resten ;0))
Og med litt hjelp av en fotograf, resten ;0))

Det er lite snø mot toppen, men flottesen utsikt, til uendelig mange fjell; Fongen, Storsylen, Duved, ..... og mange flere som jeg ikke kjenner til. Det er kaldere på toppen så vi blir ikke lenge. Fellestripping, noen må fjerne fellelim, og så bærer det nedover, retning Mannfjellet.

Snø
Snø
Varden og Mari
Varden og Mari
The whole bunch
The whole bunch
Felle felle, - altså gammalt eller feiloppbevart lim
Felle felle, - altså gammalt eller feiloppbevart lim
Vakkert, vakkert
Vakkert, vakkert
Mannfjellet
Mannfjellet

Det er vanskelig å sveive til å begynne med. Svært vanskelig for en amatør. Richie koster avgårde, men vi andre sliter litt. I sadelen mellom Fonn og Mann bestemmer vi oss for å gå oppom Mannfjellet for å få maks uttelling på utforrenninga. Det tar ca. 20 minutt ekstra. Etter å ha sagt Ha det! til Richie og Mari er det bare å kruse ned østflanken på mannfjellet. Ikke et stavtak er nødvendig før vi atter står ved bilen.

Knalltur. Takk for følget Hansi!!

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.