Archiv - Nach Datum
Archiv - Nach Aktivität
-
Andere Wintertour (17)
- Schneeschuhtour (17)
- Fahrradtour (2)
- Fußtour (1483)
-
Skitour (98)
- Langlauf (11)
- Randonnée/Telemark (1)
- Tourenskilauf (73)
Lieblingsgipfel
Hovden
- Datum:
- 03.01.2016
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 3,5km
Etter en nokså kald tur på Daurmålsegga stoppet jeg i Kilen for å få med meg den lille skogkledde toppen Hovden. Fulgte beskrivelsen til elbow (Vegard Magnussen) og parkerte ved bussholdeplassen for å bestige toppen fra sør. Fulgte samme sti som Vegard, og er helt enig at den var i overkant merket. Lenge siden jeg har sett så mye søppel i skogen! I tillegg til at det var flere stier i området, var merkingen også ukonsekvent, så jeg rotet litt enkelte steder oppe på topp platået. Oppe på selve toppen var det tid til litt kjeks, men den kalde østavinden tok også her mellom trærne, så jeg ble ikke lenge. Utsikten var heller ikke noe særlig.
Det er bratt terreng mot sør og vest, så jeg fant det enklest å returnere samme vei ned igjen.
En rask tur på 4 km i kald østavind.
Daurmålsegga
- Datum:
- 03.01.2016
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 8,5km
Denne søndagen var det meldt lettskyet og sol, men fare for sur østavind utsatte steder. Parkerte på Halvgjenge Parkering klokken 10 og la i vei oppover skogsveien mot Raudkleiv. Temperaturen var minus 5-6 grader og jeg kunne høre vinden suse i trærne, et liten påminnelse om hva som ventet lenger oppe. Hadde god fart oppover og ankom stølene på Raudkleiv etter 35 minutter.
Fra Raudkleiv fulgte jeg spor et stykke oppover, men dette tok av fra stien på rundt 650 moh. Videre klarte jeg å følge stien helt til topps, bortsett fra ved ett tilfelle hvor jeg kom for langt øst. Nå var jeg kommet opp i betraktelig mer vind og jeg måtte ha fleecegenser på under anorakken. (Er ikke ofte jeg har mellomplagg på vei opp på fjell, men denne gangen var det virkelig nødvendig.) Litt senere kom >>>
"Skattejakt" i Åstveitskogen
- Datum:
- 01.01.2016
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Tourlänge:
- 2:00h
- Entfernung:
- 5,0km
Etter fin nyttårsfeiring på Åstveit, fikk jeg med meg alle jentene (inkludert mor), samt fetter og kusine for en geocache tur i Åstveitskogen. Mange fine stier og og til sammen fire skatter ble funnet. Flott start på nyåret.
Katlaberget
- Datum:
- 28.12.2015
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 3,5km
Etter en fin tur på Liafjellet , var det fortsatt tid til en tur til. Parkerte, som knutsverre (Knut S. Andersen) i Torkjelsvegen, og gikk ned i Vargavågen. Herfra fulgte vi god og merket sti til toppen og den bratteste (ikke skiltet) ned igjen. Jentene fornøyd med å finne "skatt" nær toppen. Var også innom utsiktspunkt mot Boknafjorden litt øst for toppen.
Liafjellet
- Datum:
- 28.12.2015
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 3,0km
Romjulstur til Os. Parkerte i en av hårnålsvingene noen hundre meter nedenfor stistart. Greit vær og kjekt for jentene med litt snø. Mye folk på tur og mange hunder. Kakao og kjeks med flott utsikt på toppen.
Etterpå dro vi videre til Katlaberget.
Borefjell og Øyjordsfjellet
- Datum:
- 25.12.2015
- Tourcharakter:
- Bergtour
- Entfernung:
- 4,0km
Rask tur i frisk bris og haggelbyger før kalkunen skulle fortæres hos svigers. Parkerte på snuplassen på Ådland og gikk over innmark rett før gårdsbruket øverst i Øyjordi. Fulgte god sti til topps på Borefjell, derettet "off trail" ned i sadelen, før det gikk sti opp langs kammen til Øyjordsfjellet. Artig terreng og flott utsikt fra toppene, men surt julevær.