Archiv - Nach Datum







Trim - Varden.
- Datum:
- 14.07.2019
- Entfernung:
- 2,9km
Det klassiske Jazzværet er på plass.10-15 grader og lavt skydekke.
Alnestinden
- Datum:
- 10.07.2019
- Tourcharakter:
- Randonnée/Telemark
- Entfernung:
- 7,8km
Skodda låg tjukk i låglandet på formiddagen. Var nysjerrig på kva nysnøen fra sist veke hadde gjort med skiføret på Alnestinden. Ganske kjølig værtype (les: nattefrost i høgfjellet) så det var håp.......
Litt bæring fra vegen har det blitt nå i juli, 16 minutter til sammenhengende skiføre (inkludert et par fotostopp). Allikevel 700 høgdemeter med sammenhengende snø derifra til topps.
Opp ved fossen mot Bispen og Kongen. Fint å være her oppe når skodda ligg tjukk i låglandet.
Lang snøstripe rett ovafor fossen gjorde at det kun blei 5 minutter bæring totalt på returen.
Litt grønt til avveksling fra det kvite. Her fra 960 moh var det sammenhengende skiføre til topps.
Litt rasherja og skitten snø i starten, men det kom seg fort.
Lite spor, slett som eit stovegolv.
Toppen nærmar >>>
Rønnomnibben
- Datum:
- 05.07.2019
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 5,2km
Familietur opp den artige ruta fra Langmyr til Rønnomnibben. Videre til Skien på fotballkamp etterpå.
Tarjeisberget DNS
- Datum:
- 04.07.2019
- Entfernung:
- 6,6km
Lang anmarsj fra bom på grusveg. Fint traktorvei, seinere svak sti opp nordsida av Tarjeisberget. Snudde p.g.a. lite tid før dagens kamper på Fotballskolen.
Sommerskiuke i Sveits.
- Datum:
- 02.07.2019
- Tourcharakter:
- Expedition
Det åpna seg en mulighet for en tur til Alpene siste uka i juni. En snørik vinter i Sveits satte meg på ideen om å ta med skia nedover. Flere fine sommerskiturer er lett tilgjengelige fra alpepassa som åpner vegene for trafikk i mai/juni, litt som Trollstigen her hjemme altså.
Fikk også øynene opp for det store breområdet rundt Aletschgletscher, et høytliggende område med lett adkomst via Jungfraubahn til Jungfraujoch (3460 m.o.h.). Her lå det til rette for flerdagerstur på ski, selv i slutten av juni. Prominente Finsteraarhorn (4274 m.o.h.) var den største "gulroten" i området. Dermed bestilte vi fint vær og flybilletter til Zürich.
Fulgte med været utover vinteren og våren. Vinterlig og ustabilt vær med store snøfall prega våren i de sveitsiske alper, og la dermed >>>
Grosser Mythen
- Datum:
- 01.07.2019
- Tourcharakter:
- Wanderung
- Entfernung:
- 4,6km
Samleside: Sommerskiuke i Sveits.
Fra Schwyz kjørte vi rundt til Brunni. Her tok vi siste gondol for dagen opp til Holzegg. Dagens tur gikk i shorts og joggesko til det karakteristiske fjellet Grosser Mythen. Det er anlagt en sti som slynger seg opp det bratte fjellet. Den er kun åpen om sommeren. Østvendt, så det blei etterhvert mye behagelig skygge på en varm dag.
Klar for start fra Holzegg.
Utsikt fra Holzegg utover Brunni.
Advarsel der slyngstien starter.
Bearbeida men bratt sti opp fjellet.
Utsikt mot nabofjell, Kleiner Mythen og Haggenspitz.
Hytte på toppen, med servering.
Utsyn over Schwyz. Disig i varmen.
Stien på toppryggen.
Tilbakeblikk mot toppen fra Brunni.
Gross Fiescherhorn.
- Datum:
- 30.06.2019
- Tourcharakter:
- Hochtour
- Entfernung:
- 14,7km
Samleside: Sommerskiuke i Sveits.
Etter ei natt med litt mer søvn, skulle ikke så mye til forøvrig, var vi klare for turen tilbake til Jungfraujoch. Etter en god frokost tok vi farvel med Hans (hyttevert) og kom oss avgårde i halvfemtida.
Etter å ha kommet oss ned på breen fulgte vi den slake Fiescherfirn oppover et godt stykke til brefallet som fører opp til Fiescherhörner.
Etter å ha forsert brefallet, delvis til fots, kom vi opp i sola. Vi fant det best å prioritere, det kom hostekuler med jamne mellomrom, og kroppen ville fortsatt helst ha sneglefart. Vi droppa derfor Hinter Fiescherhorn, men hadde tanker om at det gikk an å runde Gross Fiescherhorn på nordsida og deretter bestige toppen langs nordvestryggen (snøegg). Vi ville dermed slippe omvegen ned den vanlige ruta fra Fieschersattel til Ewigschneefeld, >>>